İstanbul Havalimanı’nda turistlerin protestoları sonrası çevik kuvvet gönderildi

İstanbul Havalimanı’ndaki turistlerin “Otel istiyoruz” protestosu yetkilileri harekete geçirdi: Çok sayıda çevik kuvvet gönderildi.

istanbul havalimanı

Görüntüler aşağıda – İstanbul Havalimanı’nda dün uçaklarda mahsur kalan yolcular saatler sonra tahliye edilebilirken geceyi ise kartonlarda yatarak geçirdi. Bugün ise turistler, “Hotel istiyoruz” sloganlarıyla durumu protesto etti.

İstanbul Havalimanı İşletmecisi İGA, olumsuz hava şartları ve yoğun kar yağışından dolayı tüm uçuşların durduğunu açıklamıştı.


Bugün ise THY İstanbul Havalimanı’ndaki uçuşlarını gece 00:00’a kadar durdurdu.

Çok sayıda yurttaş ve yabancı turist İstanbul’da mahsur kaldı. Konaklama ihtiyacı ise en önemli sorun oldu.

Uçuşların durdurulduğu İstanbul Havalimanı’nda birçok yolcu geceyi terminalde geçirmek zorunda kalırken yolculara üstünde yatmaları için kartonlar dağıtıldı.

İYİ Parti İBB Meclis Üyesi Ali Kıdık, twitter hesabından “Öyle bir felaket ki, havalimanında mahsur kalan yolculara yatmaları için karton dağıtılıyor” paylaşımında bulundu. Öte yandan çok sayıda THY personelinin havalimanında mahsur kaldığı öğrenildi.

Bugün ise yabancı turistler mağduriyetleri nedeniyle otel ihtiyaçlarının karşılanmasını talep etti.

İstanbul Havalimanı’nda mahsur kalan turistler “We need hotel” (Otele ihtiyacımız var) sloganları attı.

UZMANLAR UYARMIŞTI

Uzmanlar, İstanbul Havalimanı’nın ihale ve yapım sürecinde, yer seçiminin yanlış olduğunu belirterek, bölgenin kentin hava hareketlerinden en çok etkilenen yer olduğu, uçuşların burada sık sık kesintiye uğrayacağı ve olası kazalar açısından çok riskli olduğu uyarısını birçok kez yapmıştı.


Sosyal medyada birçok kullanıcı, protestolardan anlar paylaşıldı.

İstanbul Havalimanı’nda turistlerden protesto: ‘We need hotel’ sloganları