Ali Erbaş: Korkumuzdan yeni araba alamıyoruz

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, makam aracının 11 yaşında olduğunu ve arıza yaptığını belirterek “Korkumuzdan yeni araba alamıyoruz” dedi.

ali erbaş

Eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan, Youtube’da yayın yapan Zanka TV’de yaptığı açıklamada “Zengin için cennetin bir kapısı açılırsa, yoksulun bin kapısı açılır” dediği iddia edilen Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’a “Ali Erbaş dalga mı geçiyorsun? Senin bindiğin araba kaç lira? İsraf diyorsun, Diyanet İşleri Başkanı olarak senin 500 tane salonun var. Müftülerle toplantı yapıyorsun 5 yıldızlı, 7 yıldızlı otellerde. Yazık günah” diye tepki gösterdi.

“Korkumuza yeni araba alamıyoruz”

Ali Erbaş, Zanka TV’ye gönderdiği açıklamada kendisinin böyle bir sözü olmadığını belirtirken makam arabası konusunda da şu ifadeleri kullandı:


“Araba konusunu da belirteyim. 6 sene önce Diyanet’e yeni bir araba verilmişti. Mehmet Görmez Hoca Başkan iken. Hocayı çok rahatsız ettikleri için çok üzüldü ve cumhurbaşkanlığına geri gönderdi. Eski arabaya binmeye devam etti. O arabaya şu anda ben biniyorum. 11 yaşında. Geçenlerde bozuldu yolda kaldık, koruma arabasına geçmek zorunda kaldım. Korkumuza yeni araba alamıyoruz. Türkiye’de bir Diyanet İşleri Başkanı var. Siz bakanlık yaptınız, kimlerin hangi arabalara bindiğini çok iyi bilirsiniz kıymetli bakanım.”


Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, dönemin başbakanı Tayyip Erdoğan’ın hediye ettiği milyonluk zırhlı Mercedes nedeniyle tepkilerin odağı olmuştu.

Erbaş, “Zengin için cennetin bir kapısı açılırsa, yoksulun bin kapısı açılır” gibi bir ifadesinin de olmadığını belirterek “Büyük ihtimalle FETÖ olabilir. Mahkeme konuyu takip ediyor. Benim böyle bir ne yazım ne konuşmam var. Böyle bir söz İslam’a aykırı” dedi.


Ali Erbaş açıklamasında şu ifadeleri kulandı: “Salon konusuna gelince bizim 500 değil, Kocatepe Camii’nin altında 40 sene önce yapılan bir salonumuz var. Bir de Başkanlıkta küçük bir salonumuz var. Zaman zaman sezon dışı zamanlarda bazı otellerin kapalı olduğu zamanlarda devletin verdiği harcırah karşılığında hizmet içi eğitimler yapıyoruz tüm kurumlar gibi. Otel sahibinin de zararına olsa da hiç olmazsa çalışan personelini tutmuş oluyor. Kışın işlerine son vermemiş oluyor. İmamlarımızın bilgilerini yenilemeye, kendilerini güncellemeye ihtiyaçları var. Zor şartlarda bunu yapıyoruz.”

Saray tanesi 1.8 milyon Euro’dan 3 tane Mercedes satın aldı!