Köylü okul için bağışladı, AKP’li belediye villa yapıyor!

Kayseri’nin Güneşli Mahallesi’nde köylülerin 1960 yılında Tarım Meslek Lisesi yapımı için bağışladığı yaklaşık 1 milyon metrekarelik alana AKP’li Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin 700 villa yapma kararı mahalle sakinlerini isyan ettirdi.

kayseri güneşli köylü okul villa

Video aşağıda – Güneşli halkının 1960 yılında Tarım Meslek Lisesi olması amacıyla bağışladığı yaklaşık 1 milyon metrekarelik arazi, bir dönem amacına uygun olarak hizmet verdikten sonra okul kapatıldı. Kayseri Büyükşehir Belediyesi, araziye 700 villa yapımı için karar aldı.

Arazi 2008 yılında Tarım Bakanlığı tarafından AKP’lilere kiralanan arazi bir süre tarımsal faaliyetlerde kullanıldı.


Şirket ortaklarından eski AKP Kayseri İl Başkanı Ömer Dengiz’in FETÖ’den yargılanmasının ardından da söz konusu arazi yeniden kamuya geçti ve yapılan düzenleme ile imara açıldı.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi Şubat ayında söz konusu araziye 700 villa yapımı için karar alınca Güneşli halkı isyan etti.

“Elimizde olsa bir metrekare vermeyiz!”

CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık, Kocasinan ve Büyükşehir Belediye Meclisi üyeleri ile Güneşli’yi ziyaret ederek, vatandaşlarla bir araya geldi. Güneşli Sakinleri, “Elimizde olsa bir metrekare vermeyiz. Ama devlet güçlü dediğini yapar. Biz yapamayız. Onlar güçlü, alırlar, parsel parsel satarlar bir şey diyemeyiz” sözleriyle tepkilerini dile getirdi.

“Milletin aklıyla alay mı ediyorsunuz?”

Güneşli’de kurulan Tarım Meslek Lisesi’nin mezunlarından olan Güneşli Muhtarı Osman Gözgenç, imara açılan arazinin tarım arazisi olmadığı yönünde sözlerin gerçeği yansıtmadığını ifade ederek şöyle konuştu:

• Burası ‘Tarım arazisi değil’ diyorlar. Ben bu okulunun mezunuyum. Uygulamalı olarak tarlada da çalıştım. Taşını da topladım, tohumunu da ektim. Mısır da ektim, pancar da… Burada kümeslerimiz vardı. Bir partide 10 bin civciv çıkartan kuluçka makinemiz vardı. Orada elde edilen ürünler çevre ile ilçelerin tarım müdürlüklerine satılırdı. Hani tarım alanı değildi.

• Tarım alanı değil de 2015, 2016 yıllarında Ömer Dengiz ve ortakları Çiftçi Kayıt Sistemine (ÇKS) kayıt oldu. Buradan mazot, gübre desteği, yem bitkileri desteği aldı. Yonca desteği aldı, hayvan desteği aldı. Hani tarım alanı değildi?

• Burası tarım alanı değil eğitim kurumu diyorlar. Eğitim kurumu 1 milyon metrekare üzerine mi kurulur? Eğitim kurumu 100 dönüme, 200 dönüme kurulur. Bu milletin aklıyla alay mı ediyorsunuz?

“Köylü asgari ücretle köle olmasın”

Güneşli sakinleri, AKP Kayseri Milletvekili Mehmet Özhaseki’nin Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminde söz konusu arazinin bir Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile imara açıldığını belirterek, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç’ın bu vebale ortak olmamasını isterdi. Güneşli halkı villa yapılacak çok daha geniş arazilerin olduğunu, verimli toprakların tarım arazisi olarak kalmasını talep ederek, “Bırakın köylü toprağını eksin. Köylü şehre gidip de asgari ücretle köle olmasın” diye konuştu.

“Köylünün toprağını köylüye verin”

Güneşli halkının şikayet ve taleplerini dinleyen  Arık, köylülerin son derece masun ve haklı bir talepleri olduğunu belirterek, şunları söyledi:

• Zamanında burada üretim yapılmış. AK Parti İl Başkanı Ömer Dengiz de burayı tarım alanı olarak kullanmış. Burada ahır yapmış, üretim yapmış, ekmiş devletten de desteğini almış.

