Dünyanın en pozitif ve en negatif ülkeleri belli oldu: Türkiye yine yanlış zirvede

Her yıl düzenlenen Gallup Duygular Anketi’nin bu seneki sonuçları, pandeminin dünyaya verdiği hasarı gözler önüne serdi.

pozitif negatif

Dünyanın en pozitif ve en negatif ülkeleri belli oldu: Türkiye yine yanlış zirvede

Pozitif duygularda pek bir değişim görmeyen dünya, negatif duygularda artış yaşadı. Ankete göre pozitif duyguların en az görüldüğü ülke olan Türkiye, aynı zamanda en sinirli ikinci ülke oldu.


Gallup’un her yıl düzenlediği duygular anketinin ülkemiz adına içler acısı sonuçları belli oldu. Dünyanın en sinirli, en endişeli, en huzurlu, en fazla gülen ülkelerini sıraladı. Türkiye, anketteki en sinirli ülkeler arasında yer aldı.

Anketin en sakin ülkeleri arasında çoğunlukla Kuzey Avrupa ve Güney Amerika ülkeleri yer aldı. 2020 yılının pandemiye rağmen o kadar da kötü geçmediğini gösteren anket sonuçları, geçtiğimiz yıl insanların çoğunlukla kendini dinlenmiş hissettiğini ortaya koydu. Ancak ne yazık ki bu dönemde yaşanan negatif duygular, pozitif duygulardan daha fazlaydı; özellikle de Orta Doğu ülkelerinde.

Pozitif duygularda bir değişim yaşanmadı

Gallup’un anketinde pozitif duygular olarak belirtilen iyi dinlenmiş olmak, gülümsemek ya da gülmek, ilginç bir şeyler yapmak ya da öğrenmek, ve saygı gördüğünü hissetmek gibi duygularda bu sene pek bir değişim yaşanmadı. Fiziksel acı hissetme, endişe, üzüntü, stres ve öfke gibi duygularda ise gözle görülür bir fark yaşandı. Hatta bu duygular, son 15 yıldır yapılan anketin tarihi boyunca en yüksek seviyeyi gördü.

Dünya çapında gerçekleştirilen ankette ülkelere değil de dünya geneline bakıldığında pozitif duyguların görülme sıklığı şu şekilde oldu: Anket gününden önceki duygularını belirten katılımcıların %72’i iyi dinlenmiş hissettiğini, %72’si haz hissettiğini, %70’i güldüğünü ya da gülümsediğini, ve %86’sı saygı gördüğünü hissettiğini belirtti.


Önceki gün ilginç ve yeni bir şey yaptığını ya da öğrendiğini belirtenlerin oranı ise %49 oldu. Yani dünyanın yarısından fazlası, o belli günü monoton bir şekilde geçirdi. Tüm bunların sonucu olarak dünya, pozitif duygular açısından 2018 ve 2019 yılında olduğu gibi 71 puan aldı.

Pozitif duygular en az Türkiye ve Lübnan’da görüldü

Yukarıda bahsettiğimiz pozitif duyguların en çok görüldüğü ülke, 82 puanla El Salvador oldu. Bu duyguların en az yaşandığı ülkeler ise 46 puanla Türkiye ve Lübnan oldu. Bu sayının altına inen tek ülke, 2019 yılı sonuçlarıyla Afganistan’dı. Ancak Afganistan bu sene ankete katılmadı.

Negatif duygular 2020’de arttı:

Fiziksel acı hissetme, endişe, üzüntü, stres ve öfke gibi negatif duygularda gözle görülür bir artış yaşandı. 2019 yılında 31 olan puan, 2020’de 32’ye tırmandı. Yine anketten önceki güne göre yanıt veren katılımcıların %40’ı endişe ve stres , %29’u günün çoğunda süren fiziksel acı, %27’si üzüntü ve %24’ü öfke hissettiğini belirtti.

Negatif hislerin en az görüldüğü ülke Tayvan oldu. Bu listenin ilk 10’unda Kazakistan, Japonya, Kırgızistan ve Rusya gibi Asya ülkeleri de yer aldı. Negatif duyguların en çok yaşandığı ülkeler listesinde ise Irak başı çekti. Bu kategorideki ülkelerin çoğu Orta Doğu’da yer alan ülkelerdi.

En huzurlu Finlandiya, en sinirli Irak ve Türkiye oldu


Negatif duygulardan sadece öfkeye bakacak olduğumuzda 2020’de bu duyguyu en fazla yaşayan ülke Irak oldu. Irak’ı takip eden ülkeler ise sırasıyla Türkiye, Lübnan, Tunus ve Mısır oldu. Aynı yıl dünyanın en huzurlu olan ülkelerine gelecek olursak, birinci tahmin etmiş olabileceğiniz gibi Finlandiya oldu. Finlandiya’yı bu alanda sırasıyla İzlanda, Uruguay, Portekiz ve Estonya takip etti.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın ‘İstanbul’ isimli tanıtım filmi tepki çekti: “Burası hangi ülke acaba?”


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.