Maske zorunluluğu ne zaman kalkacak? Bakan Koca tarih verdi

Salgın nedeniyle yaklaşık 1,5 yıldır hayatın vazgeçilmezi haline gelen maske takma zorunluluğu ne zaman kalkacak? Sağlık Bakanı Fahrettin Koca açıkladı.

Maske zorunluluğu

Maske zorunluluğu ne zaman kalkacak? Bakan Koca tarih verdi:

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, toplumsal bağışıklığın bu yaz yakalanabileceğini belirterek, “Bağışıklığın yakalanmasından sonra sonbaharda aşı olanların maske takma zorunluluğu kalkabilir” dedi.


Bazı uzmanlar, 1 Haziran itibariyle kademeli normalleşme kapsamında park, sahil gibi açık alanlarda maske zorunluluğunun kaldırılabileceğini açıklamıştı. Ancak bu konuda kabine toplantısı sonrasında veya genelgede herhangi bir açıklama yapılmadı.

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz, yüzde 70 aşılama olduğu takdirde salgının kontrol altına alınacağını ve maskelere veda edileceğini açıklamıştı.


Toplum Bilimleri Kurulu Üyesi Prof. Dr. Necmi İlhan ise birkaç gün önce yaptığı açıklamada açık alanlarda maske zorunluluğun kalkabileceğini belirtmişti. Prof. İlhan, “Açık alanlarda, belki 1 Haziran’dan sonra, çok kalabalık olmayan yerlerde maske kullanımı azaltılabilir. Ancak kapalı alanlarda sonbahara kadar maske takmaya kesinlikle devam etmeliyiz. Pazar yerine gittiğimizde mesela maske takmamız gerekiyor. Boş bir caddede işe, okula giden kişiler maske konusunda esnek davranabilir. Mutlaka yanımızda maske olmalı.” İfadelerini kullanmıştı.

Müzisyenlerden kademeli normalleşme tepkisi: Bir turist kadar değerimiz yok