Açılmamış otoyola 30 milyon araçlık geçiş ücreti ödendi

Geçiş garantisi şirketler lehine değiştirildi, açılmamış otoyola 30 milyon araçlık geçiş ücreti ödendi!

Açılmamış otoyola

Türk Lirası’nın değer kaybetmesi nedeniyle dolar ve euroya endeksli yap-işlet-devret modeliyle yapılan köprü ve otoyolların kamuya maliyeti giderek artırıyor.

Sayıştay’ın sansürlenen raporuna göre, Kuzey Marmara Otoyolu’nun (KMO) Kınalı-Odayeri kesiminde yer alan Habibler-Hasdal bölümünde “geçiş garantisi” ve “”şletme süresi” şirketlerin lehine değiştirildi


Cumhuriyet’ten Erdem Sevgi’nin haberine göre, sözkonusu kesim için 1742 gün olan işletme süresi önce 4 bin 527 güne çıkarıldı, ardından geçiş garantisi sayısı artırıldı, garanti ücretinin hesaplama yöntemi değiştirildi. Son olarak işletme süresi 2 bin 822 gün azaltılarak bin 705 güne düşürüldü.

Kapalı yola tam ödeme!

Habipler-Hasdal bölümü için kabul tarihi, 21 Aralık 2020 olarak belirlendi. Ancak rapora göre söz konusu tarihte bu bölüm trafiğe açılmamış olsa dahi garanti ödemesinin işlemeye başlayacağına ilişkin bir düzenleme yapıldı. Habipler-Hasdal bölümü 21 Mayıs 2021’de hizmete açıldı. Buna göre, 154 gün kapalı olan yola açılmış gibi tam garanti ödemesi yapıldı.


Değiştirilen uygulama sözleşmesi nedeniyle günlük araç geçiş sayılarının da artması maliyeti katladı. Habibler Hasdal bölümüne 2020’de 10 gün boyunca günlük 189 bin 176 araç geçiş garantisi ödemesi yapılırken, 2021’de ise 21 Mayıs’a dek 144 gün boyunca her gün 199 bin 759 araç geçiş garantisi ödendi. Böylece henüz trafiğe açılmamış kesim için toplamda 30 milyon 657 bin 56 araç için geçiş garantisi ödendi.

Hindistan’dan Türkiye’ye alışverişe geliyorlar: Burası adeta cennet!