BioNTech kurucu ortağı Özlem Türeci’den kanser aşısı müjdesi!

Tıp alanında faaliyet gösteren en büyük şirketlerden biri olan BioNTech’i Covid-19 salgını ile daha yakından tanımıştık. 11 aylık sürecin sonunda ilk onaylı aşıyı geliştiren Alman şirketten kanser aşısı ile ilgili umutlandıran haber geldi. BioNTech şirketinin kurucu ortağı Özlem Türeci, verdiği röportajda gelecek çalışmaları ve kanser aşısı ile ilgili konuştu.

özlem türeci kanser aşısı

BioNTech kurucu ortağı Özlem Türeci’den kanser aşısı müjdesi! Bir süredir mRNA tabanlı kanser aşısı üzerinde çalışan çift umutlandıran bir açıklamada bulundu.

BioNTech kurucu ortağı Özlem Türeci, kanser aşısı ile ilgili konuştu

Dünyanın hala atlatamadığı Coronavirüs salgını gündemimizdeyken daha genel bir tehdit olan kanserle ilgili umutlandıran bir açıklama geldi. New York Post gazetesine röportaj veren Türeci, Covid-19 aşısında da kullanılan mRNA sisteminin kanser aşısında kullanılacağını söyledi. Virüse karşı savaşacak proteinlerin üretimi için bağışıklık sistemini tetikleyen bu aşı geliştirme yöntemi, temelde vücuda bilgi götürmeyi sağlıyor. Şirketin piyasaya sürdüğü Covid-19 aşısında da bu yöntemin kullanılması bir örneğini bizlere gösteriyor.


Röportajda mRNA sistemine dayanan kanser aşılarının kullanılması için önümüzde hala birkaç yıl olduğu da belirtildi. Bunun beraberinde bu tip aşıların çıkışıyla ilgili tahminler yapmanın çok zor olduğu da vurgulandı. Covid-19 salgınının patlak vermesinden sonra kanser aşısıyla ilgili çalışmaların önceliğini yitirmesinin de çıkış tarihiyle ilgili payı bulunuyor.

Dün düzenlenen törende eşi Uğur Şahin ile birlikte Almanya’da onuru temsil eden liyakat nişanını alan Türeci, bu durum hakkında da konuştu. Yaptıkları açıklamada Bu büyük bir onur ancak tek başımıza başaramazdık. Ortada çok emek söz konusu. BioNTech’teki ekibimiz, ortaklarımız, hükümetler ve düzenleyici kurumlar; hep birlikte çalıştık.

BioNTech’in Covid-19 aşısı ülkemize de gelecek

İlk onaylanan Covid-19 aşısı unvanına sahip olan aşının ülkemize birkaç hafta içinde ulaşacağı ve uygulamasına başlanacağı açıklandı. 4.5 milyon doz olarak planlanan dağıtım sonrasında aşılama programında 60 yaş grubuna geçilmiş olacak. Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz’un açıklamasına göre daha ileri yaş grubunda olanlar da BioNTech aşısı programına katılabilecek.

Covid-19 aşılama süreci devam ederken kanser aşısı ile ilgili çalışmalardan olumlu haberleri pek sık duyamayacağız gibi görünüyor.

Almanya, Dr. Özlem Türeci ve eşi Prof. Dr. Uğur Şahin’e liyakat nişanı verdi

Koronavirüs salgınında geliştirdikleri aşı birçok ülkede kullanılmaya başlayan BioNTech CEO’su Prof. Dr. Uğur Şahin ve kurucu ortağı Dr. Özlem Türeci’ye Almanya Federal Cumhuriyeti Liyakat Nişanı verildi.


özlem türeci uğur şahin liyakat

Şahin ve Türeci’ye Bellevue Sarayı’nda düzenlenen törende Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier ve Almanya Başbakanı Angela Merkel’in katılımıyla liyakat nişanı takdim edildi.

Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, törende yaptığı konuşmada, “Geliştirdiğiniz aşı insanlığa bir hizmettir. Şu anda bu yüzden burada bulunuyoruz. Bu aşı sadece hayat kurtarmıyor, aynı zamanda insanlığın sosyal yaşantısının devamını da kurtarıyor” ifadelerini kullandı.

“Sizlerin hikayesi insanlık için en iyi ilham kaynağıdır” diyen Steinmeier, Almanya’nın salgını kontrol altına alacağını söyledi.

Özlem Türeci, liyakat nişanının takdiminin ardından yaptığı konuşmada, bu nişanın kendilerine verilmesinden dolayı eşi Uğur Şahin ile büyük onur duyduklarını ve bu nişanın kendileri için büyük değer taşıdığını söyledi.

Covid-19’a karşı aşının geliştirmesine katkısı olanlara teşekkür eden Türeci, “Dünya ile virüs arasındaki yarışta bizim nihai hedefimiz etkili ve uyumlu bir aşı geliştirmekti” dedi.


Uğur Şahin de liyakat nişanını, geçen yılın başarılarının toplu bir takdiri ve onuru olarak gördüğünü belirterek, ekibine ve uluslararası ortaklarına teşekkür etti.

Bitcoin nedir? Güvenli bir şekilde Bitcoin nasıl alınıp satılır?


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.