CHP Milletvekili Murat Emir’in aracı TBMM girişinde aranmak istendi

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir’in aracı TBMM girişinde aranmak istendi. Duruma itiraz eden Emir’e polis “Meclis Başkanını arayabilirsiniz” dedi. Polis, milletvekilinin aracını aramadan TBMM kampüsüne girmesine izin vermedi.

tbmm polis murat emir

Video aşağıda – CHP Ankara Milletvekili Emir ile TBMM’ye girişinde aracı aramak isteyen polis memuru arasında şu diyalog yaşandı:

EMİR: Ankara Milletvekiliyim, Murat Emir benim adım. Ben buradan içeri girmek istiyorum. Niye beni içeri almıyorsunuz memur bey.


POLİS: Bugünün öneminden dolayı.

EMİR: Ne önemi var bugünün?

POLİS: Birazdan amirimiz gelsin size anlatır.

EMİR: Hayır söz söyleyin. Benim bagajımı aramak istediniz.

POLİS: Beni bu şekilde çekemezsiniz.

EMİR: Çekerim. Siz ne hakla beni aramaya kalkıyorsunuz, bir milletvekilinin aracını nasıl arayabilirsiniz? Meclis Başkanı Anayasa’nın yasaların, iç tüzüğün üstünde mi?


POLİS: Talimat böyle.

EMİR: Meclis Başkanı hukuksuz bir talimat veremez.

Emir yaşadığı olayı şöyle değerlendirdi:

“Meclis yerleşkesinin önünde Ayrancı kapasındayım. Buradaki polisler bir milletvekili dahi olsa aracını aramadan içeri alamayacaklarını, Meclis Başkanının böyle bir emir verdiğini söylediler. Oysa milletvekili bir mahkeme kararı olmaksızın, dokunulmazlığı varken aranamaz, sorgulanamaz, tutulamaz. Hele hele çalıştığı yer olan Meclis’e girerken böyle bir muamele asla yapılamaz. Kimse keyfi davranamaz. Kimse Anayasa’dan almadığı yetkiyi kullanamaz. Meclis Başkanının ilk önce Anayasa’ya uyması gerekir.”

Emir sosyal medyadan yaptığı paylaşımda ise TBMM Başkanı Mustafa Şentop’u özür dilemeye çağırarak, “Meclis Başkanı Mustafa Şentop Anayasa ile bağlıdır ve hukuksuz talimat veremez. Özür dilemelidir” dedi.

Murat Emir, aracının aranmak istenmesine şu tepkiyi gösterdi:


“Meclis Başkanı polise milletvekillerinin aracı aranmadan Meclis’e alınmaması talimatını vermiş. Anayasayı ve dokunulmazlığım olduğunu bildiğine göre milli iradeye karşı darbe girişiminde sanırım. Bilsin ki 15 Temmuz’da bu Meclis’e girdim. Hukuksuzluğa pabuç bırakmayız.” (ANKA)

Video – CHP Ankara Milletvekili Murat Emir’in aracı TBMM girişinde aranmak istendi

Erdoğan’ın kararıyla Diyarbakır il sınırı haritası değişti!


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.