Değer kaybı tazminatına sigorta ayarı: Trafik kazalarında hatasız olma avantajı ortadan kalkıyor!

Trafik kazalarında hatası olmayan tarafa ödenen “değer kaybı tazminatı” ile ilgili yeni bir çalışma yürütülüyor. Uzmanlara göre değer belirleyecek formülün yeni hali, vatandaşı mağdur edebilecek türden. Türkiye Sigorta Birliği ise böyle bir şey olmadığını savunuyor.

sigorta değer

Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK), trafik kazaları sonrası yapılacak ödemelerle ilgili çok tartışılacak bir karara imza attı. Kazada hatası olmayan tarafa ödenecek tazminatı belirleyen “Değer Kaybı Hesaplama Formülü” için yeni bir ayar yapan ve yeni formülü kamuoyunun görüşüne açan SEDDK, sigorta şirketlerinin ödeyecekleri tazminatı ciddi anlamda düşürüyor. Uzmanlar, yeni formülle 10 bin TL’lik hasar için ödenecek tutarın 3.000 TL’ye kadar gerileyeceğini ifade ediyorlar.

SEDDK’nın yeni Değer Kaybı Hesaplama Formülü, Sigorta Eksperleri İşveren Sendikası (SEİS) ile Türkiye Sigorta Birliği’ni (TSB) karşı karşıya getirdi. SEİS Başkanı Mesut Cemil Boyner, yeni formülün yalnızca sigorta şirketlerinin çıkarına olduğu söylerken TSB, endişelenecek bir durumun olmadığını açıkladı. Formül tartışması, uzun bir süre Türkiye gündeminde kalacak gibi görünüyor.“Amaç sigorta şirketlerinin kasasını doldurmak”

Mesut Cemil Boyner, görüşe açılan formülle ilgili şöyle diyor; “Taslak, Danıştay ve Anayasa Mahkemesi’nin kararlarına aykırılık içeriyor. Ali Kemal’i değiştirip Kemal Ali yapmışlar. Anayasa kararlarını hiçe saymışlar. Amaç şirketlerin kasasını doldurmak. Formül böyle çıkarsa yargıya gider yine iptal ettiririz. Bu taslak formülle, kusursuz olduğu halde kaza sonucu aracının değeri düşen araç sahiplerine sigorta şirketlerinin ödeyeceği değer kaybı tazminatı tutarı düşürülmek isteniyor. Formülün hazırlanış amacı budur. Mevcut durumda, kaza öncesi aracının değeri örneğin 100 bin lira olup kaza sonrası 90 bin liraya düşen vatandaşa şirketler 10 bin lira tazminat ödeyip zararı gideriyor. Yeni düzenlemeyle ise 10 bin lira yerine 3 bin lira ödeyecekler. 7 bin lira sigorta şirketlerinin cebine kalacak. Vatandaş mağdur olacak…”


Bir TSB yetkilisi ise şöyle konuştu; “Endişeye mahal verecek bir durum söz konusu değil. Tüm tarafların görüşleri ele alınarak düzenlemeye son şekli verilecek. Mevcut kazanımların geriye götürülmesini biz de istemeyiz. Tazminat ödemeleri marka ve modele göre değişkenlik göstereceği için şimdiden bir şey söylenemez.

Sıfır araçta 70 bin TL’lik indirim: Sıfır faiz ve kasko indirimi ile fiyatlar


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.