App Store oyun ve uygulama fiyatlarına zam!

Apple bu defa da oyun ve uygulama ücretlerine zam yaptı. App Store platformunda 1 dolar değerindeki uygulamaların fiyatı 10,99 TL’den 16,99 TL’ye çıkacak. İşte zamlı ücretler listesi…

app store

Türk Lirası’ndaki değer kaybı nedeniyle yaklaşık 2 hafta önce Apple cihazlarına zam gelmişti. iPhone, iPad, Apple Watch, Macbook gibi modellere yüzde 25 oranında fiyat artışı uygulanmıştı. Apple şimdi de App Store platformundaki uygulama ve oyun ücretlerine zam yapıyor.

Apple’ın geliştiricilere yönelik web sayfasında yayınlanan duyuruya göre önümüzdeki günlerde App Store fiyatlarında güncelleme yapılacak. Zamlı fiyat tarifesi açıklandı. Döviz kurundaki artış nedeniyle güncelleme yapıldığı belirtildi. Geliştiriciler zamlı tarifeye uymak zorunda ancak uygulama içi aboneliklerde mevcut fiyatları korumayı tercih edebilecek.


1 dolarlık uygulamalar 17 TL oluyor

Apple yeni tarifede 1 doları 17 TL olarak kabul etmiş. ABD’de 1 dolar olarak ücretlendirilen Tier 1 düzeyindeki uygulama ücretleri Türkiye’de 10,99 TL’den 16,99 TL’ye çıkacak. Daha önce 22,99 TL olan uygulama ücretleri ise 34,99 TL’ye çıkacak.

En ucuz uygulamalara yüzde 50 zam geliyor

Daha önce en düşük fiyatlandırma için 1,99 TL’lik ücret belirlenmişti ancak zamla birlikte en ucuz uygulama ücreti 2,99 TL’ye çıkacak. En ucuz uygulamalara yüzde 50 oranında zam gelecek.

app store turkey
Kaynak

Zamlı fiyatların ne zaman yürürlüğe gireceği açıklanmadı. Yalnızca “Önümüzdeki günlerde” ifadesi kullanıldı. Satın almayı düşündüğünüz veya abonelik başlatmayı düşündüğünüz uygulamalar varsa elinizi çabuk tutmakta fayda var. Apple Music, Apple Arcade gibi servislere zam gelip gelmeyeceği bilinmiyor.

Zamlı App Store fiyat tarifesi:

Kategori Zam öncesi Zam sonrası
Alternate Tier A 1,99 TL 2,99 TL
Alternate Tier B 4,99 TL 4,99 TL
Tier 1 10,99 TL 16,99 TL
Tier 2 22,99 TL 34,99 TL
Tier 3 34,99 TL 49,99 TL
Tier 4 44,99 TL 69,99 TL
Tier 5 54,99 TL 84,99 TL
Tier 6 69,99 TL 99,99 TL
Tier 7 79,99 TL 119,99 TL
Tier 8 89, 99 TL 129,99 TL
Tier 9 99,99 TL 149,99 TL
Tier 87 10.999.99 TL 16.999.99 TL

Apple, beklenen App Store özelliğini aktif etti

Apple, WWDC21 etkinliğinde duyurduğu benzersiz ürün sayfaları özelliği için geliştiricilere duyuru yayınladı.

Apple, WWDC21 etkinliğinde uygulama geliştiricilerinin özel App Store ürün sayfaları oluşturmasına izin vereceğini duyurdu. Şirket, dün geliştirici web sitesinde yayınladığı duyuru ile App Store’da yeni bir dönem başlattı.


apple store

Google Play Store ve Apple App Store, oldukça yüksek gelirlere sahip. Apple, geçtiğimiz yıl sadece App Store için 643 milyar dolar fatura kestiğini açıkladı. Geliştiriciler sayesinde elde edilen gelirler, mobil uygulama pazarının her geçen gün daha da büyüdüğünü gözler önüne seriyor.

Geliştiriciler, Apple App Store üstünden özel sayfa oluşturabilecek

Ekran görüntüsü, açıklama ve ikon gibi detayları farklı şekillerde göstermeye yarayan yeni özellik, geliştiricilerin özgün tasarımlar ortaya çıkarmasını sağlayacak. Ayrıca geliştiriciler, kullanıcıları hangi içeriğin etkilediğini bulmak için istatistiklere erişebilecek.

App Store geliştiricileri, artık belirli uygulama içi etkinlikleri veya özellikleri istedikleri zaman vurgulayabilecek. Ayrıca benzersiz bağlantılar özelliği sayesinde özel bağlantı paylaşım imkanı sunulacak.

Geliştirici web sitesinde duyuru yayınlayan Apple, bu özelliklerin nasıl kullanılacağına dair açıklamalarda bulundu. Tüm dünyaya aynı anda açılan özellik, bugünden itibaren geliştiriciler tarafından kullanılabilecek.

Ürün sayfası optimizasyonu sayesinde geliştiriciler, farklı simge ve ekran görüntüleri kullanarak hangileriyle en iyi sonuçları elde ettiklerini görebilecek. App Analytics’te listelenecek detaylar sayesinde kullanıcılara daha iyi hizmet verilebilecek.

Paylaşılacak benzersiz bağlantılar sayesinde belirli özellikler veya içerikler vurgulanabilecek. Özel ürün sayfalarında farklı ekran görüntüleri, uygulama ön izlemeleri ve tanıtım metni kullanılabilecek.


Apple Geliştirici Programı’na dahil olmak isteyen geliştiriciler, yıllık 99 dolar ödeyerek uygulamalarını App Store’da yayınlayabiliyor. Apple, geliştiricilere iOS ve iPadOS özel beta programı sunuyor.

Google, 2021’in en iyi Chrome eklentileri listesini açıkladı!


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.