Zincir market düzenlemesi yolda: 200 metre ve sigara satış yasağı

Zincir market düzenlemesi yolda: Cumhurbaşkanı Erdoğan, alışveriş merkezleri (AVM) ve zincir marketler ile ilgili kuralları belirleyen yasa teklifi çalışmalarının hızlandırılmasını istedi. Taslak düzenlemeye göre zincir market, mahalle bakkalının 200 metre yanında olamayacak. Bulvar üzerinde ise 2 kilometre arayla açılabilecek. 1500 metrekareden küçük olan süpermarketlerde sigara satışı yasak olacak.

zincir market

Zincir market düzenlemesi yolda: Dikkat çeken 200 metre kuralı ve sigara satış yasağı… Bakanlık temsilcileri, sivil toplum kuruluşları, ilgili milletvekilleri önümüzdeki hafta Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın başkanlığında bir toplantı yapacak. Konu tüm detaylarıyla masaya yatırılacak.

Sabah gazetesinden Zübeyde Yalçın’ın aktardığı habere göre ; düzenlemenin daha sonra Meclis gündemine taşınması ve AK Parti grubunda ele alınıp yasalaştırılması bekleniyor.


Pazar günü kapalı olacak mı?

Küçük esnafın ve çalışanların korunması açısından zincir marketler pazar günleri saat 11’den önce açılamayacak . Pazar günleri zincir marketlerin tamamen kapalı olması formülü de gündemde.

Haftanın bir günü AVM’lerin kapalı olması formülünün pandemide yaşanan sıkıntılar nedeniyle bir süre ertelenebileceği üzerinde duruluyor . Bu arada yeni açılacak AVM’ler arasında da 5 kilometre mesafe konulacak.

Bulvarda 2 kilometre kuralı

Teklifte, mahalle bakkalları ve küçük esnafın korunması için bazı düzenlemeler yer alacak. Bunlardan biri mahalle bakkallarının 200 metre yakınında zincir market açılamaması olacak. Aynı sokakta aynı zincirin birden fazla şubesi olamayacak. Market bulvar üzerinde ise iki yer arasında 2 kilometre mesafe kuralı uygulanacak.

O yerlerde açılamayacak

Nüfusu 2 binin altında olan yerlerde zincir market açılamayacak. Böylece köy bakkallarının kapanmasının önüne geçilecek. Nüfus kriterine göre zincir marketlerin açılmasının sınırlandırılması da tartışılıyor. Örneğin, bir zincirin her 5 bin nüfusta bir market açabilmesi gibi. Böylece bazı yerlerde 100 metre ara ile aynı zincirin marketlerinin açılması önlenecek.

Dikkat çeken sigara satış yasağı


Zincir marketlerde tütün mamulü (sigara), mobilya, cep telefonu, elektronik eşya ve beyaz eşya satışı yapılamayacak. Ancak alanı 1500 metrekarenin üzerinde ise bunların satışına izin verilebilecek.

Turizm sektöründe umutlar yerli turistte: Yabancı turistten umut kesildi!