Diyanet İşleri Başkanı Erbaş: İslam’ı doğru anlamada yaşanan bazı sorunlar var

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş: Dini istismar eden bazı yapıların nasıl terör örgütüne dönüştüğü, gözümüzün önünde. Bunlarla hep birlikte mücadele etmek zorundayız. İslam’ı doğru anlamada yaşanan bazı sorunlar var.

Ali Erbaş

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te bulunan Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi’nde akademisyenlere konferans verdi.

Rektörlük Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen konferansta yaptığı konuşmada, Maveraünnehir ve Fergana Vadisi’nin İslam medeniyetindeki yerini ve bu topraklarda yetişen alimleri hatırlatan Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, şunları söyledi;


*Nice alimler ve gönül erlerinin bu toprakların insanlığa hediyesi olduğunu dile getirmekten her zaman mutlu oluyoruz.

*Manas Üniversitemizin Rektörü’nden hocalarına herkesin geçmişte ne büyük selefleri olduğunu söylemiş olmamız gerekiyor.

*O seleflerin halefi olmak, onların varisi olmak başlı başına bir bahtiyarlıktır bir zenginliktir. İslam’ı bu topraklardan her kıtaya bu alimlerimiz tanıttılar.

“İNSANLIĞA ÇOK ŞEY KAZANDIRACAK”

Biruni, İbn-i Sina gibi çok farklı alanlarda uzmanlık hüviyeti taşıyan büyük alimlerin bu topraklarda yetiştiğini dile getiren Erbaş, “Bu coğrafyanın birikimini gün yüzüne çıkarmak, insanlığa çok şey kazandıracaktır. Belki de dünyanın hazinesinin bulunduğu yer. Hangi açıdan kültür, ilim, hikmet, irfan açısından dünyanın en zengin bölgesindeyiz. Dolayısıyla bu zenginliğin mutlaka ortaya çıkarılması ve daha fazla insanın istifadesine sunulması önemli” diye konuştu.

Erbaş, geçmişte önemli eserler bırakmış alimlerin dünyaya kazandırdığı ufku bugüne taşımanın gayreti içerisinde olduklarını belirterek, “Bu modern dönemle beraber dünyanın yaşadığı bir değişim var. Bu değişimi görüyoruz. Bu değişime ayak uydurmamız lazım ama geçmişimizden kopmadan ayak uydurmamız lazım. Çizgimizi bozmadan, çizgimizden, kişiliğimizden taviz vermeden bu değişimi nasıl devam ettireceğiz bunun gayreti içerisinde olmalıyız” ifadelerini kullandı.

“MEZHEP KAVGALARINA HİÇBİR ZAMAN FIRSAT VERMEMELİYİZ”

Başkan Erbaş, Diyanet İşleri Başkanlığının yurtiçi ve yurtdışında yürütmüş olduğu faaliyetlere de değindi.

Günümüzde insanlığın yaşadığı sorunlara işaret eden Başkan Erbaş, “Bugün insanlığın küresel sorunları var. İslam toplumlarının kronik sorunları var. Geçmişimizdeki bu büyük alimlerin mirasçıları, varisleri olarak insanlığın yaşadığı küresel sorunları ortadan kaldırmak için ne gibi katkıda bulunabiliriz? İslam toplumlarının kronik sorunları var, çözümü için nasıl katkıda bulunabiliriz? Bunun gayreti içerisinde olmalıyız” diye konuştu.

Başkan Erbaş, mezhep, meşrep kavgalarına karşı dikkatli olunmasının altını çizerek, “Bugün özellikle şer odaklarının en fazla tahrik etmek etmekte oldukları yerler, işte bu mezhep kavgaları, etnik kavgalar. Kendi ülkemizde yaşadığımız sıkıntıları biliyoruz. Etnik noktada bazı şer odaklarının neler yaptıkları, 30-35 senedir gözümüzün önünde olan şeyler. Bunlara hiçbir zaman fırsat vermemeliyiz” uyarısında bulundu.

“DİNİ İSTİSMAR EDEN YAPILARLA HEP BİRLİKTE MÜCADELE ETMEK ZORUNDAYIZ”

Din istismarının da ortaya çıkardığı tehlikeye dikkat çeken Erbaş, şunları söyledi;

*Dini istismar eden terör örgütleri var. Biz Diyanet İşleri Başkanlığı olarak 2018 yılının başından itibaren din istismarı ile mücadele çalışmaları başlattık. Ülkemizin her ilinde her ilçesinde heyetler olarak seminerler, konferanslar verdik ve kitaplar bastırdık, kitapçılar yayınladık.


