Devlet nişanından Atatürk kabartmasının çıkarılmasının nedeni belli oldu

Gazeteci Saygı Öztürk, devlet nişanından Atatürk kabartmasının çıkarılmasının nedenini açıkladı: Arap liderleri ve iş adamları, Atatürk kabartmalı nişanlardan rahatsız oluyormuş.

Devlet nişanından Atatürk kabartmasının çıkarılmasının nedeni

Sözcü yazarı Saygı Öztürk, Devlet Nişanı, Cumhuriyet Nişanı ve Liyakat Nişanı’nda bulunan Atatürk kabartmasının kaldırılmasının nedenini açıkladı.

Öztürk, “belgelere geçmeyen ama Atatürk’ün çıkarılmasına neden olan iddiayı bir yargı mensubu şöyle anlattı” diyerek yazısında şu ifadelere yer verdi:


“Arap liderler ülkemize geldiğinde Anıtkabir’e gitmiyor. Bazı liderlerde Atatürk alerjisi var. Devlet nişanı verilecek Arap liderleri ve iş adamları, Atatürk kabartmalı nişanlardan rahatsız oluyor. Onları rahatlatmak için Atatürk kabartmasının çıkarılması gündeme gelmişti. Aslında, Atatürk’ten rahatsız olanlara, Atatürk’ü anlatsak daha yerinde olurdu.” 

Öztürk, “Kuşkusuz rahatsız olanların başında da Suudi Arabistan Kralı ve bazı Arap ülkelerinin liderleri geliyor. Onları memnun edeceğiz diye madalyalardan Atatürk’ü çıkarmak gerçekten ağır bir durum” dedi, Suudi Arabistan Kralı Salman’a Atatürk kabartması çıkarılmış devlet nişanı verildiğini hatırlattı. (Kaynak: Sözcü)

atatürksüz devlet nişanı

Ne olmuştu?

Devlet Nişanı, Cumhuriyet Nişanı, Liyakat Nişanı’nda bulunan Atatürk kabartması, 15 Aralık 2013 tarihinde yönetmelikte yapılan değişiklikle kaldırılmıştı.

Dönemin Türk Kamu Sen Genel Başkanı ve halen Bağımsız Milletvekili İsmail Koncuk, yönetmelik değişikliğinin iptali için Danıştay’a dava açmıştı.

Danıştay nişanlarda Atatürk kabartmasının kullanılmasını öngördü. Bunun üzerine Cumhurbaşkanlığı karara itiraz etti temyize gitti.

Danıştay İdari Daireleri kurumu 2019’da 10. Daire’nin kararını tek oy farkla yerinde buldu.


Şimdi ise yine başa dönüldü. Mahkeme kararıyla madalyalara konulan Atatürk kabartması, yine mahkeme kararıyla kaldırılmış oldu.

Andımız okunmayacak, Atatürk artık devlet madalyasında yer almayacak!