Kars’ta kaşar üreticisi: Alım gücü çok düştü, marketler ‘paketleri küçülteceksiniz’ diyor

Kars’ta kaşar üreticisi CHP heyetine dert yandı: “Önceden birer kiloluk paketler yaparken şimdi marketler daha düşük gramajlı ürün istiyor artık. Halkın alım gücü düştü. 250 gramlık kaşar, 100 gramlık gravyer paketleri istiyorlar.”

kars kaşar üreticisi

Video aşağıda – Ünlü Kars kaşarının üretildiği işletme sahibi, CHP heyetine, vatandaşın alım gücü düştükçe zincir marketlerin kendilerinden daha düşük gramajlı paket istediklerini anlattı. İşletme sahibi Erdoğan Köseoğlu, “Önceden birer kiloluk paketler yaparken şimdi marketler daha düşük gramajlı ürün istiyor artık. Halkın alım gücü düştü. 250 gramlık kaşar, 100 gramlık gravyer paketleri istiyorlar” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç, CHP Ankara Milletvekili Gamze Taşcıer ve CHP Yüksek Disiplin Kurulu üyesi Sezgin Kaya, Kars gezisi sırasında süt ürünlerinin üretildiği mandırada incelemelerde bulundu ve üreticilerin sorunlarını dinledi.

Sorunlarını anlatan işletme sahipleri, artan girdi maliyetleri nedeniyle köylerden yeterince süt toplanamadığını, teşvik alarak dışarıdan gelip ahır yapanların ise hayvancılık yapmadığından yakındı. CHP heyeti ile işletme sahibi Erdoğan Köseoğlu arasında şu diyaloglar yaşandı:

ALİ ÖZTUNÇ: Hayvancılığın burada gelişmesi lazım. Hükümetin Kars’ı büyütmesi için hayvancılığı geliştirmesi lazım.

İŞLETME SAHİBİ: Burada çok ahırlar var ama, İstanbul’da adam batırmış gelmiş, burada ahır yapmış. Devletten teşvik almış

ALİ ÖZTUNÇ: Eskiden buradan hayvan ihraç edilirdi, Rusya’ya… Şimdi ithal ediyoruz.

GAMZE TAŞÇIER: Yem de çok pahalı değil mi?

İŞLETME SAHİBİ: Yem çok pahalı, bahar geldi ama hayvanlar rüzgardan dışarıya çıkamıyor. Köylü şu anda yem de veremiyor. Köylü şu anda süt parasını da bizden almış, borçlarına vermiş. Yem alacak parası yok.

ALİ ÖZTUNÇ: Süt olmayınca da kaşar, gravyer yapılamıyor.

İŞLETME SAHİBİ: Burada 40 kişi çalışıyor. Günde 15 ton süt alıyor. Masraf kurtarmıyor.

ALİ ÖZTUNÇ: Kars’ta bir an önce hayvancılığın geliştirilmesi gerekiyor.

İŞLETME SAHİBİ: Çiftçilerin çoğaltılması, köylüye destek olunması gerekiyor. 200 başlık ağır yapılana kadar   köylerde 10’ar 20’er başlık ahır yapılması gerekiyor.  Yoksa gelenler alıyor, teşviki bir şey yok…

ALİ ÖZTUNÇ: İşleriniz nasıl pandemi etkiledi mi?

İŞLETME SAHİBİ: Yok olmadı. Bizim satışlarımız için zincir marketlere verdiğimiz için.

GAMZE TAŞÇIER: Her seferinde paketleri azaltmanız isteniyor mu? Vatandaşın alım gücü düştükçe..

İŞLETME SAHİBİ: 300’den 250 grama düştü.

ALİ ÖZTUNÇ: Ne diyor marketler.

İŞLETME SAHİBİ: ‘Paketleri küçülteceksiniz’ diyor, gravyer 100 grama düştü.

ALİ ÖZTUNÇ: Çünkü alım gücü yok, yazık. Millet ekonomik krizde… Daha önce adam bir kilo kaşar alıyordu, şimdi daha az almak istiyor. Market de sana söylüyor,

İŞLETME SAHİBİ: Evet, o da maliyeti artırıyor.

Migros’ta domatesler taneyle satılıyor: Ne zamandan beri bir domates 2, 3 TL