Erdoğan: Kanal İstanbul’un temelini Haziran sonunda atıyoruz

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kanal İstanbul’un temelini Haziran sonunda atıyoruz. 6 tane köprü göreceksiniz. Kanalın sağında ve solunda iki şehir inşa edeceğiz. O iki şehirle beraber İstanbul bir başka olacak. Bir başka güzel olacak.

erdoğan çamlıca

Video aşağıda – Çamlıca Kulesi’nin açılışını gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “AK Parti, çevreciliğin ispatını bugüne kadar yaptığı yatırımlarla ortaya koymuş olan bir partidir” dedi.

Erdoğan devamında, Kanal İstanbul’un yapımına ilişkin açıklamalarda bulundu. “İnşallah Haziran ayının sonunda filan Kanal İstanbul’u şehrimize kazandırmak üzere temelini atıyoruz” diyen Erdoğan, “Kanal İstanbul üzerinden 6 tane köprü göreceksiniz. Adeta Kanal İstanbul’un sağında solunda iki şehir inşa edeceğiz. O iki şehirle beraber İstanbul bir başka olacak. Bir başka güzel olacak” ifadelerini kullandı.


Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

• AK Parti, çevreciliğin ispatını bugüne kadar yaptığı yatırımlarla ortaya koymuş olan bir partidir. Milyonlarca ağacı ülkemizin dört bir yanına diktik. Teröristler geldiler yaktılar hemen artından o yakılan yerlere ağaçlar diktik. Lafla peynir gemisi yürümez.

• Çamlıca Kulesi’nin inşasında emeği geçen tüm kurumlarımızı, herkesi tebrik ediyorum. Bu kuleden yayınlarını sürdürecek medya kuruluşlarına haberleşme şirketlerine özellikle başarılar diliyorum.


• Ekonomiden sanata her alanda küresel düzeyde en üst seviyeye ulaşmış başka bir şehir göremezsiniz. Deniziyle boğazıyla adalarıyla ormanlarıyla tepeleriyle hisarlarıyla köprüleriyle boğazın altından geçen tünelleriyle camileriyle İstanbul her geçen yıl daha da güzelleşmektedir.

• İnşallah Haziran ayının sonunda filan Kanal İstanbul’u şehrimize kazandırmak üzere temelini atıyoruz. Her yönüyle ve Kanal İstanbul’u şehrimize kazandırdığımızda İstanbul’un hem coğrafi hem stratejik hem tabii güzelliği bir kat daha artacaktır. Kanal İstanbul üzerinden 6 tane köprü göreceksiniz. Adeta Kanal İstanbul’un sağında solunda iki şehir inşa edeceğiz. O iki şehirle beraber İstanbul bir başka olacak. Bir başka güzel olacak.

Çamlıca Kulesi

Kule hizmete girdikten sonra şehirdeki diğer anten ve anten kuleleri kaldırılmıştır. Toplam yüksekliği 365 metre (1.198 ft) olan kulenin 220 metrelik bölümü 53 katlı betonarme yapı, 145 metrelik bölümü ise antendir. Maliyeti 170 milyon TL olan kulede iki restoran ve bir seyir terası bulunmaktadır.

çamlıca kulesi

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği, SİT alanı olarak tescilli olan Küçük Çamlıca Tepesi’ne yapılacak kulenin İstanbul’un silüetine, doğasına ve kültürel değerlerine verebileceği tahribata vurgu yaparak meslektaşlarının İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı tarafından 2011 yılında düzenlenen Çamlıca Tepesi TV Radyo Kulesi Fikir Projesi Yarışmasına katılmaması yönünde görüş bildirmiştir.

çamlıca kulesi


Çeşitli sivil toplum kuruluşlarının oluşturduğu Küçük Çamlıca Gönüllüleri inisiyatifi 2015 yılında korunun girişinde bir açıklama yaparak Küçük Çamlıca Korusunun Doğal ve Kentsel SİT alanı olduğunu belirterek inşaat faaliyetinin durdurulmasını talep etmiştir.

Salda Gölü’nün rengi değişti! Millet Bahçesi çalışmaları görüntülendi