Bakanlığın belediyelere araç yardımı: Yüzde 97’si Cumhur İttifakı belediyelerine!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın belediyelere yaptığı yardımlarla ilgili gizlenen veriler ortaya çıktı. Bakanlık son üç yılda 994 belediyeye 2 bin 628 araç yardımı yaptı. Bu yardımların yüzde 97’si Cumhur İttifakı belediyelerine gitti!

belediyelere araç yardımı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın belediyelere yaptığı yardımlarla ilgili resmi veriler ortaya çıktı. Bakanlık son üç yılda 994 belediyeye 2 bin 628 araç yardımı yaparken, bu yardımların yüzde 97’si Cumhur İttifakı’na ait belediyelere verildi. CHP ve diğer tüm muhalefet belediyelerine ise sadece yüzde 3 oranında yardım verildi.

“Açık partizanlık!”

708 AKP’li belediyeye 2 bin 55, 193 MHP’li belediyeye 399 araç verilirken, 247 CHP’li belediyeden sadece 39’una 61 adet araç gönderildi. Sadece Konya’daki AKP-MHP belediyelerine bile tüm muhalefet belediyelerine yapılan daha fazla destek verildi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, “Belediyelere karşı tarafsız olması gereken Bakanlık, açıkça partizanlık yaparak görev suçu işlemektedir. Hani devletin dini adaletti” dedi ve şunları söyledi:


“Bakanlığın son üç yılda belediyelere yaptığı araç hibe ve tahsisleriyle ilgili resmi verilere ulaştık. Ortaya çıkan tablo iktidarın adaletsizlik ve partizanlıkta geldiği son noktayı gözler önüne seriyor. Bakanlığın araç yardımlarının yüzde 97’si Cumhur İttifakı ve kayyum atanan belediyelere, yüzde 3’ü de CHP dahil tüm muhalefet belediyelerine yapılmış. Sadece Konya’daki AKP-MHP belediyelerine 165 araç verilirken, muhalefetteki tüm belediyelere 80 araç gönderilmiş. Bunun yanında yalnızca 6 AKP’li belediyeye yapılan yardım bile, partimizin 247 belediyesine yapılandan daha fazla. Yerel seçimlerden sonra Bakanlık tarafından belediyelere 432 milyon TL tutarında nakdi yardım da yapıldı. Bun paranın hangi belediyelere yapıldığı da gizleniyor.”

Hangi partiye ne yardım yapıldı?

Araç yardımı yapılan 994 belediyenin partilere göre dağılımı şöyle:


– AKP: 708
– MHP: 193
– CHP: 39
– KAYYUM: 31
– BBP: 10
– İYİ PARTİ: 4
– SP: 3
– DP: 3
– BAĞIMSIZ: 2
– GP: 1

Belediyelere tahsis/hibe edilen 2 bin 628 aracın partilere göre dağılımı ise şöyle:


– AKP: 2055
– MHP: 399
– CHP: 61
– KAYYUM: 75
– BBP: 15
– İYİ PARTİ: 8
– SP: 5
– BAĞIMSIZ: 4
– GP: 2
– DP: 4

Ülke lideri gereksiz harcamaları azaltmak için uçağını satışa çıkardı


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.