Kastamonu’nda HES barajı patladı: Evler sular altında kaldı!

Kastamonu’nun Bozkurt ilçesinde Ezine çayı üzerine bulunan HES barajı patladı. Evlerin sular altında kalması sonucu 1 kişi yaşamını yitirdi.

Kastamonu hes patladı

Video aşağıda – Kastamonu’da etkili olan sağanak yağışlar Bozkurt ilçesinden geçen Ezine Çayı üzerindeki HES barajının patlamasına sebep oldu. Patlayan barajdan taşan sel suları bölgedeki evlerin ikinci katlarına kadar su altında kalmasına sebep oldu. İlk belirlemelere göre Kazım T. adlı bir kişinin öldüğü bölgede elektrik hatlarında, internet ve iletişim hatlarının tümünde de kesilmeler meydana geldi.

HES barajının patladığı ve sel sularının vurduğu ilçeye ulaşım sağlayan yolların kapandığı, mahsur kalanların kurtarılması için ise çalışmaların sürdüğü öğrenildi. Jandarma ekiplerinin ilçeye giren yolları kapatarak geçişleri engellediği öğrenildi.


Türk Tarih Meydanı Meydan Cafe’de 8 kişinin mahsur kaldığı belirtiliyor.

Valilikten ‘HES patlamadı, su taşkını oldu’ açıklaması

Kastamonu Valiliği ise bir açıklama yaparak HES barajının patladığına ilişkin haberlerin “doğru olmadığını” savundu.


Valilikten yapılan açıklamada “Bozkurt ilçemizde aşırı yağışlar nedeniyle ilçedeki HES’in patladığı yönünde sosyal medyada bir takım yanlış bilgiler yer almaktadır. Bu haber doğru olmayıp aşırı yağışa bağlı su taşkınları yaşanmakta ve tüm birimlerimizle müdahale edilmektedir” denildi.

Manavgat’ta bir kez daha yangın çıktı: Ekipler havadan ve karadan müdahale ediyor