Erdoğan’ın başdanışmanından Sedat Peker’in iddiaları hakkında açıklama

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başdanışmanı Oktay Saral, Sedat Peker’in son yayınladığı video hakkında açıklama yaptı: “Yaptığı ipe sapa gelmez açıklamalarla iradesinin dışında Türkiye düşmanları ve içerideki bilumum şer ittifaklarının emrinde olduğunu ortaya koymuştur.”

başdanışman sedat peker

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başdanışmanlarından olan Oktay Saral, hakkında organize suç örgütü lideri olma iddiasıyla yakalama kararı bulunan Sedat Peker’in son yayınladığı video hakkında bir açıklama yaptı.

Oktay Saral, Twitter hesabından yaptığı açıklamada şunları yazdı:


— Peker, yaptığı ipe sapa gelmez açıklamalarla iradesinin dışında Türkiye düşmanları ve içerideki bilumum şer ittifaklarının emrinde olduğunu ortaya koymuştur. Devletimiz gerekeni yapacak ve hiç bir güç bu ülkenin bu tarz hezeyanlarla sarsılamayacağını öğrenecek.

oktay saral

Sedat Peker, bugün yayınladığı sekizinci videoda geçmişte Erdoğan’ın başdanışmanlarından olan Adnan Tanrıver’in başında olduğu SADAT’ın “Sedat Peker yardım konvoyu” üzerinden Suriye’de El Nusra’ya silah, araç, mühimmat ve ekipman yolladığını iddia etmişti.

Sedat Peker, SADAT ile ilgili ne söylemişti?

• MİT TIR’ları yakalandıktan sonra kafamda şöyle bir şey oluşmuştu: Biz oraya hem toplumun duygularını yükseltmek hem de oradaki kardeşlerimize, Bayırbucak Türkmenlerine ve diğerlerine yardımcı olmak için İHA, kıyafetler, -ama sayıca çok fazla, oradaki tüm savaşçılara yetecek kadar- telsizler, çelik yelekler, onlar bunlar, tırlarca… Bu projeyi düşündük. O milletvekili arkadaşımızla da konuştuk. O da düşünceyi aldı, iletmesi gereken yerlere iletti.


• Sonra dediler ‘Biz ek TIR’lar verelim, sizin TIR’larla beraber (gitsinler)’. Bizim TIR’lar ‘Sedat Peker yardım konvoyu’ diye gidiyor. Basına da resimler veriyoruz. Tüm ekipmanları yolluyoruz. Ama benim adıma giden diğer araçlar var. Onlar da başka yerdeki Türkmenlere gidiyor diye biliyoruz.

• Araçların içinde ne olduğunu bilmiyoruz, bilmiyoruz dediysem silah var, saf çocuk değiliz.

• Bu da normal, olması gereken şey. Ama bu MİT tarafından, askeriye tarafından organize edilmiyor. SADAT tarafından organize ediliyor, SADAT’ın içindeki bir ekip tarafından.

• Bunların hepsini ben kendi paramla alıyorum ama onlar hariç, onların benimle hiçbir ilgisi yok ama benim adıma gidiyor. İşlem yapılmıyor, kayıt yapılmıyor, direkt geçiş yapılıyor. Sonra ben yüklü miktarda Mitsubishi araçlar yollamaya başlayınca dediler.


• ‘Bize de biraz verir misin, orada savaşçılar…’ dedim tamam, verelim. Türkmenler her yerden videolarla teşekkür ediyorlar aracı aldık diye, bir iki tanesi Arapça konuşuyorlarSonra bizim Türkmen arkadaşlar ‘Bunlar el Nusracı’ dedi. Bizim diğer arkadaşlar da ‘Bu gidenler el Nusra’ya gidiyor’ diyor. Evet, benim üzerimden gidiyor. Samimi yapıyorum. Ama ben yollamadım, SADAT’çılar yolladı.

SADAT, Sedat Peker’in iddialarına yanıt verdi: Terörist gruplara teslim edilen silahlarla ilgimiz yok