İstanbul’un göbeğinden yoksulluk manzaraları: Kar altında uzun kuyruklar!

Burası İstanbul Ataşehir’deki Gülenyüz Yaşamla Mücadele Ve Yardım Derneği. Kar ve soğuğa rağmen önünde uzun bir kuyruk var; nedeni ise yoksulluk! Sabahın 6’sından beri sıra beklediğini belirten bir yurttaş, “3 senedir buradan alışveriş yapıyorum. Pazarın yolunu unuttum. Mecbur kalmasak bu karda kışta niye bekleyelim ki?” ifadelerini kullanıyor.

gülenyüz derneği yoksulluk

İstanbul’un göbeğinden yoksulluk manzaraları: Yurttaş, ülkede yoksulluk arttıkça markete, pazara gidemez oldu.

Derinleşen yoksulluk nedeniyle markete, pazara gidemez hale gelen yurttaşlar, açlık tehlikesiyle karşı karşıya. İstanbul Ataşehir’de bir derneğin önünde oluşan uzun kuyruk ise yoksulluğun geldiği boyutu gözler önüne seriyor.


Kar altında kuyruklar

gülenyüz ataşehir

İçerenköy Mahallesi‘nde bulunan derneğin adı; Gülenyüz Yaşamla Mücadele Ve Yardım Derneği. Dernek ihtiyaç sahiplerine uygun fiyata gıda satışı yapıyor.

Kuyrukta bekleyen bir kadın, “Bütçemiz el vermiyor ki gidip marketten alışveriş yapalım” diyor. Evlere temizliğe gittiğini ama pandemi nedeniyle işsiz kaldığını anlatan kadın, “Eşim de işsiz. Sigorta yok, iş yok, para yok. Burası tek seçeneğimiz” diye konuşuyor.

“Pazarın yolunu unuttum”

Sırada bekleyen yurttaşlardan biri pandemiyle beraber yoksulluğun daha da arttığını vurgulayarak şunları söylüyor:

“Bir yıldır buradan alışveriş yapıyorum. Pandemi başladığından beri markete, pazara gidemez olduk. Burası daha önce de varmış da bizim haberimiz yoktu. Çevremdeki arkadaşlarımdan öğrendim. Maddi sıkıntıların üstesinden gelemiyorum. Marketten, pazardan ihtiyaçlarımı alamıyorum. Buradan meyve, sebze, yoğurt, yumurta alıyorum. Artık pazara gitmiyorum. Gidemiyorum.”


gülenyüz gıda bankası

Sabah 6’dan beri sıra beklediğini belirten bir yurttaş ise “3 senedir buradan alışveriş yapıyorum. Pazarın yolunu unuttum. Mecbur kalmasak bu karda kışta niye bekleyelim ki?” ifadelerini kullanıyor.

“Yurttaşlardan para almıyoruz”

Gıda bankacılığı yaptığını belirten Gülenyüz Yaşamla Mücadele Ve Yardım Derneği Kurucu Başkanı Muharrem Çoban şöyle konuştu:

“Tarihi yaklaşmış, ambalajı bozulmuş ürünler var burada. Bir gün kala büyük mağazalardan ürün alıyoruz. Tarihi geçince biz onları çöpe atıyoruz. Ayrıca yurttaşlardan da para almıyoruz, sadece bağış alıyoruz. 35 yasal üyemiz var, onun dışında da yardıma ihtiyacı olan herkese yardım ediyoruz.” (Kaynak: BirGün)

Güncelleme: 23 Şubat 2021 

Derneğin başkanı, ürünlerin çürük olduğuna yönelik iddiaları yalanladı


Gülenyüz Yaşamla Mücadele Ve Yardım Derneği Kurucu Başkanı Muharrem Çoban, ürünlerin “çürük olduğu” şeklindeki haberlerin gerçeği yansıtmadığını belirterek şu açıklamayı yaptı; “Haberin yapılma amacı, Ataşehir Belesiyesi bir sosyal market açacak ve bu yüzden 20 senedir aktif olan derneğimizi kapatmak için elinden gelen her şeyi yapıyorlar.”

Memleketten yoksulluk manzaraları: 3500 kişi 1 kilo istavrit için kuyruğa girdi!