• Sonra bir Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle tarım alanı konut alanına dönüştürülmüş. Güneşlili hemşehrilerimiz ‘Bizim başka tarlamız yok, başka ekip dikecek alanımız yok. Bize ait olan araziyi devlet bize kiralasın biz tarım alanı olarak kullanalım.

• İlla ki villa yapacaklarsa daha uygun olan yerlerimiz var. Oralara zenginler için villa yapsınlar. Bizim ihtiyacımız villa değil. Bizim ihtiyacımız tarım. Biz üretmek istiyoruz. Ekmek istiyoruz’ diyorlar.


• Bu kadar masum bir istekleri var. Ve Sayın Memduh Büyükkılıç’a seslenerek, “Özhaseki’nin günahına Büyükşehir Belediye Başkanı olarak siz ortak olmayın’ diyorlar’ Köylünün toprağını köylüye verin, Özhaseki’nin vebaline ortak olmayın.

Güncelleme: 2 Mart 2021 TSİ 18:47

Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan resmi açıklama:

GÜNEŞLİ MAHALLESİ 3498 NO.LU PARSEL İLE İLGİLİ MÜLKİYET VE PLANLAMA SÜRECİ

1- Güneşli Mahallesi’nde bulunan 3498 parsel numaralı taşınmaz, tapu kayıtlarında 981.560,00 metrekare yüzölçüme sahiptir.

2- Söz konusu taşınmaz 1968 yılı ilk tapu kayıtlarına göre;

  • 94 adet taşınmazın ilk tapulama ile Maliye Hazinesi adına,
  • 9 adet taşınmaz ise satış yoluyla Maliye Hazinesi adına tescil edilmiştir.
  • Bu taşınmazlar Maliye Hazinesince tevhid edilerek 3498 no.lu tek parsel oluşmuş ve 1968 yılında tapuya Hazine adına kaydedilmiştir.

3- Tapu kayıtlarında yapılan incelemelerde herhangi bir bağış yöntemi ile Maliye Hazinesi adına tescil işlemine rastlanmamıştır.

4- 1970’li yıllarda bir süre Ziraat Teknik Okulu olarak açılmış ancak faaliyetini devam ettiremediğinden uzun süre atıl kalmıştır.

5- Daha sonra çeşitli amaçlarla şahıslar tarafından Maliye Hazinesinden kiralanmış, amaçlanan faaliyetler sürdürülememiş ve atıl kalmıştır.

6- 1996 yılında zamanın Güneşli Belediyesinin teklifi, ilgili Bakanlığın uygun görmesiyle 1/100.000 ölçekli çevre düzeni planında “Kamu Hizmet Alanı” olarak planlanmıştır.

7- Sayın Mehmet Özhaseki’nin Belediye Başkanlığı döneminde alanın imara açılması söz konusu olmamıştır.

8- 1/100.000 ölçekli çevre düzeni planında Kamu Hizmet Alanı olarak planlı alanın değişikliği ile ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na sunulmak üzere tarafımızca çalışma başlatılmıştır.

Pandemi sürecinin de etkisiyle vatandaşlarımızın bağ alanlarına talebi artmıştır. Yine Güneşli bölgesinin sosyal düzen ve yapılaşma karakterini bozmayacak şekilde daha çok bölge insanının faydalanmasına yönelik düzenleme ve bölgedeki kontrolsüz yapılaşma taleplerinin önüne geçebilmek adına alanın planlanması düşünülmektedir.


Alanın yaklaşık 500 bin metrekaresi yeşil alan ve sosyal donatılar için ayrılacaktır. Yine planlanan 700 adet parselin de 400 bin metrekaresi yapılaşmaya kapalı yeşil olarak fonksiyon görmesi planlanmaktadır. Söz konusu alanda düşünülen 100 metrekare taban oturumlu en fazla 2 katlı, düşük yoğunluklu, 700 metrekarelik bahçeli nizam çalışmaları Güneşli halkıyla birlikte değerlendirilerek sürecin devamı sağlanacaktır.

Video – Köylü okul için bağışladı, AKP’li belediye villa yapıyor!

AKP’li vekil: Artık ev ve araba sahibi olmak hiç zor değil!


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.