BioNTech aşısı ikinci doz randevuları ertelendi!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın BioNTech aşısının iki dozunun uygulanması arasındaki sürenin 6-8 hafta olarak uygulanmasına karar verildiğini açıklamasının ardından BioNTech aşısı için alınan ikinci doz randevular hakkında erteleme kararı alındı. Prof. Dr. Uğur Şahin, birinci ve ikinci doz arasındaki sürenin 6 haftadan uzun olmaması gerektiğini söylemişti.

biontech aşısı

Pfizer BioNTech’in ürettiği yeni tip koronavirüs (Covid-19) aşısının ilk dozu ile ikinci dozu arasındaki sürenin 6-8 hafta olarak uygulanacağı ve mevcut ikinci doz randevularının ertelendiği bildirildi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Bilim Kurulu toplantısı sonrası yaptığı açıklamada BioNTech aşılarında ikinci dozun 6-8 hafta arasından yapılacağını açıkladı. Koca’nın açıklamalarının ardından Sağlık Bakanlığı yetkililerinin BirGün’e verdiği bilgiye göre, BioNTech aşısı için alınan ikinci doz randevular ertelenecek.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Bilim Kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamada, devam eden aşılama çalışmalarına ilişkin bilgi verdi, şunları söyledi:

“Haziran ayı ile birlikte Biontech aşısının da teslim alınan miktarı 30 milyon dozu geçmiş olacak. Bugün yaptığımız Bilim Kurulu toplantısında aşıyı geliştiren Prof. Dr. Uğur Şahin hocamızın da görüşünü alarak Biontech aşısının iki dozunun uygulanması arasındaki sürenin 6-8 hafta olarak uygulanmasına karar verilmiştir.

Sinovac için ise zaman zaman sevkiyatta yavaşlamalar yaşansa da artan kapasite ile birlikte elimize ulaşan doz miktarı da artacak. Ayrıca diğer aşı üreticileri ile de anlaşma zemini ve erken teslimat konularında görüşmeler devam etmektedir.”

Prof. Dr. Uğur Şahin, aşı dozlarının 6 haftadan fazla olmaması gerektiğini söylemişti

BioNTech CEO’su Profesör Uğur Şahin, SKY News’e yaptığı açıklamada; birinci ve ikinci doz arasındaki sürenin 6 haftadan uzun olmaması gerektiğini söyledi.

Prof. Dr. Uğur Şahin, Şubat ayında yaptığı açıklamada İngiltere’nin daha fazla insanın hızlı bir şekilde ilk dozu alabilmesi için ikinci dozu 12 haftaya kadar erteleme kararına yanıt vermişti.

Profesör Şahin, erteleme kararı sorulduğunda şunları söyledi:

“Bir bilim adamı olarak, aşının ikinci dozunun üç hafta, dört hafta, belki beş hafta, hatta altı haftaya kadar hala iyi olması umurumda olmaz. Ama bunu daha fazla geciktirmezdim. Bir bilim adamı olarak altı haftadan daha uzun süre gitmenin iyi olmadığına inanıyorum.”

Amerikan Hastalık Kontrol Merkezi (CDC), BionTech-Pfizer aşısının 21 gün arayla yapılmasını öneriyor.

Kaynak: SKY News, CDC

Bakan Koca: Aşı tedariki önümüzdeki 2 ay için güçleşiyor