AKP’li belediye, tekel bayi açmak isteyenlerin ücretini 17 kat artırdı!

AKP’li Sancaktepe Belediyesi, ilçede alkol satışına engel olmak için marketlerin alması gereken “mesafe uygunluk yazısı” ücretini yaklaşık 17 kat arttırarak 3500 TL’den 60.000 TL’ye, tekel bayiler için de 11 kat arttırarak 3500 TL’den 40.000 TL’ye çıkardı. Ayrıca ruhsat ücretlerine de yüzde 100’e varan zamlar yapıldığı belirtildi.

sancaktepe tekel

AKP’li Sancaktepe Belediyesi, sosyal yaşama müdahale etmek ve ilçede alkol satışını zorlaştırmak için yeni bir karara imza attı. AKP’li Belediye, alkol satışı yapmak isteyen zincir marketlerin belediyeden alması gereken “mesafe uygunluk yazısı” ücretine yaklaşık 17 kat, tekel bayi açmak isteyenlerin alması gereken belgeye ise yaklaşık 11 kat zam yaptı.

İktidar, 2013 yılında 4250 Sayılı ‘’İspirto ve İspirtolu İçkiler İnhisarı Kanunu’nda” bir değişiklik yaptı. Yapılan değişikliğe göre, alkollü mekanlar ile alkol satışı yapılan yerlerin örgün eğitim kurumları, öğrenci yurtları ile ibadethaneler arasında kapıdan kapıya en az 100 metre mesafe bulunması gerekiyor.


Bu kanuna göre de tekel bayi açmak isteyenler, alkollü içki satmak isteyen zincir marketler ile alkollü içki satışı yapmak isteyen eğlence mekanları bulundukları ilçe belediyesinden “mesafe uygunluk yazısı” almak zorunda. İlçe belediyesi de alkol satışı yapılacak yerin eğitim kurumları ile ibadethanelere en az 100 metre mesafede olup olmadığını ölçüm yaparak tespit ediyor ve 100 metreden fazla uzaklıktaysa ücret karşılığında “mesafe uygunluk yazısı” hazırlıyor. Ardından da alkol satmak isteyen kişi, mekan sahibi veya market bu belgeyle ruhsat başvurusunda bulunuyor.

Ancak, AKP’li Sancaktepe Belediyesi, ilçede alkol satışına engel olmak için tartışmalara neden olacak bir karara imza attı. Sancaktepe Belediyesi, tekel bayiler, alkol satışı yapmak isteyen zincir marketler ve eğlence mekanları için 3 bin 500 TL’ye verdiği mesafe uygunluk yazısına 2022 yılında geçerli olmak üzere zam yapma kararı aldı.

Rekor artış yaptılar

Sancaktepe Belediye Meclisi’nde AKP’li ve MHP’li meclis üyelerinin oy çokluğuyla geçen teklifle, tekel bayiler 3 bin 500 TL olan mesafe uygunluk yazısı ücreti 11 kattan fazla artırılarak tam 40 bin TL’ye çıkarıldı. Alkol satmak isteyen zincir marketler ile eğlence mekanları için de 3 bin 500 TL’ye verilen mesafe uygunluk belgesi 17 kattan fazla artırılarak 60 bin TL’ye çıkarıldı.


Sadece 15 dakikalık iş

İşçinin, emeklinin zor günlerden geçtiği, esnafın kirasını dahi ödeyemez hale düşüp kepenk kapattığı bir dönemde Sancaktepe Belediyesi’nin akıl tutulması diye nitelendirilebilecek kararlar aldığını vurgulayan Sancaktepe Belediye Meclisi’nin CHP’li Üyesi İlknur Ünlü, BirGün’e yaptığı açıklamada şunları söyledi:

CHP’li Meclis Üyesi İlknur Ünlü:

“Tekel bayiler için mesafe uygunluk yazısı adı altında alınan ücret 3 bin 500 TL’ den 40 bin TL’ye, alkol satışı yapan zincir marketler için mesafe uygunluk yazısı ücreti 3 bin 500 TL’den 60 bin TL’ye çıkarıldı. Birçok belediyenin çok cüzi bedellerle yaptığı, ilgili memurun metre yordamıyla 15 dakika da tamamladığı işler için 60 bin TL gibi akla ziyan rakamlar istenmesi, buradaki amacın hizmet değil, belli yaşam tarzlarına saldırı anlamını taşıdığını gösteriyor. İstanbul’un en başarısız belediye başkanları arasında gösterilen Sancaktepe Belediye Başkanı Şeyma Döğücü siyasi geleceğini iş üretmek üzerine değil, siyasi polemikler ve siyasi şovlar üzerine kurgulamaya devam ediyor. Getirilen bu tarifeler hukuka uygun değil ve hizmet anlayışıyla uzaktan yakından örtüşmüyor. Bu fiyat artışıyla yaşam tarzlarına müdahale edilmek isteniyor.”

Ruhsat ücretlerine zam

CHP Meclis Üyesi İlknur Ünlü, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yeni işyeri açmak isteyen, istihdam yaratmak isteyen yurttaşlarımızı teşvik etmesini beklediğimiz AKP’li Sancaktepe Belediyesi, 2022 ruhsat ücretlerine de yüzde 50 ila yüzde 100 oranında değişen zamlar yaptı. İmar harçlarından, yeni işyeri açma ruhsatlarına kadar birçok kalemde çevre ilçe belediyelerinin çok üzerinde kalan fiyatlar söz konusu.


Özellikle bazı hizmet kalemleri için belirlenen öyle fiyatlar var ki, bunları hizmet olarak anlamlandırmak mümkün değil. Bu kalemler için belirlenen fiyatlar dolaylı bir yasaklama ve doğrudan insanların yaşam tarzlarına müdahale anlamı taşıyor.” (Kaynak: BirGün)

Sayıştay raporu: Karayolları 1588 TL’lik iş için 8 milyon 646 bin TL ödemiş!


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.