İlk faturalar gelmeye başladı, vatandaş isyan etti: Üç zamanlı aldatmaca!

Elektrik faturalarında kademeli tarife uygulaması ile yansıtılan zamlar sonrası ilk faturalar hanelere ulaşmaya başladı. Zammın 1 Ocak’ta yürürlüğe girmesine, sayaçların ise 8 Ocak’ta okunmasına karşın aileler beklenildiği gibi yüzde 125 zam gelen ikinci tarifeye girdi.

faturalar

Elektrik tüketiminin büyük bir bölümü Aralık ayında olmasına karşın zamlı yeni tarifeden hesaplanan faturalarda “düşük, yüksek kademe” detayları da gösterildi. Zammın 1 Ocak’ta yürürlüğe girmesine, sayaçların ise 8 Ocak’ta okunmasına karşın aileler beklenildiği gibi yüzde 125 zam gelen ikinci tarifeye girdi.

Gelen faturalara göre bazı ailelerin faturalarında 50, bazı ailelerin faturalarında da 100 liraya yakın artış oldu. Çalıştıkları için gündüzleri evde olmayan, tek çocukları da okulda bulunan bir ailenin geçen ayki fatura tutarı 145.80 liraydı. Ailenin 7 Aralık ile 8 Ocak arasını kapsayan 33 günlük yeni faturası ise 195.92 TL olarak geldi. Bu ailenin 33 günlük elektrik tüketimi 190,429 kWh oldu.


Tek zamanlı mesken kapsamında olan faturada detay bilgi olarak düşük kademe tüketim ve yüksek kademe tüketime de yer verildi. Düşük kademe tüketim 165 kWh, yüksek kademe tüketim ise 25.429 kWh hesaplandı. Bedeli de düşük kademede 136.43 TL, yüksek kademede 24.23 TL oldu. Faturanın 5.37 lirası elektrik ve havagazı tüketim vergisi. Yüzde 18 KDV tutarı da 29.89 TL.

“Bir ailenin ikinci kademeye girmesi mümkün değil”

Cumhuriyet‘in haberine göre; Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Yönetim Kurulu üyesi Olgun Sakarya, yüzde 125’lik artışın “örtülü zam” olduğuna işaret ederek “Genel olarak bir ailenin ikinci kademeye girmemesi mümkün değil. Toplumu bu zamlarla büyük bir yük altına soktular. Normal yaşam koşullarında biz aylık 230 kWh’i baz alıyoruz. 30 günlük dönem için eski fatura 210.60 liraydı. Şimdi 370.80 liraya çıkıyor” diye konuştu.

Üç zamanlı aldatmaca!

Olgun Sakarya, yurttaş için başka bir sakıncaya da dikkat çekti. Bazı meskenlerin üç zamanlı tarifeyi seçtiklerine işaret eden Sakarya, “Tamamı için zam oranı yüzde 125. İnsanlar üç zamanlı tarifeyi seçince sanki tasarruf edeceğini düşünüyor. Oysa EPDK daha önce gece tarifesine ciddi oranda zam yaptı. Ayrıca insanlar bütün hayatını geceye aktaramaz ki. Meskenler tarife seçerken çok iyi irdelemeli” dedi.

Korkusuz Gazetesi dün “Vatandaşı, EPDK’yı, Enerji Bakanlığı’nı ve savcıları uyarıyoruz” sürmanşetiyle verdiği haberde, elektrik dağıtım şirketlerinin, 1 Ocak 2022’den itibaren geçerli olması gereken zammı aralık ayı faturalarına yansıttığını duyurdu.

Sözcü muhabirinin görüştüğü bir fatura ödeme merkezi çalışanı, bazı müşterilerin elektrik faturalarına gelen zamları, bilgisayardaki sistem üzerinden gösterdi. 1 Ocak 2021’de 245 lira, 1 Aralık’ta ise 331 lira fatura ödeyen bir vatandaşın, 1 Ocak 2022’de 420 lira ödediği görüldü. Elektrik faturasının 1 yılda neredeyse 200, son bir ayda ise neredeyse 100 lira zamlanması dikkat çekti. Bir başka müşterinin ise Aralık 2021’de 370 TL olan elektrik faturasının Ocak 2022 itibariyle 509 liraya çıktığı görüldü.

Vatandaştan elektrik faturası isyanı: Neydi, ne oldu!

SÖZCÜ, İstanbul Eminönü’nde fatura ödeme merkezi önünde vatandaşlara mikrofon uzattı, “Elektrik faturalarına Ocak ayında geleceği söylenen elektrik zammının Aralık ayı faturalarına yansıdığı belirtiliyor. Siz faturalarınızda böyle bir artış gözlemlediniz mi?” diye sordu.

Verilen cevaplar şöyle oldu:


“ARALIKTA 6 BİN 700 TL GELEN FATURA OCAK’TA 8 BİN 500 GELDİ”

Hakkı İnci: “Net bir artış var şu anda. Bir kafe işletmecisiyim, Aralık ayında gelen elektrik faturam 6 bin 700 lira civarında iken bu ay (9 Ocak kesimli) gelmiş olan faturam 8 bin 500 TL.  2 bin lira civarında artış var. Hep aynı oranda tüketim yapmama rağmen fiyatlarda yükseliş var. Bütün param elektrik, su, doğalgazdaki zamlara gidiyor.”

“200 LİRALIK FATURA 370 LİRA OLDU”

Nahit Can Polat: “Bayağı bir artış gördük. 200 lira ödüyordum, şimdi 370 verdim. Bayağı bir artış var. Bayağı bir yüklü ödedik ama yapacak başka bir şey yok…”

“GEÇEN AY 450 TL ÖDEDİĞİM FATURA 803 TL GELDİ”

Ahmet Nurettin: “Hem de nasıl artış… 450 TL ödediğim faturalara şu an 803 TL ödedim. Bu Aralık ayı kullanımımın faturası, Ocak ayında sadece 1 hafta falan kullandım. Yazık günah ya.”

“ELEKTRİĞİ ÖDESEK DOĞALGAZI ÖDEYEMİYORUZ”

Nizamettin Doğan: “Artış var. Doğalgaza da zam gelmiş. Birini ödersek diğerini ödeyemiyoruz. Kesilecek, kışın öyle kalacağız… Geçen ay 275 lira gelen doğalgaz bu ay 475 lira geldi. Bayağı bir artış var. Ödememiz mümkün değil. Bunu ödersek elektriği ödeyemiyoruz. Ya kredi çekeriz ya da soğukta donarız.”

“GEÇEN AY 200 LİRA GELEN FATURA BU AY 480 LİRA GELDİ”

İsa Dibek: “Valla elektrik faturam bu sabah geldi. Daha önce 200 lira kadar gelen fatura, şimdi 480 lira geldi. Çok büyük fark var.

Doğalgaz faturası isyanı: Herkes bilsin bu ülkede hırsız var!

Düzce’de bir vatandaş kombi ayarlarıyla oynamadığını belirterek, iki aylık doğal gaz faturasına isyan etti.

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, Twitter hesabından Düzce’de bir vatandaşın fatura isyanını “Gelen zamlar sonrası faturalar el yakıyor!” notuyla paylaştı.


Videolu paylaşımda vatandaş, telefonunda faturalarını göstererek, “Bu iki ay içinde doğalgaz faturalarım. Kombi ayarlarımla hiçbir şekilde oynamadım. Herkes bilsin bu ülkede hırsız var” ifadelerini kullandı.

EPDK, elektrik faturalarındaki şikayetler üzerine Aralık ayı faturalarına inceleme başlattı


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.