Avrupa Birliği’nden Rusya’ya yeni yaptırımlar

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı von der Leyen, Rusya’ya ait Rus tescilli veya Rus kontrolündeki uçaklar için AB hava sahasının kapatıldığını açıkladı. Açıklamaya göre Sputnik ve Russia Today ile bunlara bağlı medya kuruluşlarının faaliyetleri de AB’de yasaklandı. AB Komisyonu ayrıca tarihte ilk kez savaştaki bir ülke için silah alımı ve teslimatını finanse edeceklerini açıkladı.

avrupa rusya yaptırımlar

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Ukrayna’ya Rusya’nın müdahalesinin ardından yeni yaptırımları açıkladı.

Leyen, ilk olarak Rusya’ya ait Rus tescilli veya Rus kontrolündeki uçaklar için AB hava sahasının kapatıldığını belirtti. “Uçaklar AB topraklarına inemeyecek, havalanamayacak veya üzerinde uçamayacaklar.” ifadesini kullandı. Leyen bu yasağa oligarkların özel jetlerinin de dahil olduğunu bildirdi.


Leyen ikinci olarak ise Rus devletine ait Russia Today ve Sputnik ve yan kuruluşları, AB’de yasakladıklarını söyledi.

Avrupa Birliği tarihinde  ilk kez bir ülke için silah alımı ve teslimatı yapılacak

Ayrıca von der Leyen, AB’nin tarihinde ilk kez savaştaki bir ülke için silah alımı ve teslimatını finanse edeceklerini açıkladı.

AB Komisyonu Başkanı von der Leyen, Belarus’a da yeni ekonomik yaptırımlar uygulayacaklarını duyurdu.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell de alınacak tedbirlerle Rusya Merkez Bankası rezervlerinin yarıdan fazlasının bloke edileceğini bildirdi.


Açıklamaların üzerinden kısa bir süre geçtikten sonra AB Konseyi Başkanı Charles Michel, Ukrayna ordusuna gönderilecek silah, mühimmat ve yakıtın yolda olduğunu söyledi.

Rusya’ya yeni yaptırım: Bazı Rus bankaları SWIFT sisteminden çıkarılacak


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.