Türkiye’ye gelen Afgan göçmenlerin sayısı giderek artıyor!

Taliban güçlendikçe, Türkiye’ye gelen Afgan göçmenlerin sayısı artıyor! Ankara’da 3 noktada yapılan uygulamalarda, ülkeye yasa dışı yollarla girdiği belirlenen 32 yabancı uyruklu yakalandığı bildirildi.

afgan göçmenler

Altındağ ve Gölbaşı ilçeleri ile AŞTİ’de uygulama yapan Ankara Emniyet Müdürlüğü Göçmen Kaçakçılığıyla Mücadele ve Hudut Kapıları Şube Müdürlüğü ekipleri, 32 Afganistan uyruklunun Türkiye’ye yasa dışı yollarla girdiğini tespit etti. Afganistan uyrukluların sınır dışı edilmeleri için gerekli işlemlerin başlatıldığı öğrenildi.

Aynı gün Kırklareli’nde, ülkeye yasa dışı yollarla girdiği tespit edilen 5 Afgan uyruklu yakalandı. Yakalanan Afganlar, Bulgaristan’da darbedilip Türkiye’ye gönderildiklerini öne sürdü.


Diğer yandan Afganistan’da güç kazanan Taliban yönetiminden kaçan Afgan göçmenler çoğunlukla İran ve Türkiye’ye yöneliyor.

İltica ve Göç Araştırmaları Merkezi (İGAM) Başkanı Metin Çorabatır’a göre, Taliban’ın ülke yönetimini tamamen ele geçirdikten sonra cezalandırılmaktan korkan özelikle kentli kesim ülkeyi terk etmeye başladı. Hürriyet gazetesine konuşan Metin Çorabatır, bu kesimin Türkiye’ye gelmenin yollarını aradığını söylüyor:

“Afganistan’da Kabil hükümetinin dayanamayacağı endişesi var ve bu durum insanları göç etmeye itiyor. Bunlar arasında Kabil hükümetinin memurları, öğrenciler, yüksek düzeyli çalışanlar da var”

Metin Çorabatır’a göre bu kişiler Türkiye üzerinden Avrupa’ya geçmek yerine vize alarak yasal bir şekilde Türkiye’de güvenli bir gelecek kurmak istiyor.


Taliban, cuma günkü açıklamasına göre, Afganistan’ın yüzde 85’inin kontrolünü ele geçirmiş durumda. Buna Türkmenistan ve İran sınırındaki iki hudut güvenliği noktası dahil.

afganistan

Afganistan 3. sırada

TÜİK’in en son yayımladığı göç istatistiklerine göre Türkiye’ye gelen yabancı uyruklu nüfus içinde ilk sırayı yüzde 14,5 ile Irak vatandaşları aldı. Bu ülkenin ardından yüzde 13,8 ile Türkmenistan, yüzde 8,2 ile Afganistan, yüzde 7,5 ile Suriye ve yüzde 7,3 ile İran geldi.

Uluslararası göç dernekleri ile insan hakları örgütlerine göre sadece bu yıl başından beri Afganistan’daki iç çatışmalar nedeniyle on binlerce kişi ülkeyi terk etti.

Temmuz ayı başında CHP’li 25 milletvekili Afganistan’dan gelen göçmenlerin Türkiye’de yaşadığı sorunların araştırılması için TBMM Başkanlığı’na önerge vermişti.


Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’nun hazırladığı önergede Afganistan’dan gelen kaçak göçmenlerin Türkiye’ye Van sınırından giriş yaptıkları, burada insan kaçakçıları tarafından farklı illere götürülüp çalıştırıldıkları vurgulandı.

Atatürk Havalimanı’ndaki TIR’da folyaya sarılı 2 kaçak göçmen yakalandı