Market genelgesine tepki: Yasaklanan ürünleri alınca virüs mü bulaşıyor?

İçişleri Bakanlığı’nın yeni genelgesine göre cuma gününden tam kapanmanın sona ereceği 17 Mayıs’a kadar marketlerde zorunlu temel ihtiyaçlar dışında ürün satışı yasak. Peki vatandaş bu kısıtlama hakkında ne düşünüyor? Kimi, küçük esnaf daha çok iş yapsın diye destek verdi. Kimi ise “Yasaklanan ürünleri alınca virüs mü bulaşıyor?” diye tepki gösterdi.

market

İçişleri Bakanlığı, 81 ilin valiliğine ‘market tedbirleri’ konulu genelge gönderdi. Genelgeye göre 7 Mayıs ile tam kapanmanın sona ereceği 17 Mayıs’a kadar marketlerde vatandaşların zorunlu temel ihtiyaçları kapsamındaki ürünlerin dışında herhangi bir ürün satışına izin verilmeyecek.

Sözcü muhabirleri, yeni genelgeye ilişkin vatandaşlara mikrofon uzattı, fikirlerini sordu. Kimi vatandaş alınan kararı doğru buldu, kimi ise mantıklı olmadığını dile getirdi. Türkiye’nin farklı illerindeki vatandaşların verdiği yanıtlar şöyle:


A4 kağıt alamazsam, izin de alamam

Kerim Baştan: Mesela sokağa çıkma yasağında izin almak isteyeceksiniz, bir çıktı almanız gerekiyor, A4 kağıdı gerekiyor ama markete gidip alamıyorsunuz. Otomatikman izin alamıyorsunuz, izin alamayınca cezayı size yazıyorlar. Kimse demeyecek ki siz kırtasiye ürünleri alamıyorsunuz size ceza yazmayalım.

İhtiyaçlarımızı nereden karşılayacağız

Hatice Yılmaz: Halk nereye gidecek, nerden alışveriş yapacak? Sürekli mağazaya mı gidecek? Marketlerde fiyatlar daha uygun. Devlet bunları da yasaklarsa ölelim biz. İhtiyaçlarımızı nereden karşılayacağız? Ya küçük esnafı açacaklar ya da süper marketlerdeki reyonları kapatmayacaklar. İnsanların ihtiyaçlarını karşılamalarına izin verecekler.

Yasaklanan ürünler virüs mü bulaştırıyor?

Özer Öztürk: Pandemi başladıktan bu yana bu yasakların birçoğunun niye alındığını anlamış değilim. Geçmişte saat 20.00’dan önce kuaföre gittiğin zaman virüs bulaşmıyordu, 20.00’dan sonra gittiğin zaman bulaşıyordu. Bunun gibi aklın alamayacağı bir sürü yasak var. Şimdi marketler açık. Market açıkken müşteri geliyor, yasaklanan ürünleri alsa ne olur, almasa ne olur? O ürünleri aldığı zaman virüs mü bulaşıyor da İçişleri Bakanlığı bunları yasaklıyor? Ben hiç anlam veremiyorum. Saçma olduğunu düşünüyorum.


Medeni Tan: Rekabet ortadan kalkıyor, hiç güzel bir şey olmuyor. Her ürünün her yerde satılması lazım ki rekabet olsun, fiyatlar düşsün. Bir ürünü tek mağaza sattığı zaman haliyle fiyatı yüksek oluyor. Güzel bir durum olmuyor.

Her mahallede zincir market var

Kasım Gördü: Alınan karar doğru. Zincir marketler küçük esnafı bitirme noktasına getirdi. Her mahallede zincir market açıldı. Gıda ve temizlik haricinde ürün satış yasağı doğru ve yerinde bir karar. Zincir market sahipleri başka işlerden de para kazanırken küçük esnafın tek gelir var. Küçük esnaf hem fiyat olarak hem de iş kolu olarak zincir marketlere karşı durması çok zor.

Her zaman yasaklanmalı

Özge Zaim: Küçük esnaf zaten zor bir süreçten geçiyor. Alınan karar küçük esnafa bir nebze olsun nefes almasını sağlayacaktır. İnsanlar temel ihtiyaçlarını genellikle AVM’lerden alıyordu. Gıda ve temizlik haricinde ürün satmaları haksız rekabete yol açıyordu. Pandemi döneminde değil genel olarak yasaklanmalı diye düşünüyorum.

Esnafı da düşünmek lazım

Selma Taşoğlu: Genelgeyi olumlu buluyorum. Böyle olması gerekiyor. Aslında temel ihtiyaçlarımızı marketten ya da herhangi bir yerden yani diğer esnafları da düşünmek lazım doğru karar verildiğini düşünüyorum.

Lastikçi ne kazanacak?


Fırat Taşoğlu: Doğru bir karar herkesin yiyeceği bir ekmeği, bir kısmeti var. Market lastik satarsa, lastikçi nasıl kazanacak? Hırdavat satarsa nasıl iş yapacak? Genelgeyi doğru buluyorum. (Sözcü)

CHP’li Aydın’dan İçişleri Bakanlığı’nın market genelgesine destek: Yanlıştan dönüldü


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.