CHP’li Seyit Torun: İki belediye alkol yasağı kararını ‘rutin işlem’ diye düşünerek onayladı

CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun: Eskişehir ve Çanakkale belediyeleri içki satışı yasağını rutin işlem diye düşünerek onayladı.

chp alkol

İçişleri Bakanlığı’nın 27 günlük sokağa çıkma kısıtlamasını içeren tam kapanma genelgesinde açıkça belirtilmemesi nedeniyle tartışma konusu olan “alkollü içki satışı”na CHP’li bazı belediyelerin de destek verdiği iddası tartışmayı büyüttü. Ancak bazı il hıfzısıhha kurulu kararlarına belediye başkanlarının onay vermemesine karşın, kararların “oybirliğiyle” alındığının duyurulduğu ortaya çıktı.

CHP’li iki belediye ‘rutin işlem’ düşüncesiyle imzalamış!

CHP’nin yerel yönetimlerden sorumlu genel başkan yardımcısı Seyit Torun, ilk anda iki belediye başkanının “rutin işlem” düşüncesiyle yasak kararını onayladığını, altı belediye başkanının ise imzasının bulunmadığını ve bununla ilgili açıklamaların da yapıldığını söyledi.

İçki satışı yasağı kararına imza atan Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ise BBC Türkçe‘ye yaptığı açıklamada, İçişleri Bakanlığı genelgesinde yasak kararı olmadığının anlaşılması üzerine, il hıfzısıhha kurulu kararından imzasını çekeceğini açıkladı.

Tartışma nasıl başladı?

İçişleri Bakanlığı’nın koronavirüs salgını nedeniyle 81 il valiliğine gönderdiği genelgede, içki satışına ilişkin bir hüküm olmaması ve “sözlü” olarak İçişleri Bakanı’nın daha önceki kısıtlamalarda olduğu gibi içki satışının tekel büfeleri ve marketlerde satışının yasak olduğunu açıklaması tartışma yarattı.

Başta Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu Başkanı Bendevi Palandöken olmak üzere, birçok hukukçu ve esnaf meslek örgütü temsilcisi, genelgede olmayan bir düzenlemenin uygulanamayacağını belirterek, içki satışı yasağına esnafın uymayacağını duyurdu. Ancak, bu kez il hıfzısıhha kurullarından, kısıtlama boyunca içki satışı yasağının “oybirliğiyle” alındığına ilişkin kararlar kamuoyuna duyuruldu.

Alkol yasağını imzalayan CHP’li Çanakkale Belediye Başkanı: Kamu görevlisi olarak imzalamak zorundasınız