İlber Ortaylı: Atatürk devriyle yarışacaklarını sanarak çıkmasınlar!

İlber Ortaylı: Kimse kalkıp da ‘Türkiye’yi ben yarattım’ demesin! Atatürk devriyle yarışacaklarını sanarak çıkmasınlar. Atatürk, tüm liderler arasında müstesna bir yere sahip.

ilber ortaylı atatürk

Prof. Dr. İlber Ortaylı, Atatürk dönemiyle günümüzün kıyaslanmasını “mesnetsiz” bir yaklaşım olarak değerlendirdi. Ortaylı, “Bu kişiler devamlı Atatürk devriyle yarışacaklarını sanarak çıkmasınlar, o başka bir devir ve çok büyük adamların devriydi. Bırakın, böyle siyaset olmaz, böyle karşılaştırma olmaz” diye konuştu.

“Kimse kalkıp da ‘Türkiye’yi ben yarattım’ demesin”

Sözcü gazetesi yazarı Ruhat Mengi’nin sorularını yanıtlayan Ortaylı şunları kaydetti:


• Zamanımızda bir moda var; ‘Biz daha iyisini yapıyoruz’ modası, bu 50’lerde de vardı. ‘Atatürk ne yapmış, biz de barajlar yapıyoruz’ gibi konuşmalar, şimdi çok açık bir şekilde böyle bir mukayese var; ‘Türkiye’yi biz kuruyoruz, biz yaratıyoruz’ deniyor. Bu tamamıyla saçma bir olaydır, tarih yazılımı bakımından mesnetsiz bir yaklaşım olduğu gibi siyasal olayların değerlendirilmesi, vatandaşın tarih bilincini yerleştirme açısından da tercih edilmemesi gereken abes bir yoldur.

• Şunu söylemekte yarar var; Türkiye 2000’li yılların başında sanayileşmiş ülkeler arasındaydı zaten. Tabii her sanayileşmiş ülke İngiltere değil, Almanya değil, ABD veya Japonya değil ama bunlar dünyayı idare eden devletler. Türkiye bunların içindeydi zaten.

• G-20’ye girdik diye bizi oraya bu hükümet getirmedi, kimse kalkıp da ‘Türkiye’yi ben yarattım’ demesin, öyle bir şey yok. Bin yıllık Müslüman bir devlet, bir imparatorluk, şanlı şerefli sayfaları var. Çok hazin dönemler de var, çok büyük bozgunlar da var…


İlber Ortaylı: Atatürk devriyle yarışacaklarını sanarak çıkmasınlar, o başka bir devir ve çok büyük adamların devriydi!

Çalışma Bakanı Vedat Bilgin’in, Meclis Bütçe Komisyonu görüşmeleri sırasında, Atatürk’le karşılaştırma yaptığı yönünde eleştirildiği, “Bazı arkadaşlarımız saraylardan vazgeçip halka inecek misiniz diye konuşuyorlar. Cumhuriyet’in kuruluş yıllarında, Türkiye’nin yoksul olduğu yıllarda Atatürk Çankaya Köşkü’nü yaptırmış” sözlerini değerlendiren Prof. Dr. İlber Ortaylı şöyle konuştu:

• Bu kişiler devamlı Atatürk devriyle yarışacaklarını sanarak çıkmasınlar, o başka bir devir ve çok büyük adamların devriydi. Bırakın, böyle siyaset olmaz, böyle karşılaştırma olmaz. Yüz sene evveli ile nasıl karşılaştırılabilir? Yüz sene evveli ile kim yarışa çıkıyor?

• Atatürk uzun süre bir bağ köşkünde yaşadı, bugün müzedir. Meclis dönemi dahil, Meclis’ten sonra da çok uzun zaman burada oturdu 1920’lerin sonunda Çankaya Köşkü yapıldı. Bugünkü valilere Çankaya Köşkü gibi rezidanslar yapılıyor, büyükelçilikler de aynı şekilde. Vatanı kurtaran Atatürk’ün köşkünü bugün valiler beğenmiyor.

“Atatürk tüm liderler arasında müstesna bir yere sahip”


• Ne yapıyorsanız yapın, bir devirle bir devir, Kemalist devirle bu devir mukayese edilmez, bu çok yanlıştır. Eğer zihniyetinize bu yerleşirse herkes bunun zararını çeker, çok açık ve net. Kemalist devir çok önemli bir devirdir. Dolayısıyla bu mukayeseden vazgeçelim. Mustafa Kemal Atatürk tüm liderler arasında müstesna bir yere sahip, unutulmayan bir liderdir, tartışılamaz.

Prof. Dr. İlber Ortaylı: Yakında hekimsiz, hemşiresiz kalacağız!