Erdoğan: Kanal İstanbul projesi milletin cebinden beş kuruş çıkmadan yapılacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kanal İstanbul projesi milletin cebinden beş kuruş çıkmadan yapılacak. Sadece Türkiye’nin değil, belki de dünyanın en çevreci projesi olarak hayata geçirilecektir.

erdoğan

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ve eski Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın ardından kürsüye çıkan Cumhurbaşkanı Erdoğan da bir konuşma yaptı. Erdoğan konuşmasında “İktidara geldiğimizde projeye yatırım yapan şirketlere ve kredi veren bankalara ödeme yapmayacağız” diyen CHP lideri Kılıçdaroğlu’na, “O parayı sizden söke söke alırlar” diye seslendi.

Erdoğan’ın konuşmasından satırbaşları şöyle:


Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bugün Türkiye’nin kalkınma tarihinde yeni bir sayfa açıyoruz. Kanal İstanbul’a İstanbul’un geleceğini kurtarma projesi olarak bakıyoruz” dedi.

“Boğaz’dan 1930’lu yıllarda yılda ortalama 3 bin gemi geçiş yapıyordu. Günümüzde bu rakam 45 bine ulaştı” diyen Erdoğan, “Her büyük geminin Boğaz geçişi, şehir için ciddi risk anlamına geliyor. Boğaz’da hem kuzey hem güney hem doğu-batı istikametinde her sınıftan ve kapasiteden çok yoğun bir gemi trafiği yaşanıyor” şeklinde konuştu.

Erdoğan, “Petrolden organik ürüne kadar çok farklı yükler taşıyan gemilerin kaza yapmaları durumunda denizlerimizdeki doğal hayat da çok büyük tehdit altına giriyor” dedi.

“Yapılan projeksiyonlar 2050 yılında Boğaz’dan geçecek gemi sayısının 78 bini bulacağını gösteriyor.” diyen Erdoğan, “Hesaplamalara göre İstanbul Boğazı’nın güvenli gemi geçiş kapasitesi 25 bindir” ifadesini kullandı.

Erdoğan, “Boğaz’ın tarihi ve kültürel dokusunu güvenlik altına almak için de bu projeye ihtiyaç vardır” diye konuştu.

“Kime sorulması gerekiyorsa onlara sorulmuş ve yola böyle çıkılmıştır”

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun proje hakkında kendilerinden görüş alınmadığı şeklindeki eleştirilerine isim vermeden yanıt veren Erdoğan, “Her ne kadar birileri kendi yetki alanları içinde olmadığı halde ‘bize sorulmadı’ diye sızlanıyorsa da, projenin her aşaması hukuka ve bilime uygun şekilde yürütüldü ve tamamlandı. Şimdi buradan ‘bize sorulmadı diyenlere seleniyorum. Kime sorulması gerekiyorsa onlara sorulmuş ve yola böyle çıkılmıştır” dedi.

“13 kat daha güvenli”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yapılan etütlerin Kanal İstanbul’daki gemi trafiğinin İstanbul Boğazı’na göre 13 kat daha güvenli olduğunu ortaya koyduğunu söyledi.


“Belki de dünyanın en çevreci projesi”

Projeyle ilgili tüm bilimsel ve hukuki prosedirlerin hassasiyetle yerine getirildiğini söyleyen ve “Kanalın her iki yanında planlanan 500 bin nüfuslu yerleşim alanlarının da İstanbul’un merkezindeki baskıyı ortadan kaldıracağına inanıyoruz.” diye konuşan Erdoğan, “Kanal İstanbul sadece Türkiye’nin değil, belki de dünyanın en çevreci projesi olarak hayata geçirilecektir” dedi.

15 milyar dolar maliyetle 6 yılda bitirilecek

Kanal İstanbul Projesi’nin maliyetinin 15 milyar dolar olacağını ve 6 yılda tamamlanmasının planlandığını kaydeden Erdoğan, “Buradan geçecek gemilerden sağlanacak gelir ve proje kapsamındaki liman başta olmak üzere diğer unsurlardan elde edilecek kazançla Kanal İstanbul rahatlıkla kendi kendini finanse edecektir. Böylelikle devletin ve milletin cebinden beş kuruş çıkmadan ülkemiz dünya çapında bir esere daha kavuşacaktır” diye konuştu.

Kanal İstanbul’un üzerine 6 köprü yapılacak

İhale sürecinin ardından kanal inşaatı öncesi hazırlık çalışmalarının 1,5 yıl, kanal inşaatının 5,5 yıl sürmesi, projenin tamamlanma süresinin 7 yıl olması öngörülüyor.

İstanbul’u içinden 2 deniz geçen bir şehre dönüştürecek Kanal İstanbul’un üzerine 6 köprü yapılacak. Kanal İstanbul’un her iki tarafında 250 biner konutluk devasa şehirler kurulması planlanıyor.

İlk köprünün temelinin atılmasıyla Kanal İstanbul, fiilen hayata geçirilmeye başlanacak. Köprü, Kuzey Marmara Otoyolu (3. Boğaz Köprüsü dahil) Projesi Başakşehir-Bahçeşehir-Nakkaş Kesim-08 (bağlantı yolları dahil) işi kapsamında, Sazlıdere geçişini sağlayacak şekilde inşa edilecek.

sazlıdere

Ana açıklığı 440 metre uzunluğundaki köprünün, sağ ve solda yer alan 210 metrelik yan açıklıklarıyla uzunluğu 860 metreye ulaşırken, yaklaşım viyadükleriyle toplam uzunluğu 1618 metre olacak.

Eğik askı halat miktarı 136 ve ankraj miktarı 272 olarak hesaplanan köprü, trafiğe 2×4 şeritli hizmet edecek.

Köprünün platform genişliği ise 46 metre olacak. Gergin eğik askılı köprünün kuleleri, 196 metre yüksekliğe çıkacak.


Kuzey Marmara Otoyolu Kesim-8 kapsamında kanalla kesişen gergin eğik askılı köprünün kulelerinin, diamond şeklindeki tasarlanması sayesinde kule temelleri bir noktada toplanarak kanalla en az etkileşimi sağlanacak. Kuleler, plan boyutları ve cidar kalınlıkları değişken kutu kesitli iki adet betonarme ayakla teşkil edilecek. Bu ayaklar, tabliye seviyesinde ve tepede enine kirişler vasıtasıyla birbirlerine bağlanacak.

Erdoğan’dan muhalefete ‘Kanal İstanbul’ tepkisi: Söke söke sizden bu parayı tahkim yoluyla alırlar