Hızlı trende de yolcu garantisi tutmadı: Hazine 7.5 milyon dolar ödeyecek

Ankara Yüksek Hızlı Tren Garı için 2020’de 5 milyon yolcu garantisi verildi ancak bu sayı, 740 binde kaldı. Cengiz-Kolin-Limak ortaklığına 7.5 milyon dolar ödeme yapılacağı belirtildi.

hızlı tren

Hızlı trende de yolcu garantisi tutmadı: Ankara Yüksek Hızlı Tren Garı için 2020’de 5 milyon yolcu garantisi verilmişti, ancak yolcu sayısı 740 binde kaldı. Gelmeyen yolcular nedeniyle yüklenici şirkete ödeme yapılacak. Bu kapsamda Hazine’nin yüklenici Cengiz – Kolin – Limak ortaklığına 7.5 milyon dolar ödeyeceği belirtildi.

Sözcü gazetesinden Deniz Ayhan’ın haberine göre yolcu garantisi nedeniyle gar için 3 yılda devletin kasasından 13 milyon 852 bin 545 dolar çıktı. Tren garı için garanti kapsamında 2016’dan bu yana 14 milyon dolarlık ödeme yapıldı. Tren garında yıllık yolcu garantisinin tutmaması halinde şirkete her yolcu için 1.5 dolar ödeniyor. Garantinin tutması durumunda ise her yolcu için ödeme 50 cent oluyor. Yapılan sözleşme kapsamında ilk 2 yıl için 2’şer milyon, sonraki 2 yıl için 5’er milyon, sonraki 4 yıl için 8’er milyon ve 9-14’üncü yıllar için de 10’ar milyon yolcu garantisi verilmişti.İYİ Parti Denizli Milletvekili Yasin Öztürk, “Devlet vatandaşın en ufak bir bina yapmasında ruhsat isterken kendisi gecekondu yapıyor. Koskoca başkentin göbeğinde Ankara garının yapı ruhsatı çıkmadan yapılmasına göz yumuldu. YHT garına giden yolcu için de gitmeyen yolcu için de Hazine’den para çıkıyor. Kara Tren gecikiyordu, belki hiç gelmiyordu. Hızlı tren geliyor ama gelirken meşhur 5’lilerden 3’üne çalışıyor, Hazine’yi boşaltıyor” dedi.

AKP’den ‘750 milyon dolar nerede’ sorusuna karşılık: Ekonomiye zarar verir!