Antalya Manavgat’ta büyük yangın: Yerleşim yerlerine sıçradı

Antalya’nın Manavgat ilçesinde ormanlık alanda çıkan yangın yerleşim yerlerine sıçradı. En az 53 kişi yaralandı. Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, “Yangının boyutu görülenden çok daha büyük. İnanın neyle mücadele ettiğimizi şu an bilemiyoruz” dedi. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek ise, “Antalya’da bugüne kadar bu büyüklükte yangın görmedik. 4 mahallemizde evler boşaltılıyor. 4 ayrı yerde yangın var.” ifadelerini kullandı.

Manavgat yangın Video görüntüleri aşağıda – Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek: “Antalya’da bugüne kadar bu büyüklükte yangın görmedik. 4 mahallemizde evler boşaltılıyor. 4 ayrı yerde yangın var.”

Antalya’nın Manavgat ilçesinde Yeniköy Mahallesi yakınlarındaki ormanlık alanda, saat 12.00 sıralarında çıkan orman yangını rüzgarın da etkisiyle kısa sürede yayıldı.


Bölgede çok sayıda kişiye ait zeytinlik, defne ve badem bahçelerinin yanı sıra ormanlık alanda da etkili olan yangına, havadan ve karadan da müdahale ediliyor.

Manavgat yangın

Yangın, bölgedeki yerleşim yerleri ve tarım alanlarının yanı sıra hayvanların barındığı noktalara da yayıldı.

Bölgeyi tamamen duman kaplarken, yangın söndürme uçağı ve helikopterin yanı sıra Orman İşletme Müdürlüğü ve Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı itfaiye ekipleri tarafından alevlere müdahale ediliyor.

antalya manavgat yangını

Yaralılar var

Antalya İl Sağlık Müdürü Ünal Hülür, Manavgat ilçesindeki yangından etkilenen 51 kişinin tedavi amaçlı hastanelere geldiğini bildirdi.

manavgatta yangın

Yangından etkilenenlerin hastanelere başvurduğunu anlatan Hülür, “Manavgat’taki yangınlardan etkilenen 51 kişi tedavi amaçlı hastanelere geldi. 47’sinin durumu hafif, oksijen tedavisi alıp taburcu edilecek. Vatandaşlardan birinin yüzde 30 yanığı birinin ise ayağında kırık var. Şu an hiçbirinin hayati tehlikesi yok.” dedi.

yangın

“Her türlü sebep mevcut”

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, bölgeden yangına ilişkin bilgi verdi.

Pakdemirli, “Yangını körükleyecek her türlü sebep mevcut” dedi.


53 vatandaşın yangından etkilendiğini açıklayan Pakdemirli, “Maalesef bir arazözümüz devrildi, şoförümüzün durumu ağır. Can kaybı olmaması için büyük uğraş veriyoruz” diye konuştu.

Manavgat Kaymakamı: Görülmemiş bir şey!

NTV’ye konuşan Manavgat Kaymakamı Mustafa Yiğit şunları söyledi: “Yangın nedeniyle Evrenseki, Kalemler ve Yeniköy mahallelerindeki evler önemli ölçüde boşaltıldı. Havadan müdahale devam ediyor. Görülmemiş bir şey. Çok üzücü. Bazı mahsur kalanlar olduğuna dair bilgiler geliyor. Ama ne olarak hastanelere intikal etmiş bir şey yok.”

“4 ayrı noktada birden çıkması düşündürücü”

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, yangının 4 ayrı noktada çıkmasının oldukça düşündürücü olduğunu belirtti ve güvenlik güçlerinin durumu araştırdığını da ekledi.

Yangında şu ana kadar herhangi bir can kaybı yaşanmadığını da aktaran Böcek, dumandan etkilenen vatandaşların olduğunu açıkladı.

Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen de bölgedeki en büyük yangın olduğunu söyledi.

Sözen, “Yangın 15 kilometrelik alana yayılmış durumda” diyerek bilgi verdi.

orman yangını

Manavgat Devlet Hastanesi çevresinde de yangın nedeniyle yoğun önlem alındığı ifade edildi.

orman yangını

Yangına ilişkin AFAD’dan bir açıklama yapıldı. Söndürme çalışmalarının 2 uçak, 8 helikopter, 50 arazöz ve 2 dozer ile yürütüldüğü bildirildi. Açıklamada, Yeniköy ve yakınındaki yerleşim yerlerinden, ormana yakın bölgelerdeki evlerin Jandarma tarafından tahliye edildiği kaydedildi.

Manavgat yangın

Bakan Pakdemirli bölgeye gidiyor


Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin bölgeye gelerek, söndürme çalışmalarını yakından takip edeceği öğrenildi.

İşte Manavgat’tan fotoğraf ve video görüntüleri:

Gündem haberleri