ABD Başkanı Joe Biden: Rusya’nın Ukrayna işgali başladı

ABD Başkanı Joe Biden, Rusya’nın Rusya’nın Ukrayna’nın doğusundaki iki ayrılıkçı cumhuriyeti tanıması hakkında konuştu: “Rusya’nın Ukrayna işgali başladı.”

Joe Biden

Biden sözlerine, “Rusya’nın Ukrayna’nın büyük bir kısmını oyduğunu” söyleyerek başladı; “Bu, Rusya’nın Ukrayna işgalinin başlangıcıdır” dedi.

Rusya’nın uluslararası hukuku ihlal ettiğini ve buna sert bir yanıt verilmesi gerektiğini belirten Biden, Rusya’ya daha öncekilerden çok daha sert yaptırımlar dayatmaya başlayacaklarını söyledi.


ABD Başkanı, iki Rus bankasını ‘tamamen engelleyecek’ yaptırımlar dayatacaklarını, aynı zamanda Rusya’daki seçkinleri ve aile üyelerini hedef alan yaptırım kararı aldığını söyledi. Biden, Baltık ülkelerindeki güçlerini ve ekipmanlarını artırma kararı verdiğini de ekledi.

Joe Biden’ın açıklamasından satır başları şöyle:

• Başkan Putin “tuhaf bir şekilde” bu iki Ukrayna bölgesinin artık Ukrayna’nın bir parçası olmadığını iddia ettiğini söyledi. Zorla daha fazla toprak almak için bir mantık kuruyor. Bu, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin başlangıcı.

• Donbas’taki bölgelerin tanınması uluslararası hukukun ihlali

• Rusya kısa süre önce Ukrayna’nın büyük bir bölümünü keserek çıkardığını açıkladı

• 2 Rus bankası yaptırım listesinde

• Yaptırımların “ilk dilimini” empoze ediyoruz ve Rusya gerginliği artırdıkça yaptırımları artırmaya devam edeceğiz.


• Rusya ile savaşmak gibi bir niyetimiz yok.

Rusya-Ukrayna krizi Türkiye ekonomisini nasıl etkiler?


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.