Ekonomist Atilla Yeşilada’dan yıl sonu dolar/TL tahmini!

Dolar kurunda dalgalı günler yaşanmaya devam ediyor. Dolar her hafta rekor üstüne rekor kırıyor. Ekonomist Atilla Yeşilada’nın yıl sonu dolar/TL tahmini dikkat çekti.

dolar tl

Dolar kurunda dalgalanmalar devam ediyor. Dolarda aylardır devam eden yükseliş yerini bir türlü düşüşe bırakmıyor. Merkez Bankası’nın yüksek enflasyona rağmen faiz indirmesi ve TÜİK enflasyon rakamlarını açıklamasının ardından dolar kuru neredeyse her hafta rekor kırıyor. Dolar kuru yeni haftaya 9.69’dan başlayacak. Dolar kuru dalgalı günler yaşarken şimdi ise vatandaş doların nasıl bir yol izleyeceğini merak ediyor.

Atilla Yeşilada’dan Dolar/TL yorumu

Dolarda dalgalanmalar yaşanırken ünlü ekonomist Atilla Yeşilada’dan dikkat çeken bir dolar yorumu geldi. Bir youtube kanalına konuşan Yeşilada Merkez Bankası’nın para politikasına değindi. Merkez Bankası’nın ödemeler dengesi krizi çıkartıncaya kadar faiz indireceğini belirtti. Atilla Yeşilada ayrıca Merkez Bankası’nın 2022 yılı boyunca parasal sıkılaştırma yapacağını belirtti.


“Dolar/TL 10 – 10,50 seviyesinde olacak”

Dolar kuruna ilişkin Yeşilada ”benim tahminime göre Merkez Bankası faiz indirmeye devam ederse Dolar/TL’de sadece bu yıl değil önümüzdeki yıl da değer kaybının yaşanacağını ön görüyorum. Benim öngörüm dolar yıl sonuna kadar 10.00-10.50 bandında olacak.

JPMorgan, TCMB’den Kasım’da 100 baz puan faiz indirimi bekliyor

TÜİK’in dün açıkladığı Ekim ayı enflasyon rakamlarının değerlendiren JPMorgan (NYSE:JPM), enflasyonist baskıların güçlü olmaya devam ettiğini ve hali hazırda yüzde 19,6 olan yıl sonu tahminleri için kısmen bir sürprizi yansıttığını vurguladı.


Önümüzdeki aylarda yıllık enflasyonu yüzde 18-21 bandında gördüklerini belirten JPMorgan, Ekim ayı enflasyon verisinin kendilerini Kasım ayında TCMB’den 100 baz puan faiz indirimi beklentilerinden daha emin hale getirdiğini vurguladı.

Olumlu veriye rağmen doların önce yükselip ardından gerilemesinin nedeni Fed’in erken faiz artışına gitmeyeceği beklentisinin artması oldu. Varlık alımlarını azaltmaya başlayan Fed’in 120 milyar dolarlık kesintiyi 8 ay içinde tamamlaması bekleniyor, ancak hemen ardından bir faiz artışının yapılması olasılığı ise zayıf, bunun nedeni enflasyon.


Fed Başkanı Powell ve Hazine Bakanı Yellen, enflasyonun ön görülenden daha uzun süre yüksek kalabileceğini, ancak henüz bu seviyenin kontrol edilemeyecek durumda olmadığını belirtti. Dolayısıyla piyasalar sıkılaşma öncesi dönemi fırsat olarak görmeye devam ediyor ve dolar ise bu süreçte güçlü kalırken şimdilik hızı sınırlı yavaş ilerliyor.

Kripto para piyasası hareketlendi: Bitcoin (BTC USD) ve Ethereum (ETH) uçtu!