Kripto para borsalarının Mayıs ayı hacmi 2 trilyon doları geçerek rekor kırdı

Kripto para borsalarındaki hacimler son dört aydır yükselmeye devam ediyor. Mayıs ayı hacmi 2 trilyon doları geçerek rekor kırdı.

Kripto para

The Block’s Data Dashboard üzerinden elde edilen verilere göre kripto para borsaları Mayıs ayında 2,27 trilyon dolarlık hacme ulaşarak tarihinin en yüksek seviyesini görmüş oldu.

Hatırlanacağı üzere Ocak ayında ilk kez 1 trilyon dolarlık işlem hacmine yaklaşan kripto para borsaları, 977 milyar dolarlık hacim ile rekor kırmıştı. Şubat ayında tarihte ilk kez 1 trilyon doları geride bırakan borsalar, 1,23 trilyon dolarlık işlem hacmi ile yeni bir rekor kırmıştı.


Mart ayında da benzer yüksek hacimler görülürken, yeni bir rekor kırılamamıştı. Mart ayında 1.17 Trilyon $’lık işlem hacmi oluşturan önde gelen borsalar, 2020 ve öncesi ile karşılaştırılamayacak derecede yüksek hacimlere ulaştılar.

The Block Research tarafından oluşturulan endeksin içerisinde, Binance, Huobi, OKEx, Kucoin, Poloniex ve Gate.io borsaları bulunuyor.

Borsa hacimleri

Detaylı veriler incelendiğinde Mayıs ayı içinde oluşan toplam hacmin 1,49 trilyon doları Binance’ten gelirken, 265 milyar dolarlık kısım ise Huobi’den gelmiş durumda. OKEx ise 237 Milyar dolarlık payı ile Huobi’nin hemen arkasında bulunuyor. Gate.io, Kucoin ve Poloniex borsaları da OKEx’ten sonra sırasıyla en yüksek hacme ulaşan borsalar olarak göze çarpıyor.


Fiat para birimleri ile işlem yapılan borsalar incelendiğinde ise Mayıs ayında 787 milyar dolarlık bir hacim göze çarpıyor. Bu da Nisan ayında ulaşılan hacimden neredeyse yüzde 50 daha fazla hacme ulaşıldığını gösteriyor. Fiat para birimleri ile işlem yapılan borsalar arasında Coinbase, 198 milyar dolarlık hacim ile lider durumda görünüyor.

Bingbon: Kripto para türev borsası yatırım platformu


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.