*Bu dini istismar eden bazı yapıların nasıl terör örgütüne dönüştüğü de gözümüzün önünde. Bunlarla hep birlikte mücadele etmek zorundayız. İslam’ı doğru anlamada yaşanan bazı sorunlar var.

*İlmin merkezi olan üniversitelerimizde, ilahiyat fakültelerimizde bu sorunları ortadan kaldırmaya yönelik neler yapmalıyız. Bunun gayreti içerisindeyiz. İnşallah hep birlikte hocalarımızla bunu başaracağız.

*Bunlar aşılamayacak sıkıntılar değil, tarihin her döneminde bakıyoruz çok büyük buhranlar yaşanmış bunalımlar yaşanmış devletler yıkılmış yerine başka devletler gelmiş bunları geçmişimize baktığımız zaman görüyoruz.

*Dolayısıyla o gün olmuş bugün de oluyor ama oluyor diye bizim bir kenarda durup seyretmeniz doğru olmaz. Bu olumsuzlukları ortadan kaldırmaya destek olmak için varız biz. Yaratılış gayemiz bu.

*Dinimizi istismar ederek menfaat sağlamaya çalışan yapılarla, gruplarla sonuna kadar mücadelemize devam edeceğiz. Onlar önü alınmadığı zaman terör örgütü oluyorlar, onlara da fırsat vermeyelim.

ABDIKAROV’LA BİR ARAYA GELDİ

Öte yandan Erbaş, Kırgızistan Din İşleri Devlet Komisyonu Başkanı Toygonbay Abdıkarov ile bir araya geldi. İslam dünyasında aşırı uçların varlığına işaret eden Başkan Erbaş, “Onların bir şekilde İslam’ın mutedil din anlayışına çekilmesi gerekiyor. Bu da bizim en önemli vazifelerimizden birisi. Bizim gençlerimizi, çocuklarımıza küçük yaşlardan itibaren İslam’ın itidal tavsiyesiyle eğitmemiz gerekiyor. Bizim inancımızda aşırılıklar, yani ifrat ve tefrit her zaman reddedilmiştir” diye konuştu.

Erbaş yaptığı konuşmada, Türkiye ile Kırgızistan’ın birçok ortak noktada birleştiğini belirterek, “Aramızdaki işbirliğini daha da artırırsak çok büyük bir kazancımız olacak. Yarın inşallah Özgen’de İmam Serahsi adına yapılan külliyemizin açılışını gerçekleştireceğiz. Hem pek çok insanın ibadet etmesine vesile olacak hem de bunun dışında din eğitimi ile ilgili, vaaz ve irşat ile ilgili pek çok faaliyetin yapılmasına vesile olacak külliye” dedi.

“İSLAM KORKULACAK BİR DİN DEĞİL”

Doğru dini bilgiye dayalı bir din hizmeti ve din eğitimi yapmaları gerektiğinin altını çizen Erbaş, “Bunu desteklemeliyiz. Eğer biz sahih, doğru, Kur’an ve sünnete uygun bir din eğitimi yapmazsak o boşluğu doldurmadığımızda aşırı uçlar, Kur’an ve sünnetten uzak bir anlayışı yaygınlaştırmaya çalışan yapılar çoğalıyor. Hep birlikte bunu engellememiz lazım” ifadelerini kullandı.

Erbaş, aşırılıkları bahane ederek Müslümanları hedef alan bazı kesimlerin İslamofobi’yi tahrik ettiklerine dikkati çekerek, “Buna fırsat vermememiz lazım. İslam korkulacak değil hakikaten barışı, huzuru, sevgiyi, saygıyı sürekli insanlar arasında yaygınlaştırmaya çalışan bir dindir” dedi.

“ERDOĞAN’IN İSLAM’A OLAN MÜCADELESİNİ TAKDİR EDİYORUZ”

Kırgızistan Devlet Din İşleri Komisyonu Başkanı Abdıkarov ise yaptığı konuşmada, Kırgızistan ile Türkiye arasında pek çok alanda işbirliği yaptığını ve bunun daha da geliştirilmesi için gayret gösterdiklerini dile getirdi. Türkiye’nin dini alanda büyük tecrübeye sahip olduğunu söyleyen Abdıkarov, Diyanet İşleri Başkanlığının bu tecrübesinden yararlanmak istediklerini kaydetti.


Abdıkarov, Türkiye’nin İslam dünyasında lider konumda olduğunu ifade ederek, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da İslam’a olan mücadelesini görüyoruz ve takdir ediyoruz. Büyük bir cami ve külliyesini inşa ettiniz ve bize hediye edeceksiniz. Bütün bunlar tarihimizin derin olduğunu göstermektedir” dedi.

Diyanet Başkanı Erbaş: Çocuklarımızı, okullardan sonra ellerinden tutalım, camilere getirelim