Kadıköy’de Boğaziçi eylemine polis plastik mermiyle müdahale etti

Kadıköy’de planlanan Boğaziçi eylemine polis plastik mermilerle müdahale etti. Öte yandan Boğaziçi Üniversitesi kampüsünün bulunduğu Hisarüstü’nde polisin otobüsleri durdurup GBT kontrolü yapıyor. Boğaziçi Üniversitesi öğrencisi olduğu tespit edilenler Kadıköy vapuruna alınmıyor.

Kadıköy Boğaziçi eylemine polis plastik mermiyle müdahale etti

Kadıköy’de Boğaziçi eylemine polis plastik mermiyle müdahale etti (video görüntüleri aşağıda)

Kadıköy’de Boğaziçi Direnişi’ne destek olmak amacıyla bir araya gelen demokratik kitle örgütleri ve birçok siyasi parti temsilcisi engellemelere rağmen Rıhtım’da toplandı. Polisin müdahale ettiği eylemde gözaltılar var.


Polis tarafından yapılması planlanan eylemin Kadıköy Kaymakamlığı’nca yasaklandığı belirtilerek “Toplum sağlığını korumak açısından sosyal mesafe ve maske kuralına uyalım. Kadıköy Kaymakamlığı’nca yapılacak olan gösteri ve yürüyüşler için yasaklama kararı alınmıştır, lütfen dağılın. Dağılmadığınız takdirde müdahale edilecektir” anonsu geçti.


Polis, anonslar ardından müdahale etmeye başladı

Kadıköy Rıhtım’da toplananlara polis tarafından biber gazı sıkıldı ve pilastik mermi kullanıldı.

Öte yandan Twitter’da Boğaziçi Dayanışması hesabından yapılan paylaşımda, Boğaziçi Üniversitesi kampüsünün bulunduğu Hisarüstü’nde polisin otobüsleri durdurup GBT kontrolü yaptığı, vapurlara Boğaziçi öğrencilerinin alınmadığı belirtildi:


Bir Boğaziçi öğrencisi ise, Twitter’dan, “Biraz önce Kadıköy vapuruna Boğaziçi Üniversitesi öğrencisi olduğum için alınmadım. Nedeni ise Boğaziçililerin Kadıköy’e geçmesi yasakmış!!!!” diye yazdı.

İşte gelen son görüntüler:

Ankara’da Boğaziçi eylemine çok sert polis müdahalesi