AKP’li İBB meclis üyesinden şok sözler: Bekleyenlerin gerçekten ekmek beklediğine emin misiniz?

AKP’li İBB Meclis Üyesi Muhammet Kaynar, yaşanan ekonomik kriz nedeniyle önünde oluşan kuyruklar gittikçe uzayan 1.25 kuruşa ekmek satılan Halk Ekmek büfeleri ile ilgili “Bekleyenlerin gerçekten ekmek beklediğine emin misiniz?” açıklaması yaptı. “Ne bekliyorlar” sorusu üzerine de Kaynar “Özgen beyin (Halk Ekmek A.Ş Yönetim Kurulu Başkanvekili) görüntü almasını bekliyorlar” cevabını verdi.

ekmek kuyruğu Video aşağıda – Ahmet Hakan’ın moderatörlüğünü yaptığı CNN Türk’te yayınlanan Tarafsız Bölge programında Halk Ekmek büfelerindeki kuyruklar tartışılırken AKP’li İBB Meclis Üyesi Muhammed Kaynar’dan skandal bir açıklama geldi.

Programın katılımcılarından eski CHP Milletvekili Dursun Çiçek, “Muhammet bey siz bir vatandaş olarak bakkalda, AVM’de aynı fiyata olan ekmek için hele böyle fırtınalı bir günde 1 saat kuyrukta bekler misiniz, normal gelirli bir vatandaş olarak bekler misiniz?” diye sordu.


Kaynar da “Bekleyenlerin gerçekten ekmek beklediğine emin misiniz, siz?” diye sordu. Katılımcılar Kaynar’a “Hayret bir şey, kuyrukta niye bekliyorlar” diye tepki gösterdi. Hakan araya girerek “Ne demek istiyorsunuz” diye sordu.

“Özgen Beyin görüntü almasını bekliyorlar”

Kaynar “Özgen beyin (Halk Ekmek A.Ş Yönetim Kurulu Başkanvekili) görüntü almasını bekliyorlar” cevabını verdi.

“Bu yurttaşa hakarettir”

Programın katılımcıları arasında olan İBB şirketi Halk Ekmek A.Ş Yönetimi Kurulu Başkanvekili Özgen Nama, “Bu yurttaşa hakarettir, böyle bir şey olabilir mi” diye isyan etti. Katılımcılar aynı kuyrukların Ankara’da da olduğunu söyleyip “Bu kadar olamaz” diyerek Kaynar’a tepkisini sürdürdü.

Kaynar da “Hakaret ettiğimiz falan yok” diyerek kuyruklarla ilgili fikrini değiştirdi. Önce vatandaşların kuyruk görüntüsü çıksın diye mizansen olarak orada olduğunu ima eden Kaynar daha sonra “Konuyu saptırmayın. Ekmek zamanında gelmediği için bu kuyruklar oluşuyor” dedi.

“Dağıtmayı beceremiyorlar”

Pandemi döneminin önünde uzun kuyruklar oluşmaya başlayan İstanbul’un ucuz ekmeğe ulaştığı Halk Ekmek büfelerine 142 büfe daha eklenmesi talebi, İBB Meclisi’nde aylarca AKP-MHP grubunun engeline takıldıktan sonra 2020 yılının aralık ayında onay almıştı.


Bu süre içinde ara çözüm olarak mobil büfeler devreye alınmıştı. Her gündeme geldiğinde gerilime neden olan yeni Halk Ekmek büfeleri konusunda Hukuk Komisyonu’nun AKP’li Başkanı Muhammet Kaynar tepki çeken benzer açıklamalar yapmıştı.

Konuşmalarında Halk Ekmek’in istismar konusu yapıldığını savunan Kaynar,  AKP döneminde Halk Ekmek büfelerinde hiç kuyruk olmadığını söylemiş ve “Ekmek üretip, dağıtmayı beceremiyorlar. Vatandaş AKP döneminde alıştığı saatte büfeye gidiyor, ekmeğini bulamıyor. Kuyruk o yüzden oluşuyor. Kuyruk ekmek gelmediği için var” demişti.

“Her sokağın başına örgütçü koymak istiyorlar”

Kaynar “25 yıldır hiçbir sorun yaşanmayan 117 büfeye ek olarak 142 büfe eklemek istiyorlar. Her sokağın başına örgütçü yerleştirmek istiyorlar. Hiçbir ihtiyaç analizi yok. Niye? Çünkü örgüt talimat vermiş 142 büfeye ihtiyaç var diye” şeklinde konuşmuştu.

“Planı bozduk”

Kaynar büfelere onay verilen oturumda da şunları söylemişti:

“Yeni büfe adreslerine itiraz etmedik ama bakıldığında Kadıköy’e 14, Bakırköy’e 7 adet büfe konulacak. Yoksul halk ekmeğe buralardan ulaşacakmış. Onlar Halk Ekmek büfesi üzerinden yürüyüp ticari büfeler koyacaklardı. Biz şehit yakını, gazi şartı getirerek planı bozduk. Mobil büfelerle de Ekrem İmamoğlu’nun fotoğraflarıyla giydirilmiş araçlarla meydanlarda şov yapılıyor.”

AKP’Lİ BELEDİYELER ENGEL ÇIKARMIŞTI

Halk Ekmek büfeleri AKP tarafından meclis onayı çıktıktan sonra da engellenmek istenmişti. Aralarında Sancaktepe, Üsküdar ve Ümraniye’nin de bulunduğu AKP’li bazı ilçe belediyeleri, yeni konulan büfelere izin vermek istememiş zabıtalar arasında arbede bile yaşanmıştı.


İşte CNN Türk ekranındaki o tartışmadan bir kesit:

Türk Lirası, Afrika para birimleri karşısında da değer kaybetti!