AKP’li Serkan Bayram’dan Erkam Yıldırım savunması: Badem şekeri götürdük, onu da mı anlatalım?

AKP İstanbul Milletvekili Serkan Bayram’dan Erkam Yıldırım savunması: “Venezuela’ya badem şekeri götürdük, baklava da götürdük, onu da mı anlatalım?”

serkan bayram

Organize suç örgütü lideri olduğu iddiasıyla hakkında soruşturma başlatılan Sedat Peker’in uyuşturucu bağlantılı olarak Venezuella’ya gittiğini ileri sürdüğü Binali Yıldırım’ın oğlu Erkam Yıldırım’ın ziyaretiyle ilgili olarak aynı heyette yer alan AK Partili Serkan Bayram’dan açıklama geldi.

Venezuela’yı hiç görmemiş, buyrun gelin dedik”

Sözcü’den İsmail Saymaz’a konuşan Türkiye-Venezuela Parlementolar Arası Dostluk Grubu Başkanı ve AKP İstanbul Milletvekili Serkan Bayram, ziyaretin gerekçesinin parlemento seçimlerini gözlemlemek olduğunu söyledi. Bayram, iki Yüksek Seçim Kurulu üyesinin de yer aldığı heyete Erkam Yıldırım’ın nasıl dahil olduğunu şöyle anlattı:


“Ben Erkam ve Binali beylerin avukatıyım. Venezuela’ya hiç gitmemiş. ‘Buyrun gelin’ dedik.”

“Badem şekeri, baklava da götürdük. Onu da mı anlatalım?”

Erkam Yıldırım’ın yol parasını kendisinin karşıladığını belirten Serkan Bayram maske ve kit tartışması için şöyle konuştu:


“Giderken kendileriyle beraber 1-2 koli maske ve kit vardı. Gümrüklük iş değil. Tırlar veya gemilerle ihraç edilen mal değil. Toplasan iki koli etmez. Badem şekeri de götürdük, onu da mı anlatalım? Baklava götürdük, onu da mı anlatalım?”

Maske ve kitlerin Türk iş adamları ve ihtiyaç sahiplerine dağıtıldığını anlatan Bayram, “İhracat babında düşünmemek lazım. Erkam bey hayırsever bir iş adamıdır. Başbakanımızın oğludur. Bir insanı karalamak veya niyet okumak hiçbir Türk vatandaşına yakışmaz” dedi.

Ne olmuştu?


Sedat Peker, “Eski Başbakan Binali Yıldırım’ın oğlu Erkam Yıldırım’ın uyuşturucu güzergâhı kurmak için Venezuela’ya gittiğini iddia” etmişti. Binali Yıldırım da “Oğlum Venezuela’ya maske ve test kiti yardımı götürdü” demişti. Erkam Yıldırım’ın Venezuela’ya gittiği döneme ait gümrük kayıtları, Binali Yıldırım’ı zora sokmuştu. Ziyaretin öncesini de kapsayan üç aylık dönemde Türkiye’den Venezuela’ya hiçbir maske sevkıyatı yapılmadığı ortaya çıkmıştı. Hürriyet yazarı Abdülkadir Selvi, Erkam Yıldırım’ın sağlık malzemelerini valizinde götürdüğünü o nedenle gümrük kayıtlarında gözükmediğini yazmıştı.

Abdulkadir Selvi’den Erkam Yıldırım yazısı: Venezuela’ya götürdüğü test kiti maske, yanında taşıyabileceği miktarda olduğu için gümrükte yer almadı