Akülü Tekerlekli Sandalyeler Engellilere Ücretsiz Verilmeli!

2022 yılı için SGK, engellilerin akülü tekerlekli sandalye alımlarında ne kadar geri ödeme yapıyor? Uzmanlar, tekerlekli sandalyelerin engellilere tamamen ücretsiz verilmesi gerektiğini belirtiyor!

akülü tekerlekli sandalyeler

Sosyal güvencesi olan engelli yurttaşlar akülü sandalye, tekerlekli sandalye gibi medikal ürün alımlarında SGK geri ödemesi almakta. Akülü tekerlekli sandalye SGK ödemeleri her ne kadar çok az olsa da bu az olan miktarı bile Sosyal Güvenlik Kurumu türlü bahaneler üreterek vermemek için adeta özel çaba harcıyor. Konuyla ilgili İndigo Dergisi’ne özel açıklamalarda bulunan engelli aktivist ve Gold Medikal CEO’su Halil Yılmaz şunları söyledi.

SGK akülü tekerlekli sandalye alımlarında ne kadar geri ödeme yapıyor?

“2022 Yılı için SGK akülü sandalye alımlarında 2.750 TL, Tekerlekli sandalye alımlarında ise 1.320 TL geri ödeme yapmakta. Bu geri ödeme tutarları son dönemde dövizde yaşanan artışa bağlı olarak yükselen tekerlekli sandalye fiyatları karşısında çok az kalmakta. Ancak SGK özellikle son bir yıldır sosyal güvencesi olup da SGK’dan akülü tekerlekli sandalye almak için başvuran engellilerin önüne türlü bahaneler çıkartarak adeta bu geri ödemeyi yapmamak için özel caba sarf etmekte.

Öyle ki Gold Medikal firması olarak müşterilerimiz ve SGK arasında kalmaktan artık SGK geri ödemeli medikal ürün vermememe kararı almak zorunda kaldık.”

Medikal Ürünler Engellilere Ücretsiz Verilmeli

Halil Yılmaz Avrupa Ülkelerinde akülü tekerlekli sandalye bedellerinin devletler tarafından ödendiğini belirterek şu şekilde konuştu.

“Sosyal devlet olmanın gereği olarak çoğu Avrupa ülkesi akülü tekerlekli sandalye gibi medikal ürünleri zorunlu ihtiyaç olarak görerek ihtiyaç duyan kişilere bedava vermekte. Daha doğru bir ifadeyle akülü tekerlekli sandalye gibi medikal ürün bedellerinin tamamını karşılamakta. Ki bu durum olması gereken bir şey. Nasıl ki sosyal güvencesi olan yurttaşlar ilaç aldıklarında çok cüzi bir miktar ödüyorsa aynı durumun medikal ürünlerde de geçerli olması gerekli.”

Akülü Tekerlekli Sandalye Fiyatlarında %100 Artış Yaşandı!

akülü tekerlekli sandalye

Dövizde yaşanan yükselişle birlikte akülü tekerlekli sandalye fiyatlarında yaşanan yükselişe vurgu Yapan Halil Yılmaz şu şekilde devam etti:

“Ülkemizde satışı yapılan akülü tekerlekli sandalye modellerinin %10’u Avrupa geri kalan %90’ı Çin üzerinden dövizle alınan ürünlerden oluşmakta. Dövizde yaşanan artışa paralel olarak nakliye fiyatlarının artışı ile en az zam gelen ürünümüzün zam oranı %100 oldu. Gelen bu zam oranlarından son kullanıcı kadar biz medikal sektörü de oldukça rahatsızız. Bu durumu müşterilerimizi anlatmakta zorluk çekmekle birlikte sektörde yer alan çoğu firma satışların kesilmesiyle birlikte kepenk kapatmak zorunda kaldılar. Devletin ilk önce engelli bireyin hakkını sonra da sektörü ayakta tutması için bir an önce bu duruma müdahale etmesi gerekli diyen yılmaz sözlerine şu şekilde son verdi.”

Engelli Yurttaşlar Tekerlekli Sandalye Bağışına Mahkûm Bırakıldı!

Engelli yurttaşlar, eğitim öğretim yaşamına yeterli ölçüde katılamadığı için iş hayatında da yeterince yer alamıyor. Bu durum engelli vatandaşların toplumdaki diğer dezavantajlı gruplara nazaran ekonomik açıdan daha kötü olmasına neden olmakta. Bu ekonomik darboğaz engelli vatandaşların medikal ürünlere erişimini engellerken onları bağışçılardan gelecek bağışları beklemek zorunda bırakmakta.

Yüzbinlerce engelli bağış sırasında beklemek zorunda bırakılıyor. Oysa sosyal devlet olma bu zorunlu ihtiyacı karşılamaktan geçer.

Törenle Verilen Tekerlekli Sandalyeler

Engelliler siyasete malzeme olarak kullanılıyor. Zaman zaman gazete ve televizyon haberlerinde siyasetçilerin tören eşliğinde ihtiyaç sahibi bir engelliye verilen tekerlekli sandalye için kurdele kestiğine bile şahit olduk. İnsan onurunu rencide eden bu durum bizi çok üzüyor. Bizim kültürümüzde “veren el ile alan elin birbirinden habersiz olması gerekmekte” diye bir geleneğimiz var. Bu gelenek yerle bir edildiği gibi engelliler tören eşliğinde dağıtılan tekerlekli sandalyeler ile siyasete malzeme olarak kullanılmakta.

Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.