Time Out dünyanın en havalı semtleri: Listede Türkiye de yer aldı

Ünlü gezi seyahat dergisi Time Out, 2021’in enlerini yayınladı. Dünyanın en havalı semtleri arasındaki listede Türkiye’ye de yer verildi.

time out

Dünyanın dört bir yanındaki şehirlerden 27.000 kişiyle yapılan bir anketle derlenen ve Time Out’un küresel editör ekibi tarafından son şekli verilen 2021 listesi belli oldu.

Time Out’un genel yayın yönetmeni Caroline McGinn CNN Travel’a verdiği demeçte, “Salgın şehirlerdeki konaklama işletmeleri için oldukça eziciydi” diyerek pandeminin etkilerine dikkat çekti.


Türkiye de listede yer aldı

Listede yeşil alanlarıyla tanınan Şikago’daki Andersonville, Time Out’un listesinde ikinci sırada yer alırken, Güney Kore, Seul’deki tarihi Jongno 3-ga üçüncü sırada yer aldı. İlk sırada ise Kopenhag’dan Norrebro yer aldı.

Listenin 45. sırasına ise Türkiye’den de Kadıköy – İstanbul yerleşti.

kadıköy
Kadıköy

istanbul semtleri

bağdat caddesi
Bağdat Caddesi, Kadıköy
kadıköy semtleri
Kadıköy

En havali semt: Nørrebro, Kopenhag

Listenin başına oturan Nørrebro, Time Out tarafından yalnızca hareketli işletmeleri nedeniyle değil, aynı zamanda etkileşimli bir sanat sergisine kadar son zamanlardaki sakinlerinin girişimleri nedeniyle de önerildi.

Nørrebro
Nørrebro, Kopenhag

Kopenhag ayrıca yakın zamanda Economist Intelligence Unit’in Güvenli Şehirler Endeksi (SCI) tarafından dünyanın “en güvenli” şehri olarak kabul edilmişti.

McGinn, Time Out editörlerinin listeyi önemli bir yerel bakış açısıyla incelediğini açıklarken sürdürülebilirliğin karar verme sürecinin ön saflarında yer aldığını da belirtti.

McGinn, şehirlerin pandemiden nasıl etkilendiğinin de altını çizdi:
“İnsanlar mahallelerinde takılıyordu, geçim, toplum ve sosyal yaşam için onlara bağlıydı.”


Time Out ayrıca Dakar’daki kahve dükkanı Graine D’Or’a gibi her mahalle için mutlaka ziyaret edilmesi gereken işletmeleri ve önemli noktaları da vurguladı. McGinn, bu tür yerel noktaların şehirlerin ruhu olduğunu söyledi.

Time Out en havalı 10 semti ise şöyle:

  1. Nørrebro, Kopenhag, Danimarka
  2. Andersonville, Şikago, ABD
  3. Jongno 3-ga, Seul, Güney Kore
  4. Leith, Edinburg, İskoçya
  5. İstasyon Bölgesi, Vilnius, Litvanya
  6. Chelsea, New York, ABD
  7. XI Bölgesi, Budapeşte, Macaristan
  8. Ngor, Dakar, Senegal
  9. Sai Kung, Hong Kong
  10. Richmond, Melbourne, Avustralya

Forbes dünyanın en zenginleri listesi güncellendi