Boğazlar Rus savaş gemilerinin geçişine kapatılabilir mi?

Boğazlar (İstanbul Boğazı ile Çanakkale Boğazı) Rus savaş gemilerinin geçişlerine hukuken kapatılabilir mi?

Boğazlar

Boğazlar Rus savaş gemilerinin geçişine kapatılabilir mi?

Erdoğan, Zelenskiy ile telefonda görüştü. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenskiy ile telefon görüşmesinde bir an evvel ateşkes ilan edilmesi için çaba gösterdiklerini söyledi.


İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy görüşmesinde, Rusya’nın Ukrayna’ya askeri müdahalesi ve son gelişmeler ele alındı.

Erdoğan, görüşmede, Rusya’nın saldırısında hayatını kaybeden Ukrayna vatandaşları için başsağlığı diledi, yaralananlara acil şifa temennisinde bulundu.

Erdoğan, daha fazla can kaybının yaşanmamasını ve Ukrayna’nın daha fazla zarar görmemesini teminen bir an evvel ateşkes ilan edilmesi için çaba gösterdiklerini ifade etti.

Zelenskiy, Türkiye’den savaş gemilerinin Boğazlar’dan geçişinin engellenmesini istedi

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, Twitter hesabından yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

• Arkadaşım Sayın Türkiye Cumhurbaşkanı @RTErdogan’a ve Türkiye halkına güçlü destekleri için teşekkür ederim.

• Rus savaş gemilerinin Karadeniz’e geçişinin yasaklanması ve Ukrayna’ya önemli askeri ve insani destek bugün son derece önemlidir. Ukrayna halkı bunu asla unutmayacak!

Rusya boğazların kapatıldığını doğrulamadı

Zelenski’nin açıklamasının sosyal medyada ‘Türkiye Boğazları kapattı’ şeklinde yayılmasının ardından, Rusya’dan açıklama yapıldı. Rus Interfax ajansına konuşan Rusya’nın Ankara Büyükelçiliği, “Türk tarafından Boğazların Rus savaş gemilerine kapatıldığına dair herhangi bir resmi bildirim almadık” açıklaması yaptı.


Çavuşoğlu: Montrö’de madde var, Rusya’ya Boğazları kapatamayız

çavuşoğlu

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ukrayna’nın Boğazları Rusya’ya kapatma talebiyle ilgili Montrö Anlaşması’nın maddelerini hatırlatarak, “Rusya’ya Boğazları kapatamayız” dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, resmi temasları çerçevesinde bulunduğu Kazakistan’ın başkenti Nur Sultan’da Ukrayna krizini değerlendirdi. Çavuşoğlu, Rusya’nın ilhakına karşı olduklarını ve bölgede savaş istemediklerini söyledi.

“Savaşın tarafı değiliz”

Dışişleri Bakanı, “Türkiye’nin başından beri bu konudaki tutumu net. Biz her ikisiyle de iyi ilişkileri olan bir devlet olarak tansiyonun düşmesi için elimizden gelen sağduyulu çabayı gösterdik. Bir ilhaka ya da savaşa karşıyız, tanımaya karşıyız. Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü destekliyoruz. Biz savaşın tarafı değiliz. Herhangi bir çatışmanın içinde olacak bir ülke değiliz. Dengeli ama hakkaniyetten yana uluslararası hukuktan yana ilkesel tutumumuzu sürdürmeye devam edeceğiz. Bu askeri harekatın bir an önce bitmesi için elimizden gelen çabayı göstereceğiz” dedi.

boğazlar rusya

“Rusya, Montrö’ye madde koydurmuş”

Ukrayna’nın boğazları Rusya gemilerine kapatma talebini de değerlendiren Çavuşoğlu şöyle konuştu:

• Montrö Antlaşması’nın maddeleri gayet açık ve net. Bugüne kadar Türkiye Montrö Antlaşması’nı tereddütsüz her seferinde uygulamıştır. Yani Türkiye’nin taraf olmadığı bir savaşta, savaşın tarafı olan ülkelerle ilgili alınabilecek tedbirleri var. Boğazlardan savaş gemilerinin geçişini Türkiye durdurabilir.

• Ama Montrö Sözleşmesi’nde ayrıca bir şey var. Burada savaşın tarafı olan ülkelerin gemilerinin kendi üslerine dönme talebi olursa, o zaman ona izin verilmesi gerekiyor.

“Savaş hali hukuken kabul edilirse bu süreç başlar”

• Uzmanlarımız bir kere savaş hali var mı onu çalışıyor. Ukrayna bunu ülkenin tamamını işgal yönünde bir askeri harekat olarak tanımlıyor. Savaş halini hukuken kabul edersek bu süreç başlayacak.

“Rus gemilerin limanlarına dönme hakkı var”

• İkincisi, savaş halini kabul edersek, Montrö bağlamında savaş gemilerinin geçişini yasaklayacağız. Ama yasaklasak da Rusların böyle bir hakkı var. Sözleşme yapılırken, Rusya kendisince madde koydurmuş. 19’uncu, 20’nci, 21’inci madde bunları düzenliyor. En sonunda diyor ki, ‘kıyıdaş ülkenin gemisi kendi üssüne dönme talebiyle geçmek isterse buna izin verilir.’

“Her şey bizim elimizde değil”


“Biz askeri harekatın hemen durmasını istiyoruz” diyen Çavuşoğlu, “Dün bu amaçla Cumhurbaşkanı’mız, Putin ile bir görüşme yaptı. Geçtiğimiz günlerde (Rusya Dışişleri Bakanı) Sergey Lavrov ile görüştük. (Ukrayna Dışişleri Bakanı) Dmitro Kuleba ile de görüşmüştük. Onları ‘Antalya’da bir araya getirebilir miyiz’ diye konuşmuştuk. Rusya ikili konuları konuşmak için bir araya geliriz. Kuleba şimdi New York’ta. Biz yardımcısı Emine Hanım ile görüştük. Onlar, sekiz saat içinde Kiev’e gelebileceklerini söylüyorlar. Biz çabalarımızı sürdüreceğiz ama her şeyin bizim elimizde olmadığını da başından beri söylüyoruz” dedi.

Ukrayna: SİHA’lar ile Rus konvoyunu etkisiz hale getirdik