Türkiye’de bu yıl her 3 üniversite öğrencisinden biri yabancı uyruklu olacak!

Türkiye’de bu yıl her 3 üniversite öğrencisinden biri yabancı uyruklu olacak! Üniversitelere 988 bin 210 Türk öğrenci, 306 bin 354 yabancı uyruklu öğrenci alınacak.

üniversite yabancı uyruklu

Türkiye’de üniversitelerde okuyacak yabancı uyruklu öğrenci sayısında dikkat çeken bir artış yaşandı. 2021-2022 yılında 988 bin 210 öğrenci YKS ile üniversitelere yerleşecek. Ancak üniversitelere Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı (YÖS) ile 306 bin 354 yabancı uyruklu öğrenci alınacak.

74 vakıf üniversitesi, 129 devlet üniversitesi ve 4 vakıf meslek yüksekokulu olmak üzere 207 üniversitesi bulunan Türkiye kapılarını yabancı uyruklu öğrencilere açtı. Üniversitelere yüzde 31 oranında yabancı uyruklu öğrenci alınacak olmasıyla beraber Türkiye’deki üniversitelerde okuyan her 3 öğrenciden birisi yabancı uyruklu olacak.


Türkiye genelinde yüzde 31 oranla yabancı öğrenci öğrenim görecekken en fazla yabancı uyruklu öğrenci yüzde 51,88 oranla Kütahya Dumlupınar Üniversitesi’nde eğitim görecek.

Bartın Üniversitesi yüzde 48,01, Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi yüzde 47,28, İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi yüzde 47,27 ve Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi yüzde 46,20 oranla yabancı uyruklu öğrenci öğrenim görecek. Yabancı uyruklu öğrencilere verilen kontenjanın yüksek olması tepkiyle karşılandı.

Taliban militanı Türkiye’de eğitim görecek


Afganistan’ın başkenti Kabil’den canlı yayın yapan Habertürk programcısı Mehmet Akif Ersoy, yanına gelen silahlı bir Taliban militanının, Malatya İnönü Üniversitesi’nden kabul aldığını söylediğini ifade emişti.

Gazeteci Mehmet Akif Ersoy: Silahlı Taliban mensubu yazı gösterdi; İnönü Üniversitesi’nden kabul almış