Cezaevi projeleri hız kesmiyor: 296 milyona yeni bir cezaevi ihalesi daha!

Son 6 yılda 127 yeni cezaevi açan AKP iktidarı, cezaevi projelerine bir yenisi daha ekledi. Çine Cezaevi 296.6 milyon liraya ihale edildi. 2021’de yeni cezaevleri için imzalanan sözleşme tutarı 1.5 milyar liraya yaklaştı. Türkiye, Avrupa’nın cezaevinde en yüksek oranda vatandaşı bulunan ülkesi durumunda.

cezaevi

Son 16 yılda 228, son 6 yılda 127 yeni cezaevi açan AKP iktidarının bir büyük cezaevi kampüsü projesi için açtığı ihale daha sonuçlandı.

Aydın Çine Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü ihalesinin sonucu bugün açıklandı. 7 Aralık’ta ihalesi yapılan ancak yaklaşık 9 aydır sonucu duyurulmayan ihaleyi 296.6 milyon liraya EN-SA Yapı aldı.


17 Ağustos’ta imzalanan sözleşmeye göre 26 Ağustos’ta başlayan inşaat 850 gün sürecek ve 24 Aralık 2023’te tamamlanacak.

Peş peşe dev ihaleler

Geçtiğimiz günlerde Konya Ceza İnfaz Kurumu Kampüsü ihalesi sonuçlanmış ve 541.1 milyon liraya ihale edildiği açıklanmıştı.


2021’de sözleşmesi imzalanan bazı cezaevi projeleri şöyle:

  • Akseki Ceza İnfaz Kurumu: 87 milyon TL
  • Giresun Şebinkarahisar Ceza İnfaz Kurumu: 72,3 milyon TL
  • Siirt Ceza İnfaz Kurumu: 103 milyon TL
  • Tunceli Ceza İnfaz Kurumu: 81,9 milyon TL
  • Kütahya Domaniç Açık Ceza İnfaz Kurumu: 17,5 milyon TL
  • Adıyaman Ceza İnfaz Kurumu: 194,2 milyon TL
  • Konya Ceza İnfaz Kurumu Kampüsü: 541.1 milyon TL

Avrupa’da birinciyiz!

Avrupa Konseyi verilerine göre, kıtada nüfusa göre en fazla vatandaşı cezaevinde olan ülke Türkiye…  Türkiye’de her 100 bin kişinin 357’si cezaevinde. 

Türkiye’deki cezaevlerinin toplam kapasitesi 251 bin 88 kişi ama Temmuz 2021 sonu itibariyle cezaevlerinde 287 bin 716 kişi bulunuyor. Adalet Bakanlığı verilerine göre, bu kişilerin 251 bin 180’i hükümlü, 36 bin 536’sı tutuklu. Cezaevi nüfusunun 274 bini 816’sı erkeklerden, 11 bin 720’si kadınlardan, bin 630’su ise çocuklardan oluşuyor.


Lozan Üniversitesi’nin Avrupa Konseyi için yürüttüğü SPACE 1 adlı çalışmanın sonucu. Rapora göre Rusya’dan sonra cezaevlerinde en fazla kişinin bulunduğu Konsey üyesi ülke Türkiye. Rusya’da tutuklu ve hükümlü sayısı 519 bin 618, Türkiye’de ise bu sayı 297 bin 19. Kaynak: Yusuf Demir/Sözcü

Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca, Adli Yıl açılışına cübbesiyle dua ederek katıldı


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.