Deprem uzmanı Prof. Yaltırak: Aklı başında olan Marmara’dan gitsin!

İTÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cenk Yaltırak, Marmara bölgesinin deprem riskinde olduğunu vurgulayarak “Gerçekle yüzleşin. Marmara’yı ve evinizi bırakıp gidin. Aklı başında olan gitsin. Ev nem almışsa oturmayın” dedi.

Deprem uzmanı

Bandırma’da, “Geçmişten Geleceğe Marmara Depremleri” konulu konferans düzenlendi. Konferansta konuşan İstanbul Teknik Üniversitesi Jeoloji Mühendisi Prof. Dr. Cenk Yaltırak önemli uyarılarda bulundu.

Depreme karşı önlem ve tedbir almazsanız Marmara’yı ve evlerinizi bırakıp gidin diyen Prof. Dr. Yaltırak, “Geliyoruz bakıyoruz salon bomboş. Yani ölüme razıyız. Razı geliyoruz. İşin kötü yanı doktor da razı geliyor. Doktor da bizi masada bıraktı” dedi.


“Değeri varken evinizi satın gidin”

Prof. Dr. Cenk Yaltırak, “O zaman başka bir çare yolu öneriyorum, aklı başında olan Marmara’dan gitsin. Ne mal bıraksın, ne mülk bıraksın, hepsinin değeri varken hepsini sarsın gitsin. Kendisi için, ailesi için çocukları için” diye konuştu.

Prof. Dr. Cenk Yaltırak şöyle devam etti:

Gerçeklerle yüzleşin!

Yok ben buradan gidemem, bunların hepsi hikaye. Nasıl kanser olduğunuzda kemoterapiyi alma zorunda hissediyorsanız kendinizi bu da öyle bir şey. Kötü bir şey ama gerçek yani. Onun için gerçekten kaçmayın yüzleşin gerçekle.

Yenilemiyorsanız bırakın gidin!

Tedbirler alın, önlemler alın. Yenileyeceksiniz, yeniliyemiyorsanız bırakın gidin. Ölmeyin. Tabut almadık ya ev aldık.

Eviniz nem almışsa oturmayın!

Kirada oturanlar hiç oturmasın. Nem olmuşsa, sütunlara su almışsa, en alt katlar nem almışsa, karnabahar gibi olmuşsa duvarlarınız oturmayın yani. Bina içeriden çürümüştür yani.

Çaresiz değilsiniz!


Çaresiz değilsiniz, asıl çaresizliği kendiniz yapıyorsunuz. Tedbir alın bilimi doğru takip edin.

Fay hattında bulunan 110 ilçe İndigo Dergisi’ni Facebook, Twitter, Instagram ve Telegram hesaplarımızdan takip edebilirsiniz!