App Store oyun ve uygulama fiyatlarına zam!

Apple bu defa da oyun ve uygulama ücretlerine zam yaptı. App Store platformunda 1 dolar değerindeki uygulamaların fiyatı 10,99 TL’den 16,99 TL’ye çıkacak. İşte zamlı ücretler listesi…

app store

Türk Lirası’ndaki değer kaybı nedeniyle yaklaşık 2 hafta önce Apple cihazlarına zam gelmişti. iPhone, iPad, Apple Watch, Macbook gibi modellere yüzde 25 oranında fiyat artışı uygulanmıştı. Apple şimdi de App Store platformundaki uygulama ve oyun ücretlerine zam yapıyor.

Apple’ın geliştiricilere yönelik web sayfasında yayınlanan duyuruya göre önümüzdeki günlerde App Store fiyatlarında güncelleme yapılacak. Zamlı fiyat tarifesi açıklandı. Döviz kurundaki artış nedeniyle güncelleme yapıldığı belirtildi. Geliştiriciler zamlı tarifeye uymak zorunda ancak uygulama içi aboneliklerde mevcut fiyatları korumayı tercih edebilecek.


1 dolarlık uygulamalar 17 TL oluyor

Apple yeni tarifede 1 doları 17 TL olarak kabul etmiş. ABD’de 1 dolar olarak ücretlendirilen Tier 1 düzeyindeki uygulama ücretleri Türkiye’de 10,99 TL’den 16,99 TL’ye çıkacak. Daha önce 22,99 TL olan uygulama ücretleri ise 34,99 TL’ye çıkacak.

En ucuz uygulamalara yüzde 50 zam geliyor

Daha önce en düşük fiyatlandırma için 1,99 TL’lik ücret belirlenmişti ancak zamla birlikte en ucuz uygulama ücreti 2,99 TL’ye çıkacak. En ucuz uygulamalara yüzde 50 oranında zam gelecek.

app store turkey
Kaynak

Zamlı fiyatların ne zaman yürürlüğe gireceği açıklanmadı. Yalnızca “Önümüzdeki günlerde” ifadesi kullanıldı. Satın almayı düşündüğünüz veya abonelik başlatmayı düşündüğünüz uygulamalar varsa elinizi çabuk tutmakta fayda var. Apple Music, Apple Arcade gibi servislere zam gelip gelmeyeceği bilinmiyor.

Zamlı App Store fiyat tarifesi:

Kategori Zam öncesi Zam sonrası
Alternate Tier A 1,99 TL 2,99 TL
Alternate Tier B 4,99 TL 4,99 TL
Tier 1 10,99 TL 16,99 TL
Tier 2 22,99 TL 34,99 TL
Tier 3 34,99 TL 49,99 TL
Tier 4 44,99 TL 69,99 TL
Tier 5 54,99 TL 84,99 TL
Tier 6 69,99 TL 99,99 TL
Tier 7 79,99 TL 119,99 TL
Tier 8 89, 99 TL 129,99 TL
Tier 9 99,99 TL 149,99 TL
Tier 87 10.999.99 TL 16.999.99 TL

Apple, beklenen App Store özelliğini aktif etti

Apple, WWDC21 etkinliğinde duyurduğu benzersiz ürün sayfaları özelliği için geliştiricilere duyuru yayınladı.

Apple, WWDC21 etkinliğinde uygulama geliştiricilerinin özel App Store ürün sayfaları oluşturmasına izin vereceğini duyurdu. Şirket, dün geliştirici web sitesinde yayınladığı duyuru ile App Store’da yeni bir dönem başlattı.


apple store

Google Play Store ve Apple App Store, oldukça yüksek gelirlere sahip. Apple, geçtiğimiz yıl sadece App Store için 643 milyar dolar fatura kestiğini açıkladı. Geliştiriciler sayesinde elde edilen gelirler, mobil uygulama pazarının her geçen gün daha da büyüdüğünü gözler önüne seriyor.

Geliştiriciler, Apple App Store üstünden özel sayfa oluşturabilecek

Ekran görüntüsü, açıklama ve ikon gibi detayları farklı şekillerde göstermeye yarayan yeni özellik, geliştiricilerin özgün tasarımlar ortaya çıkarmasını sağlayacak. Ayrıca geliştiriciler, kullanıcıları hangi içeriğin etkilediğini bulmak için istatistiklere erişebilecek.

App Store geliştiricileri, artık belirli uygulama içi etkinlikleri veya özellikleri istedikleri zaman vurgulayabilecek. Ayrıca benzersiz bağlantılar özelliği sayesinde özel bağlantı paylaşım imkanı sunulacak.

Geliştirici web sitesinde duyuru yayınlayan Apple, bu özelliklerin nasıl kullanılacağına dair açıklamalarda bulundu. Tüm dünyaya aynı anda açılan özellik, bugünden itibaren geliştiriciler tarafından kullanılabilecek.

Ürün sayfası optimizasyonu sayesinde geliştiriciler, farklı simge ve ekran görüntüleri kullanarak hangileriyle en iyi sonuçları elde ettiklerini görebilecek. App Analytics’te listelenecek detaylar sayesinde kullanıcılara daha iyi hizmet verilebilecek.

Paylaşılacak benzersiz bağlantılar sayesinde belirli özellikler veya içerikler vurgulanabilecek. Özel ürün sayfalarında farklı ekran görüntüleri, uygulama ön izlemeleri ve tanıtım metni kullanılabilecek.


Apple Geliştirici Programı’na dahil olmak isteyen geliştiriciler, yıllık 99 dolar ödeyerek uygulamalarını App Store’da yayınlayabiliyor. Apple, geliştiricilere iOS ve iPadOS özel beta programı sunuyor.

Google, 2021’in en iyi Chrome eklentileri listesini açıkladı!