Merkez Bankası (TCMB) dolara yine müdahale etti

Merkez Bankası bugün bir kez daha dolar satışı yaparak kura müdahale ediyor. Müdahale sonrası kurda düşüş görüldü.

Merkez Bankası dolar

Merkez Bankası (TCMB), bugün bir kez daha dolar satışı yaparak döviz kurlarına müdahale ediyor.

TCMB’den bugün yapılan açıklamada “Döviz kurlarında görülen sağlıksız fiyat oluşumları nedeniyle piyasaya satım yönünde doğrudan müdahale edilmektedir” denildi.


Gün içinde 13,88’i gören dolar/TL kuru, müdahale sonrasında 13,40’a kadar geriledikten sonra tekrar 13,60’a yükseldi.

Müdahalenin ardından Dolar önce indi, hemen tekrar yükseldi

30 Kasım Salı günü 13,95 ile tüm zamanların zirvesini gören kura 1 Aralık Çarşamba günü TCMB’den müdahale geldi, fakat gün içindeki düşüş sınırlı kaldı ve kur 13,40 üzerinde kalmaya devam etti.

Dün, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, görev teslim toplantısında önceliğin yüksek faiz olmayacağını söyledi. Maliye tarafında da mevcut politikaya destek verileceğinin sinyalini veren bu açıklama sonrası kur 13,85’e çıktı.

Merkez Bankası’nın bugün yaptığı müdahale sonrası Dolar/TL kuru 13,34’e kadar düştü. Ancak yeniden yükseliş seyrine girdi.


İki gün önce de müdahale edilmişti

1 Aralık Çarşamba günü de TCMB, vadeli ve spot piyasada dolar satarak kurlara müdahale etmişti. Söz konusu müdahalede öncesinde 13,95’i gören dolar/TL kuru, 12,50’nin altını gördükten sonra sert dalgalanma göstermiş, sonrasında tekrar rekor seviyelere yaklaşmıştı.

Bankacılık kaynakları, 1 Aralık’taki müdahalenin 1 milyar dolar civarında olduğunu, mevcut faiz politikasıyla kurları tutmanın ise pek mümkün olmadığını dile getirmişti.

20 yılın en kötü ayından sonra müdahale

Resmi tüketici enflasyonu yüzde 21,31 ile üç yılın zirvesine çıkarken, TCMB son üç ayda politika faizini yüzde 19’dan yüzde 15’e kadar düşürünce döviz kurlarında tarihi bir artış yaşandı.

2021 yılı Kasım ayında dolar/TL kuru, aylık yüzde 40,3 artışla, Şubat 2001 krizi sonrasındaki dönemin en kötü ayını yaşamıştı.

ÜFE ile TÜFE arasındaki fark rekor seviyeye yükseldi

Bugün açıklanan enflasyon oranı %21’i aşarak Kasım 2018 sonrası en yüksek seviyeye çıktı. ÜFE ise %55’i aşarak zirve yaparken ÜFE -TÜFE arasındaki fark da rekor seviyeye yükseldi. TCMB’nin faiz politikasında Eylül itibarıyla baz aldığı çekirdek TÜFE ise %17,62’ye geriledi. TCMB Başkanı Kavcıoğlu’nun faiz indirimi için çok alan kalmadığını açıklaması sonrası gelen bu oran Aralık’ta düşük oranda da olsa faiz indiriminin devam edeceği beklentisini güçlendirdi.


Küresel piyasalarda bugün ABD’den gelecek tarım dışı istihdam verisi bekleniyor. Fed yetkilileri ve Hazine Bakanı Yellen’ın şahin açıklamalarının ardından verinin beklentilerden iyi gelmesi durumunda doların bugün küresel piyasalarda yükselmesi bekleniyor. Veri öncesi ABD Dolar Endeksi 96,25 seviyesinden işlem görürken gelişen ülke paralarının çoğu düşüş yaşıyor, fakat TL, merkezin müdahalesi %2 kayıpla negatif ayrışıyordu. Son saatte kur düne göre %0,20 eksi tarafta işlem görüyor.

TÜİK’e giden Kılıçdaroğlu kapıdan içeri alınmadı