Fatih Altaylı: İktidar kafası, canla başla çalışanları yangın yerlerinden uzaklaştırmaya çalışıyor, sanki oraların yanmasından mutlu olmuşlar gibi

HaberTürk yazarı Fatih Altaylı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yangın bölgesine görevli olmayanların alınmayacağına ilişkin olarak açıklamasını değerlendirdi: “İktidar kafası, canla başla çalışanları yangın yerlerinden uzaklaştırmaya çalışıyor, sanki oraların yanmasından mutlu olmuşlar gibi.”

Fatih Altaylı

“Düne kadar ‘Yangınları söndürmek belediyelerin işi’ diyen iktidar kafası, şimdi de yangınlar sönsün diye canla başla çalışanları yangın yerlerinden uzaklaştırmaya çalışıyor” diyen Altaylı, yazısına şöyle devam etti:

“Sanki milletin elele yangını söndürmesinden mutsuz olmuşlar gibi. Sanki ‘Bırakın biz söndürmeyelim’ der gibi. Sanki oraların yanmasından mutlu olmuşlar gibi. Sanki tüm komplo teorilerini haklı çıkarmak istermiş gibi. En iyi niyetli düşünce ile sanki sönmüş yangın alanlarında sadece iktidar mensupları kahramanlık pozu verebilsinler ister gibi.


Oysa yangın bölgelerinde hala çok büyük bir koordinasyon eksikliği var. Yardım götüren herkesin tek ortak söylemi bu. Hiçbir yerde gelen yardımların nasıl toplanacağı, nasıl dağıtılacağı, kime dağıtılacağı, nasıl depolanacağı, sorumluluğun kimde ya da kimlerde olacağı gibi bir hazırlık yok. İyi niyetle bir şeyler yapmaya çalışan gönüllüler var ama koordinasyon yapacak ne kapasiteleri var ne de yetkileri. Tam bir kim kime dum duma durumu. İş yangın bölgelerindeki belediyelere düşüyor. En hızlı biçimde örgütlenmeleri lazım.”

Erdoğan ne demişti?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Yangın mahalline görevli olmayanlar bundan böyle kesinlikle alınmayacaktır” dedi.

“Havadan ve karadan müdahalede araç sayısı hızlıca artmış durumda”

• 44 ilimizde çıkan 208 orman yangınının 196’sı kontrol altına alınmış vaziyette. 5 ilimizdeki 12 yangının kontrol altına alma çalışmaları devam ediyor. Bu illerimiz büyükşehir olarak başta Antalya, Muğla, Isparta, Aydın ve Denizli illerimiz. Şu anda buralarda yoğun bir yangın söndürme çalışmalarımız var.

“Yangın mahalline görevli olmayanlar alınmayacaktır”


• 5 bin 250 personelle yangınlara etkin şekilde müdahale ediliyor. Yangın mahalline görevli olmayanlar bundan böyle kesinlikle alınmayacak. Çünkü görevli olmayan, işi bilmeyenlerle yangın mahallinde mücadele etmek başımıza başka sorunlar getirebilir. Yaralanmalar buna benzer konular olabilir. Toplam hava filomuz 16 uçak, 56 helikopterden oluşuyor.

AKP ilçe yöneticisinden tepki çeken tatil paylaşımı: “Fethiye yangın yeri”


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.