Kripto para borsalarının Mayıs ayı hacmi 2 trilyon doları geçerek rekor kırdı

Kripto para borsalarındaki hacimler son dört aydır yükselmeye devam ediyor. Mayıs ayı hacmi 2 trilyon doları geçerek rekor kırdı.

Kripto para

The Block’s Data Dashboard üzerinden elde edilen verilere göre kripto para borsaları Mayıs ayında 2,27 trilyon dolarlık hacme ulaşarak tarihinin en yüksek seviyesini görmüş oldu.

Hatırlanacağı üzere Ocak ayında ilk kez 1 trilyon dolarlık işlem hacmine yaklaşan kripto para borsaları, 977 milyar dolarlık hacim ile rekor kırmıştı. Şubat ayında tarihte ilk kez 1 trilyon doları geride bırakan borsalar, 1,23 trilyon dolarlık işlem hacmi ile yeni bir rekor kırmıştı.


Mart ayında da benzer yüksek hacimler görülürken, yeni bir rekor kırılamamıştı. Mart ayında 1.17 Trilyon $’lık işlem hacmi oluşturan önde gelen borsalar, 2020 ve öncesi ile karşılaştırılamayacak derecede yüksek hacimlere ulaştılar.

The Block Research tarafından oluşturulan endeksin içerisinde, Binance, Huobi, OKEx, Kucoin, Poloniex ve Gate.io borsaları bulunuyor.

Borsa hacimleri

Detaylı veriler incelendiğinde Mayıs ayı içinde oluşan toplam hacmin 1,49 trilyon doları Binance’ten gelirken, 265 milyar dolarlık kısım ise Huobi’den gelmiş durumda. OKEx ise 237 Milyar dolarlık payı ile Huobi’nin hemen arkasında bulunuyor. Gate.io, Kucoin ve Poloniex borsaları da OKEx’ten sonra sırasıyla en yüksek hacme ulaşan borsalar olarak göze çarpıyor.


Fiat para birimleri ile işlem yapılan borsalar incelendiğinde ise Mayıs ayında 787 milyar dolarlık bir hacim göze çarpıyor. Bu da Nisan ayında ulaşılan hacimden neredeyse yüzde 50 daha fazla hacme ulaşıldığını gösteriyor. Fiat para birimleri ile işlem yapılan borsalar arasında Coinbase, 198 milyar dolarlık hacim ile lider durumda görünüyor.

Bingbon: Kripto para türev borsası yatırım platformu