Fatih Altaylı: İktidar kafası, canla başla çalışanları yangın yerlerinden uzaklaştırmaya çalışıyor, sanki oraların yanmasından mutlu olmuşlar gibi

HaberTürk yazarı Fatih Altaylı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yangın bölgesine görevli olmayanların alınmayacağına ilişkin olarak açıklamasını değerlendirdi: “İktidar kafası, canla başla çalışanları yangın yerlerinden uzaklaştırmaya çalışıyor, sanki oraların yanmasından mutlu olmuşlar gibi.”

Fatih Altaylı

“Düne kadar ‘Yangınları söndürmek belediyelerin işi’ diyen iktidar kafası, şimdi de yangınlar sönsün diye canla başla çalışanları yangın yerlerinden uzaklaştırmaya çalışıyor” diyen Altaylı, yazısına şöyle devam etti:

“Sanki milletin elele yangını söndürmesinden mutsuz olmuşlar gibi. Sanki ‘Bırakın biz söndürmeyelim’ der gibi. Sanki oraların yanmasından mutlu olmuşlar gibi. Sanki tüm komplo teorilerini haklı çıkarmak istermiş gibi. En iyi niyetli düşünce ile sanki sönmüş yangın alanlarında sadece iktidar mensupları kahramanlık pozu verebilsinler ister gibi.


Oysa yangın bölgelerinde hala çok büyük bir koordinasyon eksikliği var. Yardım götüren herkesin tek ortak söylemi bu. Hiçbir yerde gelen yardımların nasıl toplanacağı, nasıl dağıtılacağı, kime dağıtılacağı, nasıl depolanacağı, sorumluluğun kimde ya da kimlerde olacağı gibi bir hazırlık yok. İyi niyetle bir şeyler yapmaya çalışan gönüllüler var ama koordinasyon yapacak ne kapasiteleri var ne de yetkileri. Tam bir kim kime dum duma durumu. İş yangın bölgelerindeki belediyelere düşüyor. En hızlı biçimde örgütlenmeleri lazım.”

Erdoğan ne demişti?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Yangın mahalline görevli olmayanlar bundan böyle kesinlikle alınmayacaktır” dedi.

“Havadan ve karadan müdahalede araç sayısı hızlıca artmış durumda”

• 44 ilimizde çıkan 208 orman yangınının 196’sı kontrol altına alınmış vaziyette. 5 ilimizdeki 12 yangının kontrol altına alma çalışmaları devam ediyor. Bu illerimiz büyükşehir olarak başta Antalya, Muğla, Isparta, Aydın ve Denizli illerimiz. Şu anda buralarda yoğun bir yangın söndürme çalışmalarımız var.

“Yangın mahalline görevli olmayanlar alınmayacaktır”


• 5 bin 250 personelle yangınlara etkin şekilde müdahale ediliyor. Yangın mahalline görevli olmayanlar bundan böyle kesinlikle alınmayacak. Çünkü görevli olmayan, işi bilmeyenlerle yangın mahallinde mücadele etmek başımıza başka sorunlar getirebilir. Yaralanmalar buna benzer konular olabilir. Toplam hava filomuz 16 uçak, 56 helikopterden oluşuyor.

AKP ilçe yöneticisinden tepki çeken tatil paylaşımı: “Fethiye yangın yeri”