Erdoğan’ın korumaları için 1 yılda 263 milyon TL harcandı

Erdoğan’ın korumakla yükümlü olan, Cumhurbaşkanlığı Koruma Daire Başkanlığı için 2020 yılında 263 milyon 627 bin TL harcandı. Bu harcamaya konvoy masrafları ve benzin giderlerinin dahil olup olmadığı bilinmiyor.

erdoğan korumaları maliyeti

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, korumaları için 1 yılda 263 milyon TL harcandı.

BirGün’den İsmail Arı’nın Emniyet Genel Müdürlüğü’nün mali tablolarına dayandırdığı haberine göre Cumhurbaşkanlığı Koruma Daire Başkanlığı 2020 yılında tam 263 milyon 627 bin TL harcadı.


Başkanlığın bütçesi, Siber Suçlarla Mücadele, Narkotik Suçlarla Mücadele, Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı ile İstihbarat Başkanlığı ve Özel Harekat Başkanlığı gibi Emniyet Genel Müdürlüğü’ne bağlı birçok başkanlığı da geride bıraktı.

TBMM için de 100 milyon lira

Öte yandan TBMM Koruma Daire Başkanlığı da geçen yıl milyonlarca lira harcadı. Emniyet Genel Müdürlüğü’nün mali tablolarına göre TBMM Koruma Daire Başkanlığı’nın 2020 yılında harcadığı miktar 99 milyon 500 bin TL oldu. Mali tablolarda, Emniyet Genel Müdürlüğü’nün “Barışı Destekleme / Koruma Harekatları” adı altında da 18 milyon TL harcadığı belirtildi.

Görev tanımı

Cumhurbaşkanlığı Koruma Dairesi Başkanlığı’nın görev tanımı ise şöyle:

“Cumhurbaşkanlığı Koruma Dairesi Başkanlığı, Cumhurbaşkanı ve aile bireylerinin can güvenliği ve saygınlığı başta olmak üzere, konut, çalışma yeri, her türlü ulaşım vasıtası ile intikali esnasında, yakın koruma hizmetlerinden sorumludur.


Ayrıca Cumhurbaşkanlığı’na ait tüm yerleşkelerin ve Cumhurbaşkanı’nın bulunduğu her türlü bina ve tesisin güvenliğini sağlamakla görevlidir.”

Başkanlığın gerisinde kalan birimler:

  • Narkotik Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı: 96,3 milyon TL
  • İstihbarat Başkanlığı: 186 milyon TL
  • Trafik Uygulama Ve Denetleme D. Başkanlığı: 1,50 milyon TL
  • Terörle Mücadele Dairesi Başkanlığı: 77 milyon TL
  • Asayiş Dairesi Başkanlığı: 21 milyon TL

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İnsan Hakları Eylem Planı’nı açıkladı