Dolmabahçe Sarayı’ndaki 46 kilogramlık altın vazolar kayıp!

Dolmabahçe Sarayı’ndaki altın vazolar kayıp! Milli Saraylar, “Hiçbir zaman var olmadı” dedi. CHP Milletvekili Mahmut Tanal ise vazoların fotoğraflarını paylaştı, “Bu tarihi eserler şu an nerede?” diye sordu.

dolmabahçe vazolar

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, Cumhurbaşkanlığı Milli Saraylar İdaresi Başkanlığı’na bağlı Dolmabahçe Sarayı’nda muhafaza edilen, Osmanlı Padişahı Sultan Abdülmecid’den kalma, her biri ağırlığı 46 kilogram olan som altından 2 vazonun akıbetini Meclis gündemine taşımış ve altın vazoların nerede olduğunu, kaçırıp kaçırılmadıklarını sormuştu.

Milli Saraylar: Hiçbir zaman var olmadı

Milli Saraylar Başkanlığı Mahmut Tanal’ın iddiası üzerine yazılı bir açıklama yaptı.  “Milli Saraylar’ın envanterinde yer alan 300 bini aşkın taşınabilir tarihi eserler içerisinde iddia edildiği gibi ’46 kilogram ağırlığında som altından 2 adet vazo’ hiçbir zaman var olmamıştır” denilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:


“Milli Saraylar Başkanlığı, 16 Haziran 2021 tarihinde CHP Milletvekili Mahmut Tanal’ın Dolmabahçe Sarayı ile ilgili kamuoyunu yanıltma amaçlı, mesnetsiz ve kasıtlı iftiraları üzerine açıklama yapma gereği duymuştur. Milli Saraylar’ın envanterinde yer alan 300 bini aşkın taşınabilir tarihi eserler içerisinde iddia edildiği gibi ’46 kilogram ağırlığında som altından 2 adet vazo’ hiçbir zaman var olmamıştır.


Doğal olarak eser var olmadığı için, hiçbir zaman Tanal’ın iddia ettiği gibi tefriş ve sergilemede de yer almamıştır. Bu nedenle, ‘Vazolara ne oldu?’, ‘Vazolar kaçırıldı mı?’ soruları da anlamsız ve art niyetlidir. Milli Saraylar, geçmişte olduğu gibi bugün de sorumluluğundaki tarihi ve kültürel hazineleri koruma ve en iyi şekilde geleceğe aktarma konusundaki hassasiyetini kararlılıkla sürdürecektir. Söz konusu iddialarla ilgili hukuki yollara başvurulmuştur.”

CHP Milletvekili Mahmut Tanal: Fotoğraflanan bu eserler nerede?

tarihi vazolar

CHP’li Mahmut Tanal, Milli Saraylar’ın bu açıklamasının ardından sosyal medya hesabından konuya ilişkin bir başka paylaşım yaptı. Tanal, bu kez söz konusu tarihi eserlerin fotoğraflarını paylaştı ve şunları kaydetti:


“Sn. Milli Saraylar yetkilileri, kimseye iftira attığımız yok. Denetim yetkimizi kullandık, önerge verdik. İsme takılmadan, 15 Temmuz’da şehit edilen Mustafa Cambaz’ın fotoğrafladığı bu tarihi eserler şu an nerededir? Soru gayet açık ve basit. @millisaraylar”

Arkeoloğun intiharıyla ortaya çıktı: Zeugma Müzesi’nde 10 eser kayıp!