Bankacılık sektöründe çalışan ve şube sayısındaki azalış dikkat çekiyor!

Covid-19 pandemisi ile birlikte dünya çapında hemen hemen tüm sektörlerde yaşanan daralma, bankacılık sektörünü de etkiledi. Türkiye’de son dönemde bankalarda çalışan ve şube sayısındaki azalış dikkat çekiyor!

Bankacılık sektörü

Pandeminin yol açtığı belirsizlik ve kısıtlamalar, ülke ekonomilerini olumsuz yönde etkiledi. Ülkeler, bu zararlardan olabildiğince az etkilenmek için birçok tedbir uygularken aynı zamanda vatandaşlar ve şirketler için de destek paketleri açıkladılar.

Pandemi sürecinde, bankalar da bireysel ve kurumsal müşterilerine pek çok destek sağladı. Ödeme yapmakta zorlanan müşteriler için kredi ödemelerinin ertelenmesi, başlıca desteklerden biri oldu.


Karantina tedbirleri ve kısıtlamalarından ötürü bankaların son yıllarda gündeminde olan dijitalleşme süreçleri ise hızlanarak hayata geçirilmiş oldu.

Salgın boyunca birçok inovatif işe de imza atıldı. Mobil bankacılık ve ödeme sistemlerinin geliştirilip iyileştirilerek fiziki süreçlerin azaltılması, pandemide yaşanan önemli gelişmelerden bir tanesiydi.

Covid-19 salgınının bankacılık sektöründeki; uzaktan çalışma, mobil bankacılık ve alternatif dağıtım kanalları gibi süreçleri hızlandırdığını göz önünde bulundurduğumuzda, kazanılan ivme sayesinde pek çok gelişmenin beklenenden hızlı bir şekilde gerçekleşeceğini öngörmek yanlış olmaz.

Türkiye’de Bankacılık Sektörü

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi bankacılık sektöründeki gelişmeler ve pandeminin dijital bankacılığı yaygınlaştırmasının olumlu etkileri oldu.

Bankaların fiziki şube ve çalışan sayılarındaki değişim, bu etkiyi en iyi göz önüne koyan örneklerden bir tanesi olarak karşımıza çıkıyor.

Çalışan Sayısı:

banka çalışan sayısı

Şube Sayısı:

banka şube sayısı

Türkiye Bankalar Birliği tarafından yayınlanan verilerin gösterdiği üzere; son yıllarda fiziki şubelerin kapatılması, bundan dolayı da istihdam sayısındaki azalış bize dijitalleşme sürecinin etkilerini daha net gösteriyor.

 • BDDK verilerine göre; Mart 2021 itibarıyla Türkiye’de aktif olarak faaliyet gösteren banka sayısı 52’dir.

Sektöre yakından bakış

Türkiye’de bankacılık sektörü son dönemlerde büyüme hızını artırırken, toplam aktifleri Mart 2020’ye kıyasla, Mart 2021’de %33 artış göstererek 6,5 trilyon TL’ye ulaştı.

Bankaların mevduat tutarlarında da önemli oranda artışlar görüldü. 2021 Mart itibarıyla yıllık olarak %30,3 büyüme görülürken, sektördeki toplam mevduat tutarı 3,6 trilyon TL’yi aştı.

Türkiye Bankacılık Sektörü (Milyar TL)

türkiye bankacılık

Sektörün özkaynakları da 2021 yılının mart ayı itibarıyla, bir önceki yıla göre %20,9 artış göstererek 604 milyar TL’ye ulaştı.

Türkiye Bankacılık Sektörü (Milyar TL)

turkey banking

2020 yıl sonu itibarıyla Türkiye’de bankalar arasında, aktif büyüklük sıralamasının ilk 3’ünde kamu bankaları bulunmaktadır.

bank payları

2019 yılının sonunda 2,7 trilyon TL olan kredi hacmi, bir yılda %35 artış göstermiş ve 3,6 trilyon TL’ye ulaşmıştır. 2021 Mart ayında ise bu hacim 3,8 trilyon TL’ye ulaşırken yıllık büyüme oranı %30,4 olmuştur.


