Bodrum Kumbahçe’de yangın büyüdü: Ev ve otellerin boşaltılması için anons yapıldı!

Bodrum’daki yangın büyüdü: Kumbahçe Mahallesi’ndeki ev ve otellerin boşaltılması için anons yapıldı!

Bodrum Kumbahçe yangın

Muğla’da devam eden iki yangına bugün (31 Temmuz) bir yenisi daha eklendi. Bodrum’da Kumbahçe bölgesinde yangın çıktı. Alevlerin yerleşim yerlerine yaklaştığı görüldü. Rüzgarın etkisiyle yangın kısa sürede geniş alana yayıldı, bölgeye çok sayıda itfaiye ekibi sevk edildi. Yerleşim yerine doğru yayılan yangının ardından, civar otel ve evlerin boşaltılması için anons yapıldı.

Hatay’ın Antakya ilçesinde ise Habib-i Neccar Dağı eteklerinde çıkan yangın, bölgedeki bazı yerleşim yerlerine sıçradı. Rüzgarın da etkisiyle yayılan alevlere, olay yerine sevk edilen Orman İşletme Şefliği ve itfaiye ekipleri müdahale ediyor.


Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ise Türkiye’nin envanterinde yangın söndürme uçağı olmadığını açıkladı.

Bodrum Kumbahçe yangın
Bodrum Kumbahçe’de yangın büyüdü

Yangınlar ile ilgili bir açıklama yapan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, yangın uçakları için ihaleye çıkacaklarını belirterek şunları söyledi;

“3 uçak, 9 İHA, insansız helikopter, 1 su tankı, 38 helikopter, 680 arazöz, 55 iş makinesi ve 4 bin personelle yangınla mücadele ediyoruz. Marmaris’teki yangında ufak hasarlar var. Yerleşim yerlerini tehdit etmiyor, denize doğru ilerleyen bir yangın var.

Kayıplarla ilgili bakanlığımız önemli destek sağlayacağız. 15 TIR kadar yardım dağıtacağız bugün ve yarın dağıtıyor olacağız. 50 kadar teknik personelle hasar tespit çalışmalarımız devam ediyor. Teşkilatımızın moralini yükseltme günüdür bugün. İstismar edilmesi teşkilatımızın moralini bozabilir. Bugünler milli birlik günleridir.

THK ile problemimiz yok, olmaz da. Elindeki uçakla ilgili problem, uçabilecek kapasitede değil, uçsa da performans verecek kapasitede değil. Türkiye’nin coğrafyasına göre helikopter seçildi. THK’nın uçakları uçabilecek kapasitede değil, hala antikacı dükkanı gibi 1960’lardan kalma uçakları kullanalım tarzı açıklamalar yapılıyor.

Envanterimizde yangın söndürme uçağı yok. İhaleye çıkıyoruz.”


Orman yangınlarından etkilenen bölgeler ‘Genel Hayata Etkili Afet Bölgesi’ ilan edildi.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Müşaviri Hikmet Hacıyev, Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in, orman yangınlarının söndürülmesi ve kontrol altına alınmasına destek olması amacıyla Türkiye’ye ekiplerin gönderilmesi hususunda talimat verdiğini bildirdi.

Hacıyev, yaptığı yazılı açıklamada, “Cumhurbaşkanı Aliyev, Azerbaycan Başbakanı ve Olağanüstü Haller Bakanı’na gerekli talimatları verdi. İlgili devlet kurumları Türk muadilleriyle temasa geçti ve yardım ekipleri en kısa sürede kardeş ülkeye hareket edecek” ifadelerini kullandı.

30 Temmuz günü öğle saatlerinde İzmir’in Kiraz ilçesinde, ormanlık alanda yangın çıktı. Bölgeye İzmir Orman Müdürlüğü’ne bağlı 1 helikopter, 4 arazöz ve orman işçisi sevk edildi.


Marmaris Datça karayolu kapandı

Marmaris Asparan mevkiindeki yangının şiddetlenmesi üzerine Marmaris-Datça karayolu ulaşıma kapandı. Bu sabah saatlerinde yangının ilk çıkış yerinde tekrar alevlenen yangın Armutalan Mahallesi’nin üst bölümünde bulunan ormanlık araziye sıçradı. Asparan mevkii tamamen duman altında kaldı. Marmaris Asparan mevkiindeki yangın nedeniyle Marmaris-Datça karayolu ulaşıma kapatıldı. Ayrıca, bölgede bulunan zabıta ekipleri seyir teraslarında yangını izleyen vatandaşları anonsla uyararak bölgeyi terk etmelerini istedi.

İstanbul Valiliği, 30 Temmuz-31 Ağustos tarihleri arasında ormanlara girmenin, orman çevresinde ve içinde mola vermenin, orman alanlarında piknik yapmanın yasaklandığını açıkladı.


Tarım ve Orman Bakanlığı, orman yangınlarıyla ilgili son verileri paylaştı. Bakanlığın açıkladığı verilere göre 66 yangın kontrol altına alındı, 13 yangın devam ediyor.

İşte Bodrum Kumbahçe’den görüntüler:

Bodrum’da dikkat çeken yangın manzarası: Bir burası kalmıştı otel olmayan!