Süt fiyatına yüzde 46 zam: Peynir ve yoğurt fiyatları fırlayacak!

Ulusal Süt Konseyi, maliyetlerdeki artışı gerekçe göstererek soğutulmuş çiğ sütün litre fiyatına yüzde 46 zam yaptı. Süt fiyatı 5 liraya yaklaştı. Peynir ve yoğurt fiyatlarının da artması bekleniyor.

Süt fiyatına zam

Ulusal Süt Konseyi süt fiyatlarına zam yapıldığını duyurdu. Yönetim kurulu kararına göre soğutulmuş çiğ sütün litre fiyatı 3,2 TL’den 4,7 TL’ye çıkarıldı. Yüzde 46’lık zam 8 Aralık itibariyle geçerli olacak.

Süte 1 Temmuz’da yapılan zamda, mevcut fiyatın yeni yılın başına kadar kalması öngörülüyordu. Ulusal Süt Konseyi, dün yaptığı açıklamayla çiğ süt üretim maliyetinde artışlar yaşandığını duyurdu ve yeni fiyatı ilan etti. Karar metninde şu ifadeler yer aldı:


“Bilindiği üzere 16.06.2021 tarihinde 1 Temmuz 2021 – 31 Aralık 2021 tarihleri arasında kalite esaslı soğutulmuş çiğ süt tavsiye satış fiyatını 3,20 TL/Litre olarak belirlenmişti.

Çiğ süt üretim maliyetinde yaşanan artış sebebiyle Ulusal Süt Konseyi Yönetim Kurulu soğutulmuş çiğ süt tavsiye satış fiyatını belirlemek üzere 29.11.2021 tarihinde toplanmıştır.

Bu kapsamda 08 Aralık 2021 tarihinden geçerli olmak üzere soğutulmuş çiğ süt tavsiye satış fiyatı (çiğ süt destek primi hariç) 4,70 TL/Litre olarak belirlenmiştir.

Soğutulmuş çiğ süt tavsiye satış fiyatında;

2019/64 sayılı Çiğ İnek Sütünün Sınıflandırılmasına İlişkin Tebliği ile belirlenen A Sınıfı çiğ sütün dönemine ait protein ve yağ değerleri baz alınacaktır. Baz alınan yağ ve protein oranlarındaki her bir dizyem (0,1’lik değişim) için ± 7 Kuruş fark uygulanacaktır.


Ulusal Süt Konseyi, çiğ sütün üretim maliyetinde öngörülmeyen değişimler görülmesi durumunda yeniden toplanıp karar verecektir.”

Kahve fiyatları uçacak! Yüzde 300 arttı!