Orman yangınları nedeniyle birçok ilde gökyüzünün rengi değişti

Orman yangınlarının dumanı İzmir, Manisa, Balıkesir ve Çanakkale’ye ulaştı. Birçok sosyal medya kullanıcısı değişen gökyüzünün rengini paylaştı.

gökyüzünün rengi

Türkiye’nin birçok yerinde çıkan orman yangınlarının dumanı farklı illere ulaştı. 6 ilde 13 orman yangını devam ederken yangınların dumanı İzmir, Manisa, Balıkesir, Çanakkale gibi illerde gökyüzünü kapladı.

Birçok bölgede dumanların Güneş’i kapattığı ve ışığın azaldığı görüldü. Güneş’in rengi de kırmızıya büründü.


Meteoroloji 2. Bölge Müdürü Davut Öztürk, yaptığı açıklamada, “Yaklaşık 2 hafta sonra rüzgar güneye döndü. Atmosfer dinamik bir yapı. Bugün Afrika üzerinden toz taşınımı da bekliyorduk. Bunlara ilave güney bölgelerimizde devam eden yangınların oluşturduğu duman ve partiküller de rüzgarın taşıdığı nemle birlikte İzmir ve Ege semalarını doldurdu. Bu da havada bir bulanıklık ve atmosfer parlaklığında bir azalma oluşmasına neden oldu ama herhangi bir olumsuzluğa sebep olacak bir durum söz konusu değildir. İnsan sağlığı konusunda olumsuz bir etkisi yok” dedi.

Öztürk, yağış beklemediklerini, durumun yarından itibaren normale dönebileceğini sözlerine ekledi.

Gökyüzünün bu illerde renk değiştirmesi sosyal medyada da gündem oldu:

orman yangınları

gökyüzü

Bakan Pakdemirli açıkladı: Orman yangınlarının 197’si kontrol altında

Türkiye genelinde orman yangınlarından 197’si kontrol altında. 5 ildeki söndürme çalışmaları ise devam ediyor. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Antalya Manavgat ve Gündoğmuş’taki yangınların kontrol altına alındığını açıkladı.

Yurt genelinde birçok ilde art arda çıkan orman yangınlarını söndürme çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor.

5 ildeki yangını kontrol altına alma çalışmaları sürüyor.


Aydın’ın Karacasu, Denizli’nin Güney, Isparta’nın Sütçüler, Karabük, Muğla’nın Marmaris, Köyceğiz, Kavaklıdere, Yılanlı, Seydikemer ve Milas’taki iki ayrı yangını söndürme çalışmaları devam ediyor.

Erdoğan: Türkiye’yi fakir fukara göstermek için ‘Help Turkey’ diye bir kampanya başlattılar