Bankaların menkul kıymetler portföyünde de büyüme görülürken, 2019 sonunda 660 milyar TL olan banka bilançosundaki menkul kıymetler hacmi; 2020 sonunda 1 trilyon TL, 2021 ilk çeyreği itibarıyla ise 1,1 trilyon TL’ye ulaştı.

2021 ikinci çeyreğinde bankacılık sektörü

2021 yılının ikinci çeyreği itibarıyla menkul değerler portföyü, 1 trilyon 138,3 milyar TL oldu.

Bankacılık sektörünün aktif büyüklüğü, 6 trilyon 730 milyar TL olarak gerçekleşti.

Sektörün dönem net kârı 2021’in ikinci çeyreğinde yıllık %10 artışla, 30,7 milyar TL’den 33,8 milyar TL’ye yükseldi.

Krediler yıllık bazda %20,2 artışla 3 trilyon 917 milyar TL olurken kredilerin artış hızı 2021’in ilk çeyreğindeki %30,4’ten %20,2’ye geriledi.

2021 yılının ikinci çeyreğinde sektörün aktif büyüklüğünün;

 • %58,2’sini krediler
 • %16,9’unu menkul değerler portföyü
 • %10,4’ünü nakit rezervler
 • %14,5’ini ise diğer aktifler oluşturdu.

İkinci çeyrekte toplam kredilerin %77,7’sini ticari krediler oluştururken, yıllık %18,9 artarak 3 trilyon 42 milyar TL’ye ulaştı.

Bireysel krediler ise yıllık bazda, %25,1 artarak 874,2 milyar TL’ye yükseldi.

 • BİST Bankacılık Endeksi (XBANK) ekim ayında %8,24 değer kazandı.

Sektörden şirketler kimler?

Garanti (GARAN)

Türkiye Garanti Bankası (GARAN); kurumsal, ticari ve bireysel müşterilerine mevduat, kredi, dış ticaret işlemleri, yatırım ürünleri, nakit yönetimi, leasing, faktoring, sigorta, kredi kartları gibi pek çok bankacılık ürünlerinin hizmetini vermektedir.

 • Piyasa Değeri: 43,8 milyar TL
 • Net Kâr (2021/ İlk 9 Ay): 8,98 milyar TL
 • F/K: 3,62 (Sektör Ort.: 10,57)
 • Temettü Verimliliği: %1,69 (Sektör Ort.: %2,00)
 • Kazanç Verimliliği: %27,62 (Sektör Ort.: %9,46)

Akbank (AKBNK)

Akbank (AKBNK), ticari ve özel bankacılık hizmetleri sunmaktadır. Bu hizmetler; bireysel bankacılık; ticari bankacılık, kurumsal yatırım, özel bankacılık ve varlık yönetimi olarak detaylandırılabilir.

 • Piyasa Değeri: 32,8 milyar TL
 • Net Kâr (2021/ İlk 9 Ay): 7,3 milyar TL
 • F/K: 2,97 (Sektör Ort.: 10,57)
 • Temettü Verimliliği: %2,31 (Sektör Ort.: %2,00)
 • Kazanç Verimliliği: %33,72 (Sektör Ort.: %9,46)

Yapı ve Kredi Bankası (YKBNK)

Yapı ve Kredi Bankası (YKBNK); bireysel bankacılık, kurumsal ve ticari bankacılık, özel bankacılık ve varlık yönetimi hizmetleri sunan bir bankadır.

 • Piyasa Değeri: 25,1 milyar TL
 • Net Kâr (2021/ İlk 9 Ay): 6,9 milyar TL
 • F/K: 2,77 (Sektör Ort.: 10,57)
 • Temettü Verimliliği: %2,36 (Sektör Ort.: %2,00)
 • Kazanç Verimliliği: %36,15 (Sektör Ort.: %9,46)

Kaynaklar: Getmidas, BDDK, TBB, KMPG, Tradingview.com, Marketwatch.com, Rasyonet.com.tr

THY pilotlarının maaşları eriyor: Tuzak gibi, içine girdik çıkamıyoruz!


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.