Ekonomist Atilla Yeşilada’dan yıl sonu dolar/TL tahmini!

Dolar kurunda dalgalı günler yaşanmaya devam ediyor. Dolar her hafta rekor üstüne rekor kırıyor. Ekonomist Atilla Yeşilada’nın yıl sonu dolar/TL tahmini dikkat çekti.

dolar tl

Dolar kurunda dalgalanmalar devam ediyor. Dolarda aylardır devam eden yükseliş yerini bir türlü düşüşe bırakmıyor. Merkez Bankası’nın yüksek enflasyona rağmen faiz indirmesi ve TÜİK enflasyon rakamlarını açıklamasının ardından dolar kuru neredeyse her hafta rekor kırıyor. Dolar kuru yeni haftaya 9.69’dan başlayacak. Dolar kuru dalgalı günler yaşarken şimdi ise vatandaş doların nasıl bir yol izleyeceğini merak ediyor.

Atilla Yeşilada’dan Dolar/TL yorumu

Dolarda dalgalanmalar yaşanırken ünlü ekonomist Atilla Yeşilada’dan dikkat çeken bir dolar yorumu geldi. Bir youtube kanalına konuşan Yeşilada Merkez Bankası’nın para politikasına değindi. Merkez Bankası’nın ödemeler dengesi krizi çıkartıncaya kadar faiz indireceğini belirtti. Atilla Yeşilada ayrıca Merkez Bankası’nın 2022 yılı boyunca parasal sıkılaştırma yapacağını belirtti.


“Dolar/TL 10 – 10,50 seviyesinde olacak”

Dolar kuruna ilişkin Yeşilada ”benim tahminime göre Merkez Bankası faiz indirmeye devam ederse Dolar/TL’de sadece bu yıl değil önümüzdeki yıl da değer kaybının yaşanacağını ön görüyorum. Benim öngörüm dolar yıl sonuna kadar 10.00-10.50 bandında olacak.

JPMorgan, TCMB’den Kasım’da 100 baz puan faiz indirimi bekliyor

TÜİK’in dün açıkladığı Ekim ayı enflasyon rakamlarının değerlendiren JPMorgan (NYSE:JPM), enflasyonist baskıların güçlü olmaya devam ettiğini ve hali hazırda yüzde 19,6 olan yıl sonu tahminleri için kısmen bir sürprizi yansıttığını vurguladı.


Önümüzdeki aylarda yıllık enflasyonu yüzde 18-21 bandında gördüklerini belirten JPMorgan, Ekim ayı enflasyon verisinin kendilerini Kasım ayında TCMB’den 100 baz puan faiz indirimi beklentilerinden daha emin hale getirdiğini vurguladı.

Olumlu veriye rağmen doların önce yükselip ardından gerilemesinin nedeni Fed’in erken faiz artışına gitmeyeceği beklentisinin artması oldu. Varlık alımlarını azaltmaya başlayan Fed’in 120 milyar dolarlık kesintiyi 8 ay içinde tamamlaması bekleniyor, ancak hemen ardından bir faiz artışının yapılması olasılığı ise zayıf, bunun nedeni enflasyon.


Fed Başkanı Powell ve Hazine Bakanı Yellen, enflasyonun ön görülenden daha uzun süre yüksek kalabileceğini, ancak henüz bu seviyenin kontrol edilemeyecek durumda olmadığını belirtti. Dolayısıyla piyasalar sıkılaşma öncesi dönemi fırsat olarak görmeye devam ediyor ve dolar ise bu süreçte güçlü kalırken şimdilik hızı sınırlı yavaş ilerliyor.

Kripto para piyasası hareketlendi: Bitcoin (BTC USD) ve Ethereum (ETH) uçtu!